metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 2 fotografie v galerii
Hostomické pivo se stalo pro cestovatelky vítězem dne. | foto: Anežka Vondráková, Metro.cz

Výlet šukafonem do pivovarů. Pivní stezka za poznáním skončila až v Řevnicích

  8:18
Redaktorka Anežka spojila při psaní článku své dvě vášně – železnici a pivo. Ne všechno však na reportážním výletě vyšlo podle plánu.

S maminkou jsme měly vždy dobrý vztah. Dvě věci nás však spojují víc než cokoli jiného – pivo a železnice. Rozhodly jsme se to proto nějakým způsobem propojit a vyrazily jsme na pivo motoráčkem.

Motoráček mnoha jmen
Na trati 172 ze Zadní Třebaně do Lochovic jsou hned tři pivovary – v Hostomicích, Všeradicích a v Zadní Třebani. Na této trati jezdí motorový vůz řady 810, který má mnoho přezdívek – orchestrion, šukafon, krabička, autobus, skleník, terárium... Tyto motoráčky jsou v provozu asi od 80. let minulého století a nyní zachraňují řadu našich lokálek. Do Zadní Třebaně jezdí vlak z Prahy každých třicet minut, cesta sem trvá asi dvacet minut, odtud pak jezdí orchestrion v přibližně dvouhodinových intervalech.

Pivní vítěz v Hostomicích
Začaly jsme v Hostomicích, místní pivovar Fabián totiž o víkendu otevírá již v 10 hodin. Z vlakové zastávky je to sem asi 10 minut chůze do mírného kopečku. Usadily jsme se v útulném podniku a na začátek jsme si daly Fabiána 10. Ta mi z celého našeho pivního výletu zachutnala nejvíc a stala se tak pivním vítězem, byla dobře pitelná, tak akorát hořká a zahnala žízeň, kterou jsme po vyšlápnutí kopce měly. Jako milovník černého piva jsem nemohla vynechat jejich tmavou čtrnáctku, která by jistě zachutnala i nepříznivcům tohoto tmavého nápoje, nemá totiž nasládlou chuť jako většina takových piv. Posezení u Fabiána jsme zakončily řezaným pivem, které bylo příjemnou kombinací již ochutnaných moků. V hospůdce se nevaří, ale můžete si zde dát třeba utopence nebo nakládaný hermelín. Fabiána můžete ochutnat i v některých pražských podnicích, jejich seznam je na webových stránkách pivovaru.

Kuchyně podle Rettigové
Naše putování motoráčkem pokračovalo do Všeradic, kde se vaří pivo Všerad. I tady je to k pivovaru asi 15 minut chůze. Dvůr Všerad je vybudovaný v bývalém zámeckém dvoře, kromě pivovaru a hostince zde naleznete také galerii, muzeum a sportovní areál. Na čepu byl Jiříkův ležák 11, který nás mile překvapil. Pivo mělo lehce nasládlou chuť, kterou skvěle doplňovala hořkost chmele. Místní kuchyně je inspirovaná spisovatelkou a autorkou kuchařek Magdalenou Dobromilou Rettigovou, která ze Všeradic pocházela. Vaří tu opravdu výborně, pochutnali jsme si na panence s vinnou omáčkou a šťouchanými bramborami a hovězím steaku s omáčkou se zeleného pepře a americkými brambory.

Zklamání vedlo k nadšení
Naše pivní vlaková turistika měla být zakončena v pivovaru Bobr v Zadní Třebani. Jejich pivo by měla točit hospoda U Mlýna, bohužel jsme neměly štěstí, mají ho tu jen v létě. Lehce zklamané jsme chtěly jet domů, ale vzpomněly jsme si na pivovar v Řevnicích, do kterého jsme se chystaly už dlouho. Ze Zadní Třebaně je to jen jedna zastávka směrem na Prahu. Pivovar je umístěn v bývalém nádraží, takže z vlaku je to sem skutečně kousek. Prostředí je příjemné a je respektován a připomínán původní účel budovy. Obsluha je milá, zábavná a ochotná. Tady se nám z celého dne sedělo asi nejlépe. Z jejich piv u mě zvítězila Řevnická desítka, mámu zase nejvíc zaujala Řevnická 12. Nakonec jsme si tu daly i večeři, vyberete si z typických českých jídel a nemusíte se bát, že byste odcházeli hladoví – porce jsou více než dostačující. K pivu jsme si ještě daly jejich domácí chipsy, které prostě musíte ochutnat! Původní zklamání ze Třebaně tak vedlo k příjemnému zakončení v Řevnicích.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek