metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 4 fotografie v galerii
Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny. | foto: Greenpeace, Will RoseMetro.cz

Vyměnil Prahu za kosu

  5:55
Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro institut Veronica v obci Hostětín, která proslula jako model chytré vesnice. Na střechách fotovoltaické panely i solární kolektory, obec vytápí dřevní štěpka a odpadní vody zpracovává kořenová čistírna. Petr se zapojuje do tradičního ručního kosení bělokarpatských luk, baví ho chodit po horách a spát pod širákem. Jenže na hrbu má i škraloupy. Například provrtanou elektrárnu.

Co vás přivedlo do tak zastrčeného kraje?
I když jsem měl smysluplnou práci, ve městě jsem nikdy natrvalo žít nechtěl. Vyrůstal jsem na samotě na Šumavě a vždy jsem chtěl děti vychovávat někde v přírodní krajině. Je pro mě důležité být blízko nějaké divočiny. A také jsem chtěl žít udržitelněji, například využívat všechnu odpadní vodu. To jde na zahradě snáz než v pražském bytě.

Je to velká změna?
Asi nejvíc si ten rozdíl uvědomuji při cestě do práce. Chodím od vlaku trávou podél potoka bos, pozoruji mlhu nad rybníčkem a poslouchám překřikování ptáčat. V Praze jsem ráno kličkoval na kole po Koněvově ulici kolonou aut mezi bordely a zastavárnami.

To zní samozřejmě hodně uvědoměle. Jenže v zimě v maringotce mrznete.
Ne, máme ji slušně zateplenou, takže máme spíš opačný problém. Těšili jsme se, jak budeme na kamínkách na dřevo vařit, ale moc to nejde, protože stačí každý den ráno zatopit na hodinu dvě a uvnitř je teplo až do dalšího rána. Také pomáhá, že jsme si pořídili malou rekuperaci. Máme přísun čerstvého vzduchu z venku, který se ohřívá o vydýchaný vzduch zevnitř, takže teplo větráním neztrácíme.

Čím se tedy živíte?
Pracuji ve vísce Hostětín, která je zajímavá svým ekologickým přístupem. Má práce se posunula k výuce dětí a mládeže v centru Veronica a praktické ochraně přírody se věnuji ve spolku Kosenka, který vykupuje pozemky a následně o ně pečuje. Jde třeba o chráněné orchidejové louky, které pravidelně kosíme ručním způsobem, jako to bylo dřív.

Ale vedle kosy držíte občas i transparenty...
I přes pozitivní změny se občas něco vydá opačným směrem a hrozí velký zásah do životního prostředí. Pokud jednání selžou, je třeba nenásilně, ale důrazně upozornit na bezpráví, které se děje.

Důrazně? Kvůli navrtání věže elektrárny Chvaletice během protestu Greenpeace čelíte trestnímu stíhání.
Ačkoli státní podnik ČEZ slíbil, že tu uhelnou elektrárnu zavře, prodal ji uhlobaronovi Tykačovi. Nový vlastník se rozhodl, že ji trochu zmodernizuje a prodlouží její provoz minimálně o deset let. Stát mu na to vydal povolení, aniž by požadoval posouzení vlivu na životní prostředí, které jinak požaduje u každého kopnutí do země. Na to jsme chtěli upozornit.

Ale proč jste do věže museli zrovna vrtat?
Bohužel jinak to nešlo. Zvažovali jsme i jiné varianty, ale navrtání kotevních bodů do věže byl nejšetrnější a nejbezpečnější způsob. Že jsme elektrárně způsobili nějakou škodu, nás mrzí a uhradili jsme ji hned, jak jsme se dozvěděli její výši. Z naší strany tam nebyl nějaký zlý úmysl, chtěli jsme poukázat na pochybení úřadů.

Vyjádření elektrárny

  • Aktivisté vylezli na chvaletickou věž v říjnu 2016 a zůstali tam tři dny. Navrtali do ní 120 děr a vyvěsili dva transparenty. Policie poté obvinila pět lidí. Škoda údajně dosáhla více než milionu korun.
  • „V noci násilně vniknout do objektu, laicky navrtávat desítky děr do nově opravené chladicí věže, porušit tím její výztuhy a ohrozit život svůj i mnoha dalších lidí, to jsou činy, které jsou v civilizované zemi za hranicí protestu a jsou trestné. Ničení, vandalismus, násilné vniknutí ani ohrožení lidí nelze omluvit tím, že takto prezentuji odlišný pohled na energetiku. Podat trestní oznámení byla jasná povinnost managementu, který nese odpovědnost za bezpečnost a chod elektrárny, která zásobuje elektřinou a teplem lidi,“ poslala Metru vyjádření mluvčí skupiny Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek