metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Výstava ukáže, jakou tramvají jezdili pražští primátoři

  11:53
Řadu novinek si připravili na letošní sezonu ve střešovickém muzeum MHD. Zimní přestávku tam využili k rozšíření expozice, která láká na láká na motor z petřínské lanovky, ale i svářecí V3S.
Vnitřek historické tramvaje

Vnitřek historické tramvaje | foto: DPP

„Novým exponátem je třeba dobře známý svářečský vůz Praga V3S, který dopravní podnik využívá již šedesát let,“ řekl vedoucí muzea Milan Pokorný. Do bývalé vozovny zamířila i „hranatá“ tramvaj KT8D5 zvaná Kačena, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout v původní podobě.

Upravená expozice umožní poprvé nahlédnout do salonního vozu č. 200, který byl v minulosti využíván pražskými primátory. Populární Terezka je nejkrásnější pražskou tramvají.

Další nový exponát už tolik půvabný není, je to hlavní motor z petřínské lanovky. Zatímco její podvozky z roku 1932 jezdí dodnes, motor už je jen muzejním exponátem.

„Historie pražské hromadné dopravy je nesmírně zajímavá a dlouhá. Každoročně proto muzeum přiláká v průměru 21 tisíc návštěvníků,“ připomíná Pokorný. Nové návštěvníky má do muzea přivést i další novinka, jíž jsou komentované prohlídky s průvodcem, které se budou odehrávat každou středu, vždy od 9, 11 a 13 hodin. Muzeum je otevřeno každý víkend a státní svátek od 9 do 17 hodin.

Autor:

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek