metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 23 °C

Pondělí, 21. září 2020. Svátek má Matouš.
Zámek Červená Lhota
Další 4 fotografie v galerii
Zámek Červená Lhota | foto: Metro.cz

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

3. srpna 2020  5:37 Pavel Urban Metro.cz
Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.

Malebnými zámky či náměstími se to v této oblasti jen hemží. Tak například do Slavonic se filmaři rádi vracejí, protože místní zachovalé historické jádro města nabízí krásné renesanční domy na Náměstí Míru i Horním náměstí. Za návštěvu stojí také Městská věž, Kostel Božího Těla či podzemí města. Zámek Červená Lhota si zase mnozí spojí s pohádkou Zlatovláska. Ovšem historické interiéry nebo podkrovní pokoje jsou také lákavé cíle mnohých turistů včetně tuzemských. Pozor ale když se k zámku vydáte v těchto dnech. Kvůli problému s hrází je rybník kolem něj už několik měsíců vypuštění. 

Při návštěvě ale nevynechte nedaleký hrad Landštejn, jehož historie sahá až do začátku 13. století. Je také objektem mnoha archeologických nálezů. I sem zavítali filmaři, a to až z Kanady kvůli natáčení dvoudílného historického filmu Johanka z Arku.

Propojený hrad se zámkem, obludiště i Cimrman
Česká Kanada nabízí spoustu krás. Pokud chcete sbírat další zajímavosti z historie, navštivte Státní hrad a zámek přímo v Jindřichově Hradci. Ve městě nezapomeňte v muzeu Jindřichohradecka na Krýzovy jesličky. 

Velkou atrakcí je místní úzkokolejka, která vás zaveze, třeba i parní lokomotivou po stopách Járy Cimrmana. Vystupte v zastávce Kaproun, kde údajně Cimrmana vyloučili z přepravy, a projděte se do Kunžaku. Když už budete v přírodě, navštivte také obludiště v Dolní Pěně, Zoopark Na Hrádečku, rozhlednu u Jakuba na Havlově hoře nebo nedalekou Ďáblovu prdel. Pozoruhodné je také muzeum veteránů v Nové Bystřici.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Jindřichohradecká úzkokolejka

Kolébka kostky
Víte, kde vznikl kostkový cukr? Ano, bylo to v Dačicích. Vynalezl ho roku 1843 Jakub Kryštof Rad, inspirovala ho však jeho žena Juliana, když se poranila při sekání homole cukru a svému choti vynadala, aby vymyslel něco praktičtějšího. Více o historii tohoto vynálezu i místní rafinerii cukru se můžete dozvědět na panelech u pomníku kostky cukru, ale i v Městském muzeu a galerii v prostorách zámku. Jeho historie sahá až do roku 1591. Zámek skrývá portrét od Františka Kupky. Nevšední modrozelenou barvu má objekt od 90. let, ale nikdy dříve takovou neměl. Z Dačic je to jen kousek do Telče, jehož historické jádro je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám