metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.
Patrik Hábl ukazuje své postní obrazy.
Další 1 fotografie v galerii
Patrik Hábl ukazuje své postní obrazy. | foto: Petr Neubert

Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna

11. února 2013  7:50 Robert Oppelt
Interiér kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu během postní doby jedinečným způsobem promění kolekce obrazů Patrika Hábla, která dočasně nahradí všechny historické oltářní obrazy.

Háblovy malby navazují na starobylou tradici zahalování uměleckých děl v postní době a vyměňování obrazů v kostele podle různých liturgických dob či svátků. "Možnost prostorové realizace pro Nejsvětějšího Salvátora považuji za obrovskou životní výzvu. Zakrytí všech barokních obrazů by mělo nevtíravým a sofistikovaným způsobem upozornit na to, na co jsme si již zvykli, a klade otázky, zda jsme ochotni přijmout i něco nového," vysvětluje umělec.

Výměna obrazů je součástí letošního Popelce umělců. Ten začne ve středu 13. února v 17.30 hudební performancí Ozvěny z kamene v podání Clarinet Factory a Alana Vitouše v barokním refektáři u dominikánů. V 19.00 hodin pak v kostele Nejsvětějšího Salvátora naváže vlastní bohoslužba s udílením popelce, kterou bude celebrovat Tomáš Halík, hudebně ji doprovodí opět Clarinet Factory a varhaník Robert Hugo.

Interiér kostela Nejsvětějšího Salvátora

Interiér kostela Nejsvětějšího Salvátora

Popeleční středou začíná čtyřiceti denní postní doba – přípravné období na Velikonoce. Tradice Popelce umělců vznikla na konci první světové války v pařížské katedrále Notre Dame, kde bylo slouženo requiem za padlé umělce. Od této doby se setkání víry a umění koná v evropských metropolích každoročně, v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze letos už po osmnácté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech i nové řády. Cestující si velmi rychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy