metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Pražský městský soud začal projednávat kauzu Jana Mokrého, kterého obžaloba viní ze dvou pokusů o vraždu bezdomovců. | foto: ČTK

Vysokoškolák přiznal útoky na bezdomovce. Chtěl je umučit k smrti

  10:24,  aktualizováno  13:01
Čtyřiadvacetiletý Jan Mokrý obžalovaný z pokusu o vraždu dvou bezdomovců dnes řekl soudu, že chtěl tyto muže mučit. Lituje toho, že přežili. Fyzicky prý napadl i další bezdomovce. Vysokoškolský student zdůraznil, že si vybíral „bezdomovce s velkým B“, což jsou podle něj ti, kteří si na lidi bez domova „jenom hrají“ a ve skutečnosti chodí na brigády a mají značkové věci.

Mokrý u pražského městského soudu uvedl, že na bezdomovcích prováděl „moderní genocidu“. Vraždy prý plánoval od roku 2012. „Řekl jsem mu, ať přestane křičet, nebo to bude ještě horší. Chtěl jsem, aby trpěl, aby si tu smrt užil, aby umíral pomalu. Rychlou smrt si nezasloužil. Zabít se mi ho bohužel nepodařilo, protože se mi zlomil nůž,“ vypověděl k jednomu z útoků.

O svých vytipovaných obětech hovořil jako o „hajzlech číslo jedna až pět“. Vraždy si prý důkladně připravoval, odmítl, že by byl duševně nemocný. U prvního útoku si prý například napsal do tabletu: „Cíl: o jednoho bezdomovce a cikána méně, což bude lepší situace v České republice“. „Za nacismu by to nebylo možné,“ poznamenal si prý také.

Křik zachránil bezdomovci život

Obžaloba uvádí, že první útok spáchal Mokrý loni 12. dubna v pražské Libni zhruba v půl třetí ráno. Údajně přistoupil se dvěma noži k bezdomovci ležícímu na zemi ve spacím pytli, bránil mu v pohybu a řekl mu, že bezdomovce nemá rád a že už má jednoho na svědomí. Po příjezdu policejní hlídky, kterou sám přivolal, začal křičet, že má u sebe zbraň a že muž je jeho rukojmím. Nakonec na výzvu policistů nože odhodil, aniž muže zranil. Policisté Mokrého převezli do psychiatrické léčebny, tam ale lékaři konstatovali, že je příčetný.

Student pak 28. června znovu zaútočil, a to ve Vrchlického sadech, opět po předchozím vytipování oběti. V parku napadl spícího bezdomovce, a to jedním ze tří nožů, které si na místo donesl. Muži přeťal tepnu na předloktí. Podle obžaloby ho neusmrtil jen díky tomu, že bezdomovcův křik zaslechl svědek, který mu přispěchal na pomoc. Mokrý pak krvácejícímu muži sebral tašku a dal se na útěk, o několik ulic dál jej však zadrželi městští strážníci.

Jednoho jsem i zapálil, tvrdí mladík

„Bezdomovce jsem si mapoval, získával jsem si jejich důvěru. Když to na mě přišlo, musel jsem si vypočítat příklad, třeba nějakou těžkou diferenciální rovnici. A pak jsem se rozhodl někoho zabít. Na skutky, které se staly, jsem svým způsobem hrdý. Stejně jako kluci, kteří se pokusili zavraždit Natálii,“ řekl a připomněl tak útok zápalnými lahvemi na romskou rodinu z roku 2009.

Stěžoval si také na matku - zdravotní sestru, která mu prý dávala málo peněz, takže si musel při studiu přivydělávat ve fastfoodu. „Nedala mi to, co jsem chtěl. Další nůž do zad mi vrazili křesťané,“ prohlásil s tím, že dříve býval věřící. Studentovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Mokrý dnes tvrdil také to, že má na svědomí i zapálení dalšího bezdomovce z března 2014. Policie mu to však nevěří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek