metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Další 3 fotografie v galerii
Garážový komplex v ulici Pod Krocínkou. | foto: Metro.cz

Vysočanské garáže nahradí řada domů

  13:07
Bývalí nájemci garáží varují před dalším bouráním. Garážový komplex v ulici Pod Krocínkou je již z velké části zbourán, podle místních ale buldozery neutichly nadlouho.

Radnice vydělává

Zisk z pozemků může být odhadem kolem 20 až 30 milionů korun.

  • Jeden metr čtvereční má podle radnice hodnotu asi 2890 korun. Reálná cena může být až dvojnásobná.
  • Z části zisku chce radnice opravit nedalekou školku, kterou budou případně využívat i děti obyvatel nových domů.

Radnice si totiž brousí zuby na další vysočanské garážové komplexy, odkud chce prý nájemníky odsunout podobně jako v případě garáží v ulici Pod Krocínkou.

„Radnice hodlá pozemek prodat a nechat tam vystavět bytový dům. Čeká prý na výhodnou nabídku,“ říká čtenář Karel Kýr, který bydlí v sousedství bývalých garáží. Ty měly být v červenci zbourány v souladu s přáním místních, které zde podle radnice obtěžovali bezdomovci.

Situace ale podle bývalých nájemců nebyla zdaleka tak závažná. „Bydlel tam jen jeden bezdomovec, který tu pobýval na základě dohody s majitelem jedné z garáží. Nejenže byl slušný, ale navíc hlídal komplex před zloději,“ říká Hana Hačecká, která byla spolu s ostatními nájemci k prodeji garážových stání dotlačena radnicí. Ta se teď údajně chystá vyštvat další nájemce, z garáží umístěných severněji od těch v Krocínce. Tam ale protestují razantněji. „Několik nájemníků se nechce nechat vystrnadit, budou se soudit. Jsou součástí bojovnějšího bytového družstva než my,“ říká Hačecká.

S bouráním garáží nesouhlasila ani členka zastupitelstva Prahy 9 Dana Balcarová, která se bojí nedostatku parkovacích míst, o něž by v případě prodeje pozemků do soukromého vlastnictví devítka nenávratně přišla. „Zbouráním šedesáti dvou garáží je situace už tak špatná. Nejlepším řešením je ponechání pozemku ve vlastnictví města. Jeho hodnota poroste, takže nevidím důvod jejich rychlého prodeje,“ kroutí hlavou Balcarová, podle níž chce městská část odkoupit i další garážové komplexy na devítce, které bude moct následně zbourat a prodat.

„Je důležité vyřešit i to, jak nahradit ztrátu 160 garáží, které v daném území zaniknou,“ dodává Balcarová.

Radnice Prahy 9 nekalé praktiky při vystěhovávání nájemníků garáží rezolutně odmítá. Jednali prý vždy zcela korektně. „Družstevníkům jsme za jejich garáže nabídli finanční kompenzaci nebo jiné garáže na jiném místě Prahy 9,“ uvedl pro deník Metro místostarosta Prahy 9 Marek Doležal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy