metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Trhy na Rašínově nábřeží na náplavce začaly letos už v únoru. | foto: MAFRA

Výroční, bezplastové i s novým provozovatelem. Takové jsou letošní farmářské trhy v Praze

  17:07
Čerstvé a kvalitní potraviny se dají koupit na mnoha místech. Venkovní farmářské trhy se ale v těchto dnech rozmnožily do různých koutů Prahy. Od začátku března už fungují trhy na Vítězném náměstí v Dejvicích a na náměstí Jiřího z Poděbrad a na náplavce dokonce už od února. Minulý týden byly stánky poprvé i na Pankráci.

Od pondělí můžete navštívit trhy na náměstí Republiky a v nejbližších dnech si budou moci lidé koupit čerstvé produkty také na Černém Mostě, Rajské zahradě a na Spořilově. Na Andělu začnou v sobotu velikonoční trhy, které budou v provozu až do 22. dubna. Teprve o několik dní později zde odstartují ty farmářské.

Na Kubánské náměstí se po osmi letech vrací původní provozovatel trhů, konkrétně spolek Archetyp. „Od staronového provozovatele farmářských trhů si slibujeme hlavně jejich oživení a pestrost nabízených produktů. Chceme, aby se vrátila oblíbenost trhů na Kubáni mezi místní lidi,“ uvedla místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. Místostarosta pro kulturu David Kašpar chce, aby byly trhy i prostorem pro setkání, odpočinek a trávení volného času. „Jsme proto rádi, že nový provozovatel bude na trzích pořádat zajímavé akce a bude také dbát na ekologii a kvalitu nabízených potravin,“ uvedl David Kašpar.

Na Vítězném náměstí už podesáté
Farmářské trhy na „kulaťáku“ se letos konají podesáté. „K desátému výročí zahájení prvních velkých farmářských trhů v Praze připravujeme refrešovaný koncept farmářských trhů s důrazem na představení českých regionálních potravin a jejich dodavatelů, ekologii a vzdělávání dětských návštěvníků v našem projektu Malý farmář,“ říká jedna z organizátorek trhů na Vítězném náměstí Andrea Vodňanská.

Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad mají letos novinku, budou totiž zcela bez plastů. Výrobky se budou prodávat ve stoprocentně rozložitelných taškách z kukuřičného škrobu. Místo plastových kelímků budou k dispozici bio kelímky a také zálohované, které je možné opětovně používat.

Desátou sezonu oslavují také na náplavce. „V nákupních řetězcích tehdy chyběly kvalitní a čerstvé potraviny a biopotraviny z české produkce. A naopak čeští malí výrobci a farmáři se tenkrát potýkali s nezájmem a s nedostatkem možností odbytu. Náplavku jsme si vybrali, protože umožňuje farmářům přistavit i chladicí auto, což je důležité pro čerstvé potraviny, pro zeleninu a bylinky,“ vzpomínala Šárka Sedláčková, spoluorganizátorka trhu.

Ekologické trhy
Na Rašínově nábřeží také budou bojovat proti plastu. Loni zavedli vratné kelímky na studené nápoje. Od března pokračuje tržiště s kelímky na teplé nápoje v systému Otoč kelímek, který mohou zákazníci vrátit i v jakékoliv zapojené kavárně. Pivo, víno a nealko se čepuje do skla, do vratných, zálohovaných kelímků anebo do nádob, které si zákazníci přinesou. Občerstvení bude servírováno pouze na nádobí z přírodních materiálů, do porcelánu nebo do vlastních krabiček zákazníků. V průběhu sezony chtějí organizátoři zahájit prodej v papíru, kterým nahradí plastové sáčky. 

Kde můžete navštívit farmářské trhy v Praze

Praha 1

Kde: náměstí Republiky

Kdy: každý všední den od 9 do 18 hodin

Praha 2

Kde: náplavka, Rašínovo nábřeží

Kdy: každou sobotu od 8 do 14 hodin

Praha 3

Kde: náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: od středy do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin

Praha 4

Kde: před OC Arkády Pankrác

Kdy: každou středu od 8 do 18 hodin

Kde: Modřany, Sofijské náměstí

Kdy: každý všední den od 8 do 18 hodin

Kde: Spořilov, Roztylské náměstí

Kdy: každou sobotu od 8 do 14 hodin

Praha 5

Kde: pěší zóna Anděl

Kdy: každý pátek od 7 do 19 hodin (až od 26. 4.)

Praha 6

Kde: Vítězné náměstí

Kdy: každou sobotu od 8 do 14 hodin

Praha 7

Kde: Řezáčovo náměstí

Kdy: každou sobotu od 8.30 do 14 hodin (nebudou 30. 3. a 27. 4.)

Kde: Výstaviště Holešovice

Kdy: každý pátek, sobotu a neděli po dobu trvání matějské pouti

Praha 9

Kde: Černý Most

Kdy: každý pátek od 10 do 19 hodin

Kde: Rajská zahrada

Kdy: každou středu od 10 do 19 hodin

Praha 10 

Kde: Kubánské náměstí

Kdy: každé úterý a čtvrtek od 9 do 18 hodin, každou sobotu od 9 do 14 hodin

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek