metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 19 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
Orlojník Vojta Blažek | foto: Metro.cz

Vydejte se za čtrnáctiletým orlojníkem a odhalte jeho tajemství

  13:15
Vojta Blažek žije v Jihlavě. Chodí teprve do osmé třídy, ale už je z něho zkušený hodinář. Přesněji řečeno orlojník.

Před pár lety se při návštěvě Prahy dostal na Staroměstskou radnici a tam viděl orloj. Nezůstalo jen u vzpomínek a obdivu krásného stroje. A tak teď poutníci, kteří zavítají do malé obce Vojtěchov na Žďársku, kde má Vojta prarodiče, mohou obdivovat orloj, který Vojta sám vymyslel a sestrojil.

Věděl jsi už předtím něco o hodinách a jejich konstrukci?
O hodiny jsem se zajímal odmala, když jsem potom viděl pražský orloj naživo, nadchl mě. Věděl jsem, že u babičky a dědy je kůlna s půdou. Babička mi řekla, že by se tam dalo udělat něco podobného, jako je orloj v Praze. Tak jsem začal shánět plány, trvalo asi půl roku, než jsem věděl, jak to bude vypadat, a postupně jsem ho začal tvořit.

Měl jsi už nějaké zkušenosti ze stavby podobných zařízení?
Předtím jsem postavil mechanické betlémy, vystavoval jsem je na výstavě betlémů v Předklášteří u Tišnova. Stavěl jsem je ze 

stavebnice Merkur, takže to byla nejdostupnější varianta. Merkur má například ozubená kolečka, která jsem použil. To je třeba ze dřeva složitější a dřevo není tak pevné.

Měl jsi jasnou představu, jak bude orloj vypadat?
Původně to měly být jenom věžní hodiny. Nakonec jsem se rozhodl pro orloj a inspiroval jsem se tím, jaký mají ve švýcarském Bernu. Vnitřní uspořádání tvoří klasický stroj věžních hodin. Uvnitř je kyvadlový stroj, který zajišťuje i pohyb figurek. Když obejdou své kolečko, spustí se další strojek, který odbíjí počet hodin. Tak jak je to i na staroměstském orloji.

Jak dlouho trvala stavba, než se hodiny a orloj rozběhly?
Asi tři měsíce. První varianta měla méně ukazatelů a méně možností, než má orloj teď. Jen tam chodily figurky, byl tam malý strojek se spínačem. Další rok jsem udělal větší stroj s ozubenými kolečky. Ten už uměl odbíjet hodiny. Letos přibude kyvadlový stroj, bude tikat jako klasické hodiny. Bude odbíjet aukazovat i fáze Měsíce a Slunce. Na orloji bude nově znamení zvěrokruhu a bude ukazovat, kdy vychází a zapadá slunce. S tím mi pomáhá pan orlojník, který má na starosti staroměstský orloj. Nakreslil mi a laserem vypálil kola zvěrokruhu.

Za orlojem na Vysočinu

  • Vojtěchovský orloj najdete v malé vesničce Vojtěchov u Lísku nedaleko Nového Města na Moravě.
  • Orloj byl spuštěný v červenci 2019.
  • Odbíjí každou hodinu, přitom se točí postavy řemeslníků a kokrhá kohout.
  • V lucernové části věže je cimbál od Uměleckého zvonařství Leticie Dytrychové, odbíjí hodiny.
  • Vojtěchovský orloj má vlastní facebookovou i internetovou stránku. Lze si na ní domluvit prohlídku (alespoň den předem). Vstup je zdarma.
  • Součástí orloje je solární osvětlení, které nasvěcuje orloj po setmění.
  • Letos jsou první prohlídky plánované nejdřív na červen, pokud budou zájemci chtít vidět i vnitřek s celým mechanismem, musí počkat až do července.
  • Otevírací doba je od 10 do 18 hodin. Podrobnosti najdete na adrese vojtechovsky-orloj.mzf.cz.

Hodně mě zaujala malá zvonička na vrcholu.
Ta tam byla už od vzniku, ale zvon byl uvnitř. Letos jsem přidal nový zvon nahoru, který odbíjí hodiny.

V Jihlavě je jediná hodinářská škola v Česku. Napadlo tě někdy, že by se ze záliby stala profese?

Přemýšlel jsem o tom a rád bych si ji zkusil. Buď přímo, nebo jako koníček, dálkově. Někdy si dokážu představit, že bych měl hodinářství jako povolání, někdy zase ne. Možná k tomu časem dospěju.

Kolik jsi budování orloje věnoval času? To už může být měsíc v jednom kuse. Má tvůj orloj ohlas mezi lidmi?
Určitě. I když babička s dědou jsou až na konci vesnice, je na něj z cesty vidět. Pokud ho lidé, kteří jdou kolem, chtějí vidět, rádi tam kolemjdoucí pustíme. Klidně jim k tomu něco řeknu.

Budeš orloj v budoucnosti vylepšovat?
Vnější podoba se už asi nezmění, ale co se vnitřku týká, tam stále nacházím nějaké mezery, které stojí za úpravu. Aby to vydrželo co nejdéle. Je na tom pořád nějaká práce, stroj vyžaduje pravidelnou údržbu. Pomáhá mi i to, že se starám ještě o dvoje věžní hodiny. Jedny jsou ve Vyskytné nad Jihlavou a druhé v Jihlavě.

Opravdové hodiny?
Ty jihlavské jsou na Masarykově náměstí, na kostele svatého Ignáce. Jsou umístěné mezi oběma věžemi kostela. Jsou dost nenápadné. Zachovaly se v nich dva původní stroje. Jeden z 18. století, druhý asi z roku 1853. Zachovaly se asi i proto, že o hodinách skoro nikdo nevěděl. Nefungovaly možná sedmdesát, možná sto let. A já bych byl rád, kdyby se ani v budoucnosti nemodernizovaly a zůstaly s tím starým, původním pohonem. Promazal jsem ho a uvedl do chodu. Zatím jenom hodiny, teď se chystám i na odbíjení. Jenže v kostele nejsou žádné zvony, za války je totiž odvezli Němci. Místo toho bych tam rád dal nějakou náhradu, například kryty od bojleru, aby se tím odbíjelo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Vaše fotky z Prahy