metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
PRAHA? AHA!
Další 2 fotografie v galerii
Hotel Palace na rohu Jindřišské a Panské | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Vykuchané domy. Co se skrývá za kulisami

  8:31
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Není jich moc, ale jsou. Stavby, které zepředu vypadají původně, ale jejich vnitřek už je zcela nový. Jsou to svým způsobem filmové kulisy. I když použitelné, ne jen přední stěna a za ní opěrné trámy. Poprvé jsem to zažil na konci osmdesátých let, kdy se na rohu ulic Panská a Jindřišská rekonstruoval Hotel Palace. Koho z kolemjdoucích dnes napadne, že z původní stavby zbyl jen vnější obal a uvnitř je úplně jiná konstrukce.

Co zbourali, to dostavěli
Rekonstrukci prováděli tehdy Jugoslávci. Redakce Mladé fronty tehdy sídlila v sousedícím objektu a „kuchání střev“ starého hotelu jsme měli doslova v přímém přenosu. Byla to na tehdejší dobu mimořádná zajímavost. Do té doby se totiž modernizace odehrávala spíše tak, že se starý barák srovnal se zemí a na jeho místě vyrostlo něco „současného“. Jak bylo kdysi moderní, s nádechem brutalismu, po kterém dodnes leckdo nostalgicky vzdychá.

Jugoslávci nechali stát obvodové zdi a do zachovaného pláště vestavěli ocelový skelet a v něm pokoje a další zázemí, které přece jen odpovídalo minimálně evropským nárokům na hotelové ubytování. Jak hotel částečně vypadal, to je zachováno v některých záběrech známého snímku Pražská pětka z roku 1988, ačkoli interiéry ve filmu pocházejí z jiného hotelu, ale alespoň o vnější podobě si představu vytvoříte. Jak to vypadalo uvnitř po rekonstrukci, to si můžete prohlédnout zase v jiné filmu, a to v Kamarádovi do deště II – Příběh z Brooklynu. Kdy se tu ubytuje Marek Vašut.

Z interiérů Hotelu Palace vyvanula dávná zatuchlost, ale na druhou stranu tu je nepřehlédnutelná jistá umělotina, kdy se dřevěná obložení nebo nalepené štuky tváří jako starobylé. Víte, že když zaťukáte na něco, je to to hezké, čisté, moderní, ale jaksi „filmově kulisové“.

Další filmový
Druhý takový hotel najdete v Praze na Pohořelci. Jmenuje se Savoy a prošel stejnou rekonstrukcí, ale až v devadesátých letech. Taky z něho zbyla jen přední stěna, také dovnitř vytvořili projektanti zcela nové vnitřnosti. Kdo tam nebyl, může se podívat na film Kráska v nesnázích, bydlí v něm coby obchodník s vínem Josef Abrhám. Interiér se blíží tomu, co má Hotel Palace.

Asi není náhodou, že v nových kulisách vykuchaných hotelů se tak rádi zabydlují filmaři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy