metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 1 fotografie v galerii
Po ruském kole za pár dní moc nezbude. | foto: David PolášekMetro.cz

Výstaviště bez kola i horské dráhy, odvážejí je do Polska

  8:45
Legendární atrakce opouštějí areál v Holešovicích po desítkách let.

„Pomalu mizí kus historie,“ napsal deníku Metro čtenář David Polášek. Při procházce Výstavištěm se mu totiž tento týden podařilo vyfotografovat poslední momenty třicetipětimetrového ruského kola, které tu stálo nepřetržitých 37 let. Atrakci spolu s horskou dráhou Cyklon, která zde slouží návštěvníkům ještě o sedm let déle, odtud musí majitelé odvézt kvůli neprodloužení nájemní smlouvy do konce června. Jednotlivé díly odvezou do Polska.

„Celá spodní část areálu prochází důkladnou revitalizací, proto budou tyto atrakce odstraněny,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva Výstaviště Pavel Klaška. Dělníci začali s rozebíráním konstrukcí již před dvěma týdny. Na atrakce ale neexistuje žádný návod, nikdo je ještě nerozkládal, a tak dělníci podle místních při práci trochu tápou. Praha chce podle slov radního pro kulturu Jana Wolfa atrakce ze sedmdesátých a osmdesátých let nahradit moderními. Holešovické Výstaviště by se tak podle něj mohlo podobat například vídeňskému Prateru.

Areál by se měl zpřehlednit. V rámci revitalizace se prostor rozdělí do pěti zón: kultury, open air amfiteátru pro kulturně-komerční akce, zóny zábavy, relaxu a sportu. Z klasických celoročních atrakcí na svém místě do konce června zůstává autodráha, která návštěvníky vyjde na šedesát korun, střelnice za padesát korun či skákací hrad, který stojí rovněž padesátikorunu.

Stálé pouťové atrakce

  • Horská dráha Cyklon, která se od roku 1974 nacházela v zábavním parku Výstaviště v Holešovicích byla, jedinou ocelovou horskou dráhou na území Česka.
  • Oblíbená atrakce tvořená železnou konstrukcí měla výšku 13 metrů, maximální rychlost 46 km/h, délku 440 metrů a maximální přetížení 2,5 G. Najednou dokázala pojmout osm lidí. Jedna jízda trvala přibližně dvě minuty.
  • Horská dráha byla vyrobena italskou firmou S.D.C., konkrétně šlo o model Galaxi. Vyrobili ji v roce 1963 a po deseti letech byla převezena do Prahy.
  • Ruské kolo z roku 1981 mělo 35 metrů. Spolu s horskou dráhou bylo tradiční součástí matějské pouti, která se na Výstaviště přesunula v 60. letech 20. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek