metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Jan Mokrý u soudu | foto: ČTK

Vysokoškolák a obdivovatel Hitlera, který chtěl zabíjet bezdomovce, si ve vězení odsedí 17,5 roku

  13:58
Za dva pokusy o vraždy pražských bezdomovců dnes soud uložil vysokoškolskému studentovi Janu Mokrému 17,5 roku vězení. Mladík, který se u soudu vyznal z obdivu k Adolfu Hitlerovi, se k činům přiznal a litoval, že muži přežili. Chtěl je prý mučit.

Podle znalců mladík netrpí žádnou duševní chorobou a za své činy je plně odpovědný. Možnost jeho opětovného začlenění do společnosti označili za takřka vyloučenou. Rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Lze se proti němu odvolat.

Chtěl zabíjet Židy i své spolužačky

Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého studenta matematicko-fyzikální fakulty ze dvou pokusů vraždy. První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u Hlavního nádraží. Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec. „Za svými skutky i názory si stojím. Jsem si vědom toho, že jsem zlý. Lidé stejně mají umírání v povaze a umírají denně. Budu pokračovat, nemůžete mi to zakázat,“ uvedl Mokrý v závěrečné řeči.

Soudu také předčítal ze svých poznámek, koho všeho se chystal zabít. Cílil na „bezdomovce, cikány, Židy a konfidenty“. Zmínil mimo jiné i některé spolužačky, které s ním bydlely na koleji. Označil je za „bezcenné kusy masa“. Chtěl je prý rozřezat a hodit do Vltavy. Přiznal se i k jiným činům včetně napadení třetího bezdomovce, policie jej však z ničeho dalšího neobvinila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek