metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Úterý, 30. listopadu 2021. Svátek má Ondřej.

Další 2 fotografie v galerii
Základem sice je dobré vybavení, ale také správná parta. | foto: Metro.cz

Vyměňte Alpy za zimní čundr. Máme pro vás pár tipů, jak nezmrznout pod širákem

  5:43
Zavřené hranice i tuzemské penziony a hotely? Vyrazte za zážitky po Česku, pod skalními převisy nebo v lese mají volno. Zkuste náš oblíbený zimní tramping. Máte-li kuráž vyjet jako správní trempové na vandr i v lednu nebo v únoru a spát v noci venku, je tento článek přesně pro vás.

Nejdřív jsme vám chtěli popsat jednu čundráckou stezku na Kokořínsku, včetně tipů na hezká místa na nocování, ale to necháme na jindy. Mnohem lepší nám přišlo popsat, jaké vybavení vám zážitek v zimě usnadní, respektive zachrání život.

Pod skalním převisem Braniborská skála

Pod skalním převisem Braniborská skála

Na úvod je nutné napsat, že píšeme o zimním čundru, na který si stan nevezmete. Ten schovejte pro děti na jaro. Spíme venku! A jelikož je v ideálním případě venku sníh, přinejmenším hrozí přízemní mrazíky nebo sněží, mrholí či padá zmrzlá mlha, je nutné mít dobrý spacák. A ten něčím obalit.

Další vybavení

  • Na první vrstvě záleží. Termoprádlo, někdy také funkční prádlo, je vyrobené ze speciálních vláken. Ta odvádí lidský pot a vlhkost od těla, popřípadě do dalších vrstev oblečení. Rychle schne a hřeje.
  • Nejlepší čelovky, tedy svítilny, které si umístíte díky pásku na čelo, disponují různými funkcemi. Jsou odolné nejen vůči prachu, ale vydrží třeba i ve vodě nebo pád ze tří metrů.
  • Filtry na vodu v současnosti umí divy. Chcete se napít z louže? Proč ne. Napojíte filtr na klasickou PET lahev, vak na vodu nebo můžete pomocí brčka pít rovnou z louže. Filtr ji zbaví všech nežádoucích bakterií.

Trempové si dříve vystačili s celtou, ale současná nabídka outdoorového vybavení počítá s něčím sofistikovanějším, byť to má humpolácký název – žďárák. Jde o bivakovací vak, jakousi velmi sporou alternativu stanu. Žďárského vak moderního střihu kopíruje tvar spacáku a je ušitý z látky s membránou, která je prodyšná, má vyšší vodní sloupec a lepené švy. Pozor na kondenzaci vlhkosti, které se nikdy nezbavíte, vždy mějte otvor u hlavy pootevřený, jinak hrozí udušení.

Dovnitř do vaku si pod spacák nafoukněte karimatku, i její půdorys kopíruje střih spacáku. Jejich nabídka a katalog samotných žďáráků jsou velmi obsáhlé, ceny za bivakovací pytle se pohybují od 600 do 3000 korun, stejné je to s karimatkami. A proč se vaku vlastně říká žďárák? Matyáš Žďárský byl za Rakouska-Uherska velký propagátor skialpinismu a alpského lyžování. Vynalezl jistý typ vázání, a dokonce vedl záchrannou lavinovou výpravu.

A peří do komory!
Takže žďárák máte? A co do něj? Přemýšlet musíte o zimním spacáku, ale takovém, abyste ho – vyplněný buď dutým vláknem, mikrovláknem, nebo nejlépe husím peřím – sbalili v nějakém rozumném rozměru do batohu a nevážil pět kilo. Spojili jsme se se známým e-shopem 4camping.cz, aby nám výběr spacáku popsal. Je to docela věda! Nejdřív si musíte říct, kam s ním, a hlavně kdy budete jezdit. Na kratší výpravy můžete mít něco většího a těžšího, pokud přemýšlíte rovnou o vysokohorské turistice, jsou vhodné spacáky s vnějším membránovým materiálem, který supluje žďárák. Uvnitř je často husí peří v několika komorách, aby bylo hezky rozprostřené, čím více ho je, tím chladnější podmínky ve spacáku zvládnete. Jestliže si ale zimní tramping chcete užít a ujít denně třeba i pár desítek kilometrů, je třeba myslet na váhu. My jsme si na test půjčili spacák od české firmy Sir Joseph. Čekali byste, že je z Anglie, ale kdepak. Je z Turnova! Joseph je legenda českého horolezectví a zakladatel firmy Josef Rakoncaj. Pro naše účely dobře posloužila zlatá střední cesta z jeho nabídky – model Paine. Dodatek 900 v jeho názvu znamená, že má 900 gramů husího peří.

Čundrácké ráno v celé své kráse – ještě vyhřátý spacák čouhá ze žďáráku.

Čundrácké ráno v celé své kráse – ještě vyhřátý spacák čouhá ze žďáráku.

Pro ženu berte teplejší
Ve sbaleném tvaru má 40 centimetrů, v průměru pak něco kolem 25. Váha? 1,46 kilo i s obalem, což jsou ideální parametry na to, strčit ho do batohu a mazat na výlet. Když se při výběru spacáku setkáte s označením CUIN, jde o plnivost peří. Čím vyšší číslo, tím více peří izoluje. A pokud zkombinujete množství peří s jeho plnivostí, dostanete se na doporučené teploty podle normy EN13537.

Co je to loft

  • Velký rozdíl je v použitém peří. Běžně se používá husí a kachní. Z těchto dvou je právě husí kvalitnější a při nižší váze dosahuje lepšího loftu. Cože?
  • Loft je schopnost co možná nejmenšího množství peří vyplnit co možná největší prostor.
  • Maximálního loftu dosahuje nejkvalitnější prachové peří. Bohužel však trvá dlouho, než se takto jemné peří nadýchá, roztáhne se a loft nabere. Proto se přidávají i pevnější a těžší pírka, která sice hodnotu zhoršují, ale zlepšují rychlost, s jakou se loft nabere a spacák funguje.
  • Poměr prachového a hrubšího peří se udává v poměru procent. Z výše uvedeného důvodu nenajdete 100/0, ale 90/10 (90 % prachového peří a 10 % hrubého).

Web e-shopu 4camping.cz uvádí, že pro ženu můžete vybírat podle komfortní teploty a pro muže podle té limitní. Podle extrémní teploty však ne. V takových teplotách spacák zajistí vaše přežití, nikoli pohodlný spánek. Autor článku má 192 centimetrů, proto jsme zvolili Paine 900 v délce 200 centimetrů. A hodnota limitní teploty? Minus 12,4 stupně. V noci bylo na Kokořínsku na nule, teplota k ránu o nějaký ten stupeň možná klesla. Uvnitř bylo v noci pohodlné spaní pouze v trenýrkách a triku.

Sen hi-tech čundráka
Nově šité spacáky mají skvělé vychytávky, o nichž si dřívější péřáky mohly nechat jen zdát. I když mrzne, můžete mít pouze tričko díky stahovacímu límci proti úniku tepla, který je nad rameny a spíná se suchým zipem. I zip je vyztužen lištou, jež omezuje úniky tepla a také brání zaseknutí zipu do látky. Pro praváka vybírejte spacák s levostranným zipem, aby na něj mohl pravou rukou. Bohužel používaný žďárák od německé armády měl sice goretex, ale zip na straně pravé, takže jít v noci na záchod byla trochu ekvilibristika.

Mumiový tvar skvěle kopíruje i robustní postavu (dejte při výběru pozor na šířku v ramenou!), komory konstrukce H ideálně rozprostírají peří, přičemž u nohou je peří v hojnější míře, což se na promrzlé nožky čundrákovy náramně hodí. Vnější i vnitřní materiál je ze softexu s vodoodpudivou úpravou až do výše 360 mm vodního sloupce na povrchu, takže dobře odolává rose i mrholení a zároveň rychle schne. Milé také je, že výrobce nabízí profesionální servis – u péřáků je totiž po čase nutné peří doplnit, avšak oproti například dutému vláknu vydrží déle a jsou také mnohem lehčí. Tomu také odpovídá cena péřových spacáků, za tento chtějí 9200 korun. I praní je důležité, ale nejlepší je to nechat přímo na výrobci. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy