metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Koleje na Strahově alias Silicon Hill
Koleje na Strahově alias Silicon Hill | foto: ČVÚT

Vysokoškolské koleje dělají opravy za miliony. Od září kvůli tomu zdraží

26. července 2013  18:34 ČTK
Pražské univerzitní koleje se během prázdnin opravují za miliony korun, od nového akademického roku některé mírně podraží. Zájemců by mělo být stejně nebo méně než v předchozích letech, na množství uchazečů se podepisuje i populační propad. Navzdory tomu se však v metropoli rozmáhají i soukromé koleje, výrazně dražší, ale modernější.

Například Univerzita Karlova vyčlenila na letní opravy kolejí 22 milionů, rekonstruují se třeba sociální zařízení, střechy nebo se maluje. "Průměrná cena za ubytování v kolejích UK se v příštím akademickém roce mírně zvýší, bude kopírovat míru inflace za rok 2013," sdělil šéf Kolejí a menz Jiří Macoun. Například nejdražší jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením tak podraží z loňských 5521 korun měsíčně na 5614, cena za nejlevnější ubytování ve čtyřlůžkovém pokoji se zvýší z 1679 na 1699.

"Ceny kolejného zvyšujeme od září o 7,5 procenta v průměru," hlásí také Vysoká škola ekonomická. Ta zároveň uvedla, že počty studentů žádajících si o ubytování na kolejích jsou zatím o pět procent nižší než loni.

"Demografická křivka je neúprosná. Předpokládaný úbytek mladých lidí, tedy v našem případě budoucích studentů-ubytovaných, se snažíme kompenzovat otevřeností a přístupností," potvrdila pokles zájemců také Andrea Vondráková z ČVUT. Škola proto garantuje ubytování pro všechny žadatele z řad ČVUT, ubytování tu najdou i studenti jiných škol.

V Suchdole jiné ubytování není

Naproti tomu Česká zemědělská univerzita každoročně koleje zcela naplní. I letos, po opravách sociálního zařízení a zateplení v celkové výši 36 milionů korun, očekávají na kolejích stejný počet zájemců o ubytování. "Roli možná hraje fakt, že jsou přímo součástí univerzitního kampusu," dodal mluvčí univerzity Josef Beránek.

Škola totiž stojí v okrajové části města v Suchdole. Studenti hledající v Praze bydlení si přitom často místo kolejí najdou podnájem, zejména formou spolubydlení s kamarády.

Pokud má student peníze, může jít na luxusní kolej

V hlavním městě funguje také několik soukromých kolejí, tedy studentských ubytoven, které neprovozují samotné vysoké školy, ale pronajímají pokoje jednotlivým zájemcům. Takové rezidence fungují například ve Vršovicích nebo na Lhotce, smlouvy mají hlavně se soukromými vysokými školami. Ceny se pohybují kolem 6000 korun za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji, jednolůžkový stojí od 8000.

Ubytování je modernější než na klasických kolejích, poskytované služby jako například bezdrátový internet či úklid, recepce nebo spotřebiče k zapůjčení jsou ale standardem už i na tradičních studentských ubytovnách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naději si nenechme ukrást ani koronavirem, vyzývá opat

Daniel Janáček, opat strahovský
vydáno 6. dubna 2020  12:03

Za zdmi svých klášterů jsou v současné době uzavřeni i příslušnice a příslušníci řeholních řádů. Požádali jsme proto čelního představitele jednoho z nich,...  celý článek

Celorepublikový jídelníček nebo virtuální táborák pro děti. Víme, kde hledat

ilustrační snímek
vydáno 6. dubna 2020  5:17

Pandemie koronaviru zasáhla skoro celý svět. Nejrůznější firmy i instituce na situaci zareagovaly a začaly lidem nabízet pomoc. Deník Metro nabídky sbírá...  celý článek

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám