metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Budova ministerstva dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. | foto: google.maps.comMetro.cz

Výročí listopadu otevírá i dveře někdejšího bytu prezidenta Gustáva Husáka

  9:41
Veřejnosti se dnes v 10 hodin otevřou dveře budovy ministerstva dopravy, kde za minulého režimu sídlila komunistická strana. V rámci připomínky boje za svobodu a demokracii si zájemci budou moci prohlédnout podzemní kryt komunistických funkcionářů nebo prostory bývalého bytu někdejšího prezidenta Gustáva Husáka. Navštívit ale mohou i kancelář nynějšího ministra dopravy a místa, kde se natáčely filmy jako České století, Bony a klid 2 nebo bondovka Casino Royale.

Pro návštěvníky je dnes od 10 do 16 hodin připravena prohlídková trasa, která ukáže nejzajímavější místa z historie nábřežního komplexu.

Kromě toho zájemci uvidí i několik expozic, jejichž prostřednictvím se jim představí organizace podřízené ministerstvu dopravy jako Ředitelství silnic a dálnic, Správu železniční dopravní cesty a Ředitelství vodních cest.

Reprezentativní budova na vltavském nábřeží, která je dnes kulturní památkou, byla původně postavena pro ministerstvo železnic. V letech 1960 až 1990 se stala sídlem Ústředního výboru KSČ.

Neoklasicistní stavba s šestipatrovým středem a třípatrovými křídly vyrostla v letech 1927 až 1932 podle projektu architekta Antonína Engela, mimo jiné autora budov vodárny v Podolí, generálního štábu na Vítězném náměstí, stejně jako urbanistické koncepce nových Dejvic. O sochařskou výzdobu budovy se postarali Josef Mařatka, Josef Pekárek a Ladislav Kofránek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek