metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Škoda 15T ForCity | foto: Škoda Transportation

Výpověď smluv na tramvaje by dopravní podnik stála miliardy

  9:24
Případná jednostranná výpověď dlouholeté a údajně nevýhodné smlouvy na nákup tramvají se Škodou Transportation by pražský dopravní podnik stála mezi 3,5 a 12,6 miliardy korun. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který si nechal zpracovat dopravní podnik. ČTK to zjistila z dopisu, v němž primátor Tomáš Hudeček odpovídá na interpelaci někdejšími primátoru, nyní opozičnímu zastupiteli Bohuslavu Svobodovi.

Podle dohody z roku 2006 musí zadlužený podnik, který je největší městskou společností, odebrat do konce roku 2018 dohromady 250 tramvají 15T ForCity. Zaplatí za ně 19,2 miliardy korun. Podnik ale na nízkopodpažní tramvaje nemá a již dodané stroje navíc mají technické problémy. Podnik kvůli tomu podal stovky reklamací, například na poruchy brzd.

Plány na vypovězení nejsou reálné

Dlouholetou smlouvu, která je pro podnik velkou finanční zátěží, řeší Praha řadu měsíců. Původně se mluvilo o výpovědi. Vedení Prahy a podniku ale připouštělo, že by rozvázání smluvního vztahu bylo problematické. Některá média tvrdila, že smlouva je prakticky nevypověditelná. Nyní se potvrdilo, že plány na její vypovězení nejsou reálné. Finanční nároky Škody Transportation za zrušenou dohodu by se totiž podle analýzy vyšplhaly na částky v řádu miliard. Praha tak podle všeho spíš snaží o úpravy smluvních podmínek.

Hudeček už dříve uvedl, že smlouva dopravní podnik každý rok zadluží o 2,3 miliardy korun. Pokud se nepodaří se Škodou Transportation dohodnout, hrozí podle něj podniku krach. Nový ředitel Jaroslav Ďuriš dostal za úkol situaci vyřešit. Dopravní podnik je podle počtu zaměstnanců největší městskou firmou v ČR. Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Hospodaření podniku negativně ovlivňuje řada zakázek uzavřených v minulosti, některé z nich prověřuje policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy