metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Další 4 fotografie v galerii
Samotný orloj lešení přikryje až příští rok, na snímku je orlojník Petr Skála. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výhled z věže Staroměstské radnice se změní, na ochozu přibude plot

  8:33
Dvouleté opravy čekají Staroměstskou radnici. Je to největší zásah od 2. světové války.

Jednu z nejnavštěvovanějších památek v Praze skryje na začátku turistické sezony lešení. Rekonstrukce gotické věže Staroměstské radnice chce mimo jiné napravit škody napáchané druhou světovou válkou.

Akce za padesát milionů korun má vylepšit vzhled a stav památky, která se naposledy renovovala v 80. letech.

Fotogalerie

„Opravovat se bude odshora dolů a na etapy, aby stále aspoň část radnice zůstala otevřená,“ slibuje pražský radní pro kulturu a turistický ruch Jan Wolf.

Na ochoz věže loni vystoupalo 900 tisíc návštěvníků. Od května zůstane na sedm měsíců uzavřený, z bezpečnostních důvodů se na ochoz budou instalovat zábrany, které mají zabránit ve skoku sebevrahům.

Bezpečnost na věži

  • Do zábradlí ochozu věže budou zapuštěny železné tyče o nestejné výšce zhruba dvacet centimetrů od sebe. Objektiv foťáku či kamery se mezi ně vejde, nikdo tudy ale neproleze.
  • Podobná bezpečnostní opatření jsou podle radního Jana Wolfa běžná na většině věží, od Říma třeba po nejvyšší českou věž, kterou má chrám sv. Bartoloměje v Plzni.
  • Důvodem instalace zábran je skok sebevraha loni v lednu a několik neúspěšných pokusů o ukončení života skokem z věže.

Oprava čeká i orloj. Jeho stroj byl poškozen v roce 1945 požárem. Rekonstrukce by mu měla vrátit původní podobu, ale odstraněny budou i nevhodné úpravy. Podle jednatelky hodinářské firmy L. Hainz Mariany Nesnídalové je samotný orloj ten nejmenší problém.

„Vzhledem k tomu, že jde o velký projekt, tak samotný orloj přijde na pořad dne až příští rok,“ vysvětluje Nesnídalová. „Jediná věc, která se letos bude vyndávat, je kalendárium. Ostatní zůstane funkční a na svém místě,“ dodala.

Rekonstruovat se bude i uvnitř objektu, nově se zprovozní průchod radnicí do Mikulášské ulice a parčíku za budovou. „Prosklená zadní strana bude otevírací a turisté by tudy měli volně procházet,“ popisuje radní Wolf. Opravy budovy radnice jsou rozvrženy do dvou let. „Chceme, aby práce skončily před oslavami stého výročí založení československého státu,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Projekt obnovy také počítá s opravou všech břidlicových střech a stříšek, které budou pokryty původní modrošedou břidlicí. Součástí plánů jsou také dílčí statické zásahy v interiéru, jež jsou nutné kvůli různým závadám, zejména v krovu věže a kaple. Magistrát počítá i s přestavbou veřejných toalet. „Jejich dnešní stav není důstojný,“ potvrzuje Wolf.

Orloj se vrátí zpět v čase

  • Obnova má orloji vrátit podobu, kterou měl zhruba v 80. letech 19. století.
  • Práce jsou plánované na příští rok a mají trvat pět měsíců.
  • Částečně ho má během oprav nahradit pohyblivý obraz promítaný pomocí laserů.
  • Orloj bude pohánět stejný typ pohonu jako před 2. světovou válkou – vrátí se kamenná závaží na lanech.
  • Změn dozná i venkovní část orloje, třeba barokní sochy.
  • Výměna čeká i kalendářní desku, která je již značně poškozena. Kopii díla Josefa Mánesa nahradí nová.
  • Hodináři stroj orloje rozeberou na součástky a kompletně ho vyčistí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy