metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Po ruském kole za pár dní moc nezbude.
Další 1 fotografie v galerii
Po ruském kole za pár dní moc nezbude. | foto: David PolášekMetro.cz

Výstaviště bez kola i horské dráhy, odvážejí je do Polska

25. května 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Legendární atrakce opouštějí areál v Holešovicích po desítkách let.

„Pomalu mizí kus historie,“ napsal deníku Metro čtenář David Polášek. Při procházce Výstavištěm se mu totiž tento týden podařilo vyfotografovat poslední momenty třicetipětimetrového ruského kola, které tu stálo nepřetržitých 37 let. Atrakci spolu s horskou dráhou Cyklon, která zde slouží návštěvníkům ještě o sedm let déle, odtud musí majitelé odvézt kvůli neprodloužení nájemní smlouvy do konce června. Jednotlivé díly odvezou do Polska.

„Celá spodní část areálu prochází důkladnou revitalizací, proto budou tyto atrakce odstraněny,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva Výstaviště Pavel Klaška. Dělníci začali s rozebíráním konstrukcí již před dvěma týdny. Na atrakce ale neexistuje žádný návod, nikdo je ještě nerozkládal, a tak dělníci podle místních při práci trochu tápou. Praha chce podle slov radního pro kulturu Jana Wolfa atrakce ze sedmdesátých a osmdesátých let nahradit moderními. Holešovické Výstaviště by se tak podle něj mohlo podobat například vídeňskému Prateru.

Areál by se měl zpřehlednit. V rámci revitalizace se prostor rozdělí do pěti zón: kultury, open air amfiteátru pro kulturně-komerční akce, zóny zábavy, relaxu a sportu. Z klasických celoročních atrakcí na svém místě do konce června zůstává autodráha, která návštěvníky vyjde na šedesát korun, střelnice za padesát korun či skákací hrad, který stojí rovněž padesátikorunu.

Stálé pouťové atrakce

  • Horská dráha Cyklon, která se od roku 1974 nacházela v zábavním parku Výstaviště v Holešovicích byla, jedinou ocelovou horskou dráhou na území Česka.
  • Oblíbená atrakce tvořená železnou konstrukcí měla výšku 13 metrů, maximální rychlost 46 km/h, délku 440 metrů a maximální přetížení 2,5 G. Najednou dokázala pojmout osm lidí. Jedna jízda trvala přibližně dvě minuty.
  • Horská dráha byla vyrobena italskou firmou S.D.C., konkrétně šlo o model Galaxi. Vyrobili ji v roce 1963 a po deseti letech byla převezena do Prahy.
  • Ruské kolo z roku 1981 mělo 35 metrů. Spolu s horskou dráhou bylo tradiční součástí matějské pouti, která se na Výstaviště přesunula v 60. letech 20. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám