metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
Větší foto
Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

18. října 2019  9:59 Pavel Hrabica Metro.cz
Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.

Pokud se dnes podaří vládě prosadit ve Sněmovně v rámci takzvaného daňového balíčku zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků, alkoholu a úpravy daní v oblasti hazardu, chce získané miliardy korun navíc využít například na platy učitelů nebo na přídavky pro děti.

Především ministerstvo zdravotnictví si od tohoto kroku slibuje snížení spotřeby cigaret a alkoholu. Odborníci ale varují, že kvůli vyšším cenám se lidé mohou vrhnout k nákupům alkoholu či tabáku v takzvané zóně šedé ekonomiky, případně budou hledat legální, ale levnější náhražky. „V Maďarsku zvýšili spotřební daň z cigaret o víc než padesát procent a jejich prodej klesl o 47 procent,“ říká Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz. A doplňuje, že se spotřebitelé okamžitě přesunuli k řezanému tabáku. „Jeho spotřeba okamžitě vyrostla o 75 procent, což je opravdu hodně,“ říká Rod.

Piva víc, rumu míň

Vyšší výdělky „zlevnily“ pivo.

  • Zvýšení daně u alkoholu a tabáku obhajuje vláda  i tím, že se dlouho nezvedala. Kvůli vyšším příjmům je nyní pití a kouření dostupnější.
  • V roce 2008 si mohl spotřebitel za hrubou mzdu koupit 2516 lahvových piv, předloni už 2596 piv. Rumu si za mzdu nyní koupíme o dva litry méně než před 11 lety (112 litrů místo 114 litrů).

Na druhou stranu souhlasí s tím, že nižšímu zdanění než tradiční cigarety má podléhat především tabák do zahřívaných cigaret (dosud byl bez daně). „Nejlepší cigareta je nevykouřená, ale když už člověk kouří, ať kouří to, co škodí méně jemu a jeho okolí,“ myslí si odborník na výzkumy. V tomto případě by se mohl zájem kuřáků přesunout víc od klasických cigaret k elektronickým. Rod by přivítal i nějakou motivaci, aby měli lidé důvod žít zdravěji. „Třeba slevami na daních, pokud bude člověk pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky, případně včas zbrzdí zdravotní problémy,“ myslí si Aleš Rod.

„Česko je v mezinárodních srovnáních na předních příčkách ve spotřebě alkoholu,“ argumentuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vedle vyšších spotřebních daní by rád prosadil i mnohem výraznější omezení reklamy na alkoholické nápoje. Opozici se připravované zdražení spotřební daně nelíbí. „Hrozí, že lidé budou pít levnější a nekvalitní alkohol, pokud bude zdražení nepřiměřeně vysoké,“ argumentuje poslanec Bohuslav Svoboda. V Česku je od spotřební daně osvobozené víno, nižší daň než tvrdý alkohol mají i piva, u nich je daň závislá i na velikosti pivovaru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
vydáno 22. listopadu 2019  16:33

Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.  celý článek

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám