metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.
PRAHA? AHA!
Další 2 fotografie v galerii
Hotel Palace na rohu Jindřišské a Panské | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Vykuchané domy. Co se skrývá za kulisami

  8:31
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Není jich moc, ale jsou. Stavby, které zepředu vypadají původně, ale jejich vnitřek už je zcela nový. Jsou to svým způsobem filmové kulisy. I když použitelné, ne jen přední stěna a za ní opěrné trámy. Poprvé jsem to zažil na konci osmdesátých let, kdy se na rohu ulic Panská a Jindřišská rekonstruoval Hotel Palace. Koho z kolemjdoucích dnes napadne, že z původní stavby zbyl jen vnější obal a uvnitř je úplně jiná konstrukce.

Co zbourali, to dostavěli
Rekonstrukci prováděli tehdy Jugoslávci. Redakce Mladé fronty tehdy sídlila v sousedícím objektu a „kuchání střev“ starého hotelu jsme měli doslova v přímém přenosu. Byla to na tehdejší dobu mimořádná zajímavost. Do té doby se totiž modernizace odehrávala spíše tak, že se starý barák srovnal se zemí a na jeho místě vyrostlo něco „současného“. Jak bylo kdysi moderní, s nádechem brutalismu, po kterém dodnes leckdo nostalgicky vzdychá.

Jugoslávci nechali stát obvodové zdi a do zachovaného pláště vestavěli ocelový skelet a v něm pokoje a další zázemí, které přece jen odpovídalo minimálně evropským nárokům na hotelové ubytování. Jak hotel částečně vypadal, to je zachováno v některých záběrech známého snímku Pražská pětka z roku 1988, ačkoli interiéry ve filmu pocházejí z jiného hotelu, ale alespoň o vnější podobě si představu vytvoříte. Jak to vypadalo uvnitř po rekonstrukci, to si můžete prohlédnout zase v jiné filmu, a to v Kamarádovi do deště II – Příběh z Brooklynu. Kdy se tu ubytuje Marek Vašut.

Z interiérů Hotelu Palace vyvanula dávná zatuchlost, ale na druhou stranu tu je nepřehlédnutelná jistá umělotina, kdy se dřevěná obložení nebo nalepené štuky tváří jako starobylé. Víte, že když zaťukáte na něco, je to to hezké, čisté, moderní, ale jaksi „filmově kulisové“.

Další filmový
Druhý takový hotel najdete v Praze na Pohořelci. Jmenuje se Savoy a prošel stejnou rekonstrukcí, ale až v devadesátých letech. Taky z něho zbyla jen přední stěna, také dovnitř vytvořili projektanti zcela nové vnitřnosti. Kdo tam nebyl, může se podívat na film Kráska v nesnázích, bydlí v něm coby obchodník s vínem Josef Abrhám. Interiér se blíží tomu, co má Hotel Palace.

Asi není náhodou, že v nových kulisách vykuchaných hotelů se tak rádi zabydlují filmaři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám