metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Patrik Hábl ukazuje své postní obrazy. | foto: Petr Neubert

Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna

  7:50
Interiér kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu během postní doby jedinečným způsobem promění kolekce obrazů Patrika Hábla, která dočasně nahradí všechny historické oltářní obrazy.

Háblovy malby navazují na starobylou tradici zahalování uměleckých děl v postní době a vyměňování obrazů v kostele podle různých liturgických dob či svátků. "Možnost prostorové realizace pro Nejsvětějšího Salvátora považuji za obrovskou životní výzvu. Zakrytí všech barokních obrazů by mělo nevtíravým a sofistikovaným způsobem upozornit na to, na co jsme si již zvykli, a klade otázky, zda jsme ochotni přijmout i něco nového," vysvětluje umělec.

Výměna obrazů je součástí letošního Popelce umělců. Ten začne ve středu 13. února v 17.30 hudební performancí Ozvěny z kamene v podání Clarinet Factory a Alana Vitouše v barokním refektáři u dominikánů. V 19.00 hodin pak v kostele Nejsvětějšího Salvátora naváže vlastní bohoslužba s udílením popelce, kterou bude celebrovat Tomáš Halík, hudebně ji doprovodí opět Clarinet Factory a varhaník Robert Hugo.

Interiér kostela Nejsvětějšího Salvátora

Popeleční středou začíná čtyřiceti denní postní doba – přípravné období na Velikonoce. Tradice Popelce umělců vznikla na konci první světové války v pařížské katedrále Notre Dame, kde bylo slouženo requiem za padlé umělce. Od této doby se setkání víry a umění koná v evropských metropolích každoročně, v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze letos už po osmnácté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek