metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Jiří Lindner v autoservisu v Michli
Další 1 fotografie v galerii
Jiří Lindner v autoservisu v Michli | foto: Metro.cz

Výkopy ho odříznou, ale odškodnění se nedočká

14. května 2018  8:55 Filip Jaroševský, Jan David Metro.cz
Ode dneška na pět týdnů musí autoservis v Michli zavřít. Díky květnu je to štěstí v neštěstí.

Jiří Lindner stojí ve svém servisu mezi auty. Poslední dny telefonuje svým klientům a upozorňuje, že pět týdnů se do ulice U Michelského mlýna v Praze 4 vůbec nedostanou kvůli rozkopaným vodovodům.

„Stát se to o měsíc dřív, je to kvůli sezoně přezouvání letních kol katastrofa, to bych se asi zastřelil. I takhle to ale bude znát, jsem tu já a dva zaměstnanci, denně mi bude jen v nákladech utíkat dost tisíc korun,“ říká majitel Autoservisu24. Marně se snaží zjistit, jestli má nárok na odškodné, když je donucen přerušit podnikání.

Odškodné pro benzinky

  • Když opravy odříznou benzinovou pumpu, má její majitel dle zákona nárok na odškodné. Tento mýtus se šíří nejen mezi pražskými živnostníky.
  • Na náhradu případných ztrát, jež mu v důsledku uzavírky či objížďky vzniknou, nemají benzinky nárok. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký to odůvodňuje tím, že nikdo nájemcům nenařizuje, aby zavřeli. „Toto ujednání je i ve smlouvě o pronájmu, provozovatelé proti tomu tedy nic nenamítají,“ vysvětluje Studecký.

„Člověk z firmy, co tady bude kopat, říkal, že se za tohle žádné odškodné nedává. Prý bych to musel dát k soudu,“ krčí rameny. Zrovna dnes se mu vrací z delší dovolené jeden ze zaměstnanců. „Tak bude koukat, že bude bez práce dalších pět týdnů,“ dodává Lindner. Situaci budou mít složitější i lidé, kteří zde žijí v nových bytovkách.

Ačkoliv při podobných opravách mohou podnikatelé zažívat těžké chvíle, podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana jim magistrát nemůže finančně přilepšit. „Vždy se snažíme, aby byl negativní dopad co nejmenší, a pokud je to jen trochu možné, vycházíme podnikatelům vstříc – například možností vjezdu do rekonstruované ulice. Náhrada zisku či odškodné jim však v těchto případech podle zákona nenáleží,“ říká deníku Metro Hofman.

Stejná pravidla platí i pro Pražskou vodohospodářskou společnost, která začíná před zmiňovaným michelským autoservisem opravovat vodovody, či pro společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

„U nás nemají okolní živnostníci nárok na odškodnění také proto, že při haváriích pracujeme velmi rychle,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Pomoci přitom mohou samotné radnice městských částí. Podle místostarosty Prahy 4 Lukáše Zichy například radnice slevila třicet procent z nájmu kvůli častým opravám v Nuselské ulici alespoň svým nájemníkům. „Jednalo se o dlouhodobou uzavírku,“ vysvětluje Zicha. Na hranici bankrotu se před třemi lety pohybovali prodejci v Bělehradské ulici při sedmiměsíční rekonstrukci kvůli zrušené dopravě.

S podobnými problémy se nyní potýkají podnikatelé v rozkopané Zenklově ulici v Praze 8. Na podobnou situaci jako autoservis si minulý měsíc hlasitě postěžoval oblíbený bar Bajkazyl, který se kvůli opravám náplavky u Palackého náměstí musí na sezonu uzavřít.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám