metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec
Průmyslový palác na Výstavišti | foto: Tony Hisgett - Wikimedia Commons

Výstaviště by mohla spravovat akciová společnost hlavního města

  14:08
Pražské Výstaviště by od roku 2015 mohla spravovat již existující akciová společnost hlavního města. Připustil to náměstek primátora Václav Novotný. Nyní jej má ve správě Incheba, Praze ho vrátí podle dohody na začátku roku 2015. Novotný nyní připravuje koncepci budoucnosti Výstaviště. Přestavba areálu by podle ní mohla začít v roce 2015 a stát bude asi 1,6 miliardy korun.

"Nějakou strukturu toho, kdo bude Výstaviště provozovat, potřebujeme mít už dneska," řekl Novotný. Praha podle něj potřebuje mít někoho, kdo bude například pro Průmyslový palác přijímat objednávky na budoucí veletrhy. "Všechno to směřuje k tomu, abychom za účelem správy Výstaviště využili jednu z akciových společností, které máme," uvedl. Jaká z existujících společností hlavního města to bude, budou rozhodovat radní hlavního města.

Areál je dlouhodobě zanedbaný, podepsaly se na něm také povodně. Praha se se společností Incheba po dlouhých jednáních dohodla, že její nájem skončí již k 31. prosinci 2014. Pokud bude hlavní město rozlehlý areál samo spravovat, bude jej muset za své prostředky opravit.

Palác se dostaví, Lapidárium opraví

Novotný má připravenou koncepci budoucnosti Výstaviště. Materiál počítá s dostavbou vyhořelého křídla Průmyslového paláce, opravou Lapidária nebo úpravou dolní části areálu. Celá oprava by měla stát asi 1,6 miliardy korun, začít v roce 2015 a trvat zhruba pět až šest let.

Architektonická kancelář Ciegler Marani Architekts na zadání bývalého vedení města navrhla dostavbu Průmyslového paláce a vybudování podzemních prostor za tři miliardy korun. Nová politická reprezentace tento projekt odmítla. Podle Novotného by dostavba měla být střízlivější, nové podzemní prostory považuje za zbytečné, protože výstavnictví je v depresi.

Na Výstaviště se bude chodit i ze Stromovky

Koncepce počítá se zbořením divadla Spirála, odstraněny by mohly být i Křižíkovy pavilony. Ty byly podle Novotného postaveny jako dočasné a navíc je poničily povodně. Vstupní část Výstaviště chtějí autoři studie propojit se Stromovkou, přístupnější by tak od Průmyslového paláce bylo třeba planetárium. Pro akce spojené s Výstavištěm by tak mohl být využíván jeho sál pro 250 lidí. Návštěvníci Stromovky by se tak snadněji také dostali k Maroldovu panoramatu.

Koncepce také navrhuje, aby u areálu vznikla zastávka plánované rychlodráhy na ruzyňské letiště. Vlakové spojení by se tak mělo stát jedním z hlavních dopravních spojení Výstaviště.

Na Výstavišti vznikne nová hala

Součástí konceptu má být i budoucnost okolí takzvaných sportovních hal a okolních budov. Praha má zpracovaný projekt, který počítá s výstavbou nové multifunkční arény pro hokej, míčové sporty, ale i kulturní a společenské akce. "Představa sportovního centra by byla logická. Jiná věc je, jestli to je město ochotno financovat," poznamenal náměstek primátora.

Na Výstavišti je několik významných budov, především Průmyslový palác. Jeho západní křídlo ale v roce 2008 zničil požár. Od té doby na jeho místě stojí stan. Areál je od 50. let minulého století památkově chráněn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek