metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.

Další 2 fotografie v galerii
Výpravní budova nádraží Praha - Vysočany šla k zemi. | foto: Ivo MahelMetro.cz

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

  8:38
Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit ještě letos. Správa železnic coby vlastník této dominanty Prahy 9 místním přislíbila dvě věci. Zachovat historický podchod pod nástupištěm a po rekonstrukci opět rozmístit kolem nádraží pamětní desky připomínající hrdiny Pražského povstání.

Podle místních, kteří se na deník Metro obracejí, však hrozí, že na splnění prvního slibu nedojde. Kus tunýlku z devatenáctého století, kudy si zkracovaly cestu přes koleje už vysočanské prababičky, totiž zmizel.

„Zmiňovaný historický podchod se nebourá a bourat nebude. Vzhledem k tomu, že jde o historický pozůstatek, bude mezi druhým a třetím nástupištěm ponechán a bude možné do něj nahlédnout. To, na čem se aktuálně pracuje, je demontáž a sanace portálu podchodu, který byl odborně demontován, sanován a po dokončení nové budovy bude toto průčelí navráceno zpět na své místo,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle původních návrhů měl být podchod s nejstarší dochovanou dlažbou na území vnější Prahy v rámci plánované rekonstrukce zasypán a zapomenut. Nesplňoval totiž současné bezpečnostní normy. Nyní si v něm radnice Prahy 9 předběžně naplánovala zřídit malý výstavní prostor. „Nový podchod z Paříkovy ulice, který bude sloužit cestujícím, se vybuduje o šest metrů vedle stávajícího. Další podchod pak bude z ulic Krátkého a Bratří Dohalských,“ dodává pro Metro Friebová s tím, že se nová stavba z praktických důvodů posune do úrovně vstupu do podchodu z Paříkovy ulice. Aby nestála uprostřed kolejí jako její předchůdkyně.

Oprava nádraží Vysočany je součástí velké rekonstrukce trati z Vysočan do Mstětic. Nevyhovující a zchátralou původní staniční budovu nahradí moderní odbavovací hala, odkud se budou moci cestující bezbariérově pomocí eskalátorů a výtahu v rychlosti dopravovat na nástupiště. To, že bude historický tunel pod novým nádražím zachován, pravidelně vysvětluje také organizátor dopravy Ropid.

Z jeho Facebooku je pak patrné, že v on-line světě převládají ti, kteří zboření a znovupostavení nádraží ve Vysočanech vítají. Jeho historickou hodnotu a promarněnou šanci na renovaci naopak zmiňují ti místní, jež deník Metro před časem oslovil na nedalekém náměstí OSN.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy