metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Jednotlivé výstavní panely dokumentují politické a právní podmínky ke zřízení Státní bezpečnosti (StB). | foto: Střední odborná škola Drtinova 3

Výstava mapuje tragické osudy lidí, kteří byli vyslýcháni Státní bezpečností

  9:06,  aktualizováno  19:06
Zneužívání moci je oporou totalitního státu. Tak zní motto historické výstavy „Když se pravda měnila v krev…“, kterou si lze v těchto dnech prohlédnou v budově Střední odborné školy Drtinova v páté městské části. Podle jejího autora a pracovníka Úřadu vyšetřování zločinů komunismu Františka Bartíka je hlavním cílem expozice především připomenout si zrůdnost mašinérie komunistického režimu.

„Výstava mapuje vývoj nejvýznamnějších vyšetřovacích věznic StB, které se v letech 1946 až 1956 nacházely na území dnešní České republiky. Nejedná se tedy o klasické věznice, ale o vazební, ve kterých byl vyšetřovaný v přípravném řízení. Cílem vyšetřovatelů zde bylo na základě výslechů a důkazů, ať už pravdivých, či smyšlených, vypracovat trestní oznámení činící základ obžaloby k soudnímu procesu,“ říká pro deník Metro Bartík.

Na výstavních panelech se návštěvníci dočtou i o konkrétních vězních. U každé věznice je podle Bartíka zmíněn minimálně jeden příběh člověka, který zde byl vyslýchán. „Část výstavních panelů je věnována politickým i právním podmínkám, dále pak organizaci, personálu vyšetřovacích věznic a v neposlední řadě i způsobům zacházení s vyšetřovanci,“ dodává Bartík.

Na výstavě nechybí zajímavosti o vazební věznici v Ruzyni, vyšetřovnách na Pankráci či mučení vězňů v Bartolomějské. Nechybí ani věznice ve Valdicích, Brně, Znojmě či Uherském Hradišti. Výstava se nevyhýbá ani popisu samotných nezákonných výslechových praktik. Ty byly podle ředitelky Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu Evy Michálkové opravdu velmi zrůdné.

„Jeden z vězňů byl například ochoten vyměnit své oko za příděl jídla, jiného nechali měsíc nepřetržitě stát, takže mu popraskala chodidla. Z výpovědi jednoho z přeživších také vyplývá, že mu byly k pití podávány fekálie,“ líčí Michálková.

Výstava v aule

Výstava potrvá v aule střední odborné školy v Drtinově ulici číslo 3 až do 20. února.

  • Autoři tak tímto způsobem odkazují také na únorový puč, který se v Československu odehrál.
  • Návštěva je z důvodů umístění ve školní budově možná pouze po dohodě.
  • Objednávat se můžete na telefonu 257 323 577 nebo e-mailem na sekretar@stredniskoladrtinova.cz.
  • Na výstavě jsou informace nejen o věznicích v Praze, ale také třeba o těch ve Valdicích, Brně či Znojmě.

Snahy o pojmenování, odhalení a v neposlední řadě odsouzení spáchaných nezákonností, které se děly ve vyšetřovacích věznicích StB, sahají na počátek 50. let 20. století. Byly však až na výjimky bezvýsledné.

Nová etapa cesty k pojmenování nezákonností a potrestání zodpovědných osob nastává po listopadu 1989, kdy byly zdokumentovány desítky případů. Došlo tak k řadě odsouzení.

„Ironií bohužel zůstává, že slova lítosti, dokonce odpuštění, zaznívala a zaznívají pouze z úst obětí. Od odsouzených viníků se podobných slov nedočkáte nikdy,“ doplňuje Michálková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek