metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Univerzita Karlova má hodinky.
Větší foto
Univerzita Karlova má hodinky. | foto: Archiv

Vystudovali jste vysokou? Dejte to hrdě najevo. Školy i firmy hledají právě takové klienty

28. června 2019  12:26 Pavel Hrabica Metro.cz
Ještě před rokem 1989 se podařilo prosadit omezenou výrobu mikin s pečetí Univerzity Karlovy. Po vzoru amerických univerzit. Nebylo to snadné. Komunistickým ideologům to zavánělo „západním“ stylem. Teď je to jiné. Vysoké školy běžně nabízejí předměty se svým logem.

„U některých předmětů musíme opakovaně zásoby doplňovat,“ říká Michal Janovský, vedoucí komunikace Vysoké školy chemicko-technologické Praha. Oblíbené nejen mezi chemiky jsou kádinky na čaj a kávu, mikiny, pláště do laboratoře od módní návrhářky nebo ponožky s motivem barviva.

Univerzita Karlova se od mikin z minulého století posunula k širší, ale také luxusnější nabídce. Vedle hrnků nebo kšiltovek jsou nově v nabídce oficiální absolventské hodinky Prim, které výrobce z Nového Města nad Metují připravil ve spolupráci s univerzitou. Lze je na přání doplnit jménem studenta i datem ukončení studia. „Podmínkou je, že se musíte prokázat vysokoškolským diplomem této univerzity,“ upřesňuje Adéla Dittmanová, mluvčí společnosti Elton hodinářská. „Zajímavé je, že o hodinky se už zajímají nejen čerství vysokoškoláci, ale i ti, co školu absolvovali dříve. Případně je chtějí rodiče jako dárek pro své potomky, kteří školu absolvovali už před lety,“ doplňuje Dittmanová.

Vysokoškoláků ubývá

72

Tolik tisíc absolventů opustilo v loňském roce státní a soukromé vysoké školy. Celkově u nás ročně studuje asi 300 tisíc lidí, nejvíc jich bylo v roce 2010, téměř 400 tisíc.

Také zlínská Univerzita Tomáše Bati nabízí reklamní dárky. Lze je koupit, ale některé z nich dávají jednotlivé fakulty na rozloučenou absolventům. Vedle toho si nechala vyrobit pamětní medaile. „Uděluje je rektor nebo děkani osobnostem, které se o univerzitu mimořádně zasloužily. Nejde ale o předměty určené k prodeji,“ uvedl pro deník Metro rektor školy Jan Malý. Že jsou výroční univerzitní medaile dobrým obchodním artiklem, to potvrzuje Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny. „Při významných výročích, například loni v případě Univerzity Karlovy Praha nebo letos Masarykovy univerzity v Brně, vydává mincovna mince nebo medaile,“ říká Černý. Zájem o ně přirozeně neprojevují jen školy či jejich absolventi, je to také zajímavý sběratelský kousek.

Jako cílový klient je čerstvý absolvent vysoké zajímavý zvláště pro zlatníky. „Speciální nabídky pro absolventy nemáme, ale nabízíme briliantové šperky, které lze doplnit věnováním,“ říká Svatopluk Novotný z ALO Diamonds. Připouští, že brilianty jako dárek za diplom se vyskytují.

„Vysokoškoláci jsou marketingově samozřejmě velice zajímavou, ale současně specifickou skupinou, jsou to mladí a také ambiciózní lidé,“ komentuje problematiku Jan Hruška, ředitel Řízení segmentu Mass Retail ČSOB. „Pro banky jsou však zajímavou skupinou především z pohledu budoucích výnosů,“ dodává Hruška. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Co s předzahrádkami u Chaplinova náměstí? Radnice sbírá názory místních

Studie revitalizace Chaplinova náměstí byla zpracována v červnu 2018 .
vydáno 23. července 2019  12:42

To, že má jedna z dominant barrandovského sídliště – Chaplinovo náměstí – vyfasovat již brzy nový kabát, vědí obyvatelé páté městské části již několik...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám