metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 13 fotografií v galerii
Václav Černý (s baterkou), vedoucího správní oblasti kolektorů a průvodce v jedné osobě. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Výlet do pražského podzemí se může stát opravdovým adrenalinovým zážitkem

  10:13
Návštěva kolektorové sítě, která se v délce třiadevadesáti kilometrů táhne nejdůležitějšími technickými uzly metropole i pod historickým centrem, může být pro jeho návštěvníky adrenalin.

Jízda podzemním vláčkem, zdolávání až osmimetrových žebříků i úzkých chodeb pražského podzemí, to je denní chléb Václava Černého, vedoucího správní oblasti kolektorů a průvodce v jedné osobě.

Je prohlídka v kolektorech náročná?

Určitě ano. Na to lidi raději upozorňujeme už předem a pouštíme sem děti od osmi let, aby nebyly problémy. Občas je někoho potřeba trochu popostrčit. Jedna dáma se dokonce zasekla na žebříku, musel jsem ji pak snést na zádech dolů. Byla v šoku, volala, že spadne a že nesleze. Šlo ale spíš o záchvat paniky, než o to, že by prohlídku zahrnující pohyb po osmimetrových žebřících fyzicky nezvládla. Do desetistupňového chladu, který v tunelech panuje, není taky dobré vyrazit v úzké sukni a podpatcích, jak to dělají některé návštěvnice, které jsou pak spíše humorným zpestřením.

Myslíte, že bych se dokázal do kolektorů vloupat?

Poslední případ, kdy nám sem někdo vlezl, jsme řešili někdy v roce 2000. Ale pokud se do kolektorů vloupáte nyní, budete velmi brzo chycen. Navíc je to prakticky nemožné, protože poklopy nelze otevřít bez speciálního vybavení.

Kolektorová síť existuje již od roku 1969. Vznikla o ní za dobu její existence nějaká pověra?

Žádné strašidlo tady bohužel nemáme. My jsme tady od toho, aby všechno fungovalo, jak má. Když vládne kolem kolektorů nuda, tak to spíše vítáme.

Budou se kolektory dále rozšiřovat?

Město nyní vybírá zhotovitele kolektoru pro Hlávkův most. Pražská síť se tak zase o něco málo rozroste, kde je třeba.

Soukromé metro

V kolektorové síti tunelů, která se táhne nejdůležitějšími technickými uzly metropole, čeká jeho návštěvníky evropská rarita. Malý podzemní vláček, který se ve čtyřicetimetrové hloubce prohání necelý rok.

  • „Vláček jsme si nechali vyrobit na zakázku. Je dvojmístný a slouží primárně pro případ zranění a údržbu,“ říká vedoucí správní oblasti kolektorů Václav Černý.
  • Malé soukromé metro je v Evropě raritou. „V pařížském podzemí to zabalili v roce 1920 a chodí se tam při prohlídkách teď už pouze pěšky,“ usmívá se Černý. Ač vlak nejezdí žádnou závratnou rychlostí, jeho šest kilometrů v hodině bohatě překoná rušné centrum za pět minut. „Závody jsme jednou vyhráli i s bavorákem,“ tvrdí Černý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek