metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 4 fotografie v galerii
Střešní terasa budoucí radnice Prahy 7. | foto: MČ Praha 7Metro.cz

Radnice Prahy 7 bude vzdušná, říkají vítězní architekti z Holešovic

  11:21
Praha 7 uspořádala mezinárodní soutěž na podobu nové radnice, do které se přihlásili architekti z celého světa. Vítěze, Atelier bod architekti, ale našla hned za rohem, v Holešovicích. Tři spolužáci ze studií, Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda nyní odpovídali společně na otázky deníku Metro.

V čem je váš návrh jiný?
Sídlíme v Holešovicích, a proto se ukázalo, že naše znalost prostředí a určitá empatie může být hodně důležitá. Porotci mohli vycítit, že máme určité souznění s tím místem.

Jaký je váš návrh?
Udělali jsme návrh co nejotevřenější. Přízemí radnice bude vzdušné. Bude tu prostora, kde se lidé mohou potkávat, a když budou chtít, můžou tady zajít do kavárny.

Nechali jste se inspirovat nějakou jinou radnicí?
Je třeba si uvědomit, že radnice je běžná administrativní budova, která má určitá specifika. A to v tom, že do ní přijde hodně lidí. Musí to být dobře fungující dům a je ideální, když umí stárnout. A také když má adaptabilní dispozici. Některý odbor může přibýt, jiný se zruší.

Liší se nějak radnice od běžné kancelářské budovy?
Ten dům se liší několika znaky od běžné kancelářské budovy, hlavně by měl i jako radnice vypadat.

Nová radnice Prahy 7

O koupi administrativní budovy v ulici U Průhonu 38 se rozhodlo loni v listopadu.

Rozhodnutí přišlo po několikaletých peripetiích, které pořízení nového sídla provázely. Minulé vedení radnice plánovalo investici za zhruba miliardu korun.

Budovu současné radnice musí Praha 7 opustit. Budovu vlastní ministerstvo financí, které ji potřebuje pro svoje úředníky.

S opravami nové budovy, kterou radnice koupila za 90 milionů korun, chce začít v polovině příštího roku. Do budovy se vejdou všichni úředníci.

Praha 7 chce rekonstrukci zahájit v první polovině příštího roku. Oprava má stát 100 milionů korun. Hotovo bude za dva roky.

Mysleli jste spíš na úředníky, nebo na návštěvníky úřadu?
Prostředí by mělo být příjemné pro všechny, pro návštěvníky i pro úředníky. Pro každého.

Z návrhu je už jasné, že radnice bude zvenku obložená cihlami, proč?
Je to materiál, který vypadá dobře v každé době. Navíc nám přišlo, že se to k Holešovicím hodí. Inspirovala nás nedaleká první česká továrna na vodoměry, dnes sídlo architektonického ateliéru AP Josefa Pleskota.

Jak hodnotíte celou architektonickou soutěž?
Přišel nám sympatický otevřený přístup sedmé městské části i organizace soutěže. V prvním kole se odevzdávaly ideové návrhy, základní koncept. Projekty se pak dopracovávaly až ve druhém kole.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek