metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Vystavovatelé i návštěvníci se už těší. | foto: BVV VELETRHY BRNO

Výstavy se letos nezastaví. Pivaři se sjedou v Českých Budějovicích už za pár týdnů

  6:40
Prázdné výstavní plochy, pusté pavilony. Kdo měl štěstí, ten si „přilepšil“ očkovacím centrem. Uspaná doba výstavišť naštěstí končí.

Výstaviště konečně otevírají své brány. V Brně, nejznámějším veletržním městě u nás, mají plánu tradiční akce i řadu novinek a akcí pro širokou veřejnost.

„Chystají se nové festivaly i veletrhy. Mezinárodní strojírenský veletrh se představí v tradičním formátu a bude silně obsazen. Můžeme konstatovat, že veletržní průmysl po krizovém období nabírá dech,“ říká s nadšením Tomáš Moravec, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno. Poslední dva roky byly pro firmy z branže hodně hubené, pro mnohé subdodavatele znamenaly i konečnou.

Covid úplně nezmizel, ale ustoupil
Start sezony se proti předcovidovým letům posunul až do dubna. Začátek sezony byl ovlivněn značnou nejistotou vnějšího prostředí, covidovými restrikcemi a později válečným konfliktem na Ukrajině, které poznamenaly přípravu největších veletrhů Techagro a Salima.

Jako na horské dráze

  • Žádné velké vyskakování, ale jsou v plusu. Brněnští vystavovatelé z BVV spočítali loňský zisk na 11,5 milionu korun. Obrat z projektů za necelý půlrok byl 300 milionů korun, dosáhl tedy asi 60 procent plánu. 
  • Špatný byl pro BVV naopak rok velkých lockdownů, tedy rok 2020. Ztráta BVV přesáhla dvě stě milionů korun. V porovnání s rokem 2019 to byl velký sešup. Pro veletrhy byl rok 2019 rekordní, zisk dosáhl 247 milionů korun.

Ty byly nakonec přesunuty. Naopak velmi pozitivně start sezony ovlivnilo zrušení všech covidových opatření, což se projevilo na právě se konajících veletrzích Silva Regina Biomasa.

Ale už na podzim se dalo hovořit o úspěchu. Jak v Brně konstatují, sezona byla v posledních měsících roku 2021 úspěšná. „Podzimní sezona ukázala, že i přes objektivní potíže mají veletrhy důvěru firem. Podle průzkumů a zpětné vazby od většiny vystavovatelů veletrhy potvrdily své místo v jejich obchodní a marketingové strategii. Firmy dosáhly na cíle, jež svou účastí sledovaly, a vyhodnotily své působení na veletrhu jako přínosné a úspěšné,“ popisuje veletrhy na sklonku loňského roku ředitel brněnských veletrhů Moravec.

Veletrhy budou, hlásí také z jihu Čech
V prvním covidovém roce jen dvě vlastní akce, loni tři. To je bilance Výstaviště České Budějovice za poslední dva covidové roky. K tomu pár externích výstav, jinak zelo výstaviště v jihočeské metropoli prázdnotou. „Letos jsme už velcí optimisté,“ říká Michaela Čeňková, mluvčí výstaviště.

Obrovský zájem hlásí českobudějovičtí ze strany vystavovatelů na letošní Zemi živitelku, která měla covidové výpadky. Už na konci dubna se sem sjedou pivaři na Mezinárodní pivní festival, nedlouho po něm bude následovat druhá největší akce na tomto výstavišti, a to Hobby 2022, kde očekávají velký nápor amatérských i profesionálních kutilů a pěstitelů. Na letošek mají Jihočeši nasmlouváno téměř dvacet velkých akcí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek