metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Univerzita Karlova má hodinky. | foto: Archiv

Vystudovali jste vysokou? Dejte to hrdě najevo. Školy i firmy hledají právě takové klienty

  12:26
Ještě před rokem 1989 se podařilo prosadit omezenou výrobu mikin s pečetí Univerzity Karlovy. Po vzoru amerických univerzit. Nebylo to snadné. Komunistickým ideologům to zavánělo „západním“ stylem. Teď je to jiné. Vysoké školy běžně nabízejí předměty se svým logem.

„U některých předmětů musíme opakovaně zásoby doplňovat,“ říká Michal Janovský, vedoucí komunikace Vysoké školy chemicko-technologické Praha. Oblíbené nejen mezi chemiky jsou kádinky na čaj a kávu, mikiny, pláště do laboratoře od módní návrhářky nebo ponožky s motivem barviva.

Univerzita Karlova se od mikin z minulého století posunula k širší, ale také luxusnější nabídce. Vedle hrnků nebo kšiltovek jsou nově v nabídce oficiální absolventské hodinky Prim, které výrobce z Nového Města nad Metují připravil ve spolupráci s univerzitou. Lze je na přání doplnit jménem studenta i datem ukončení studia. „Podmínkou je, že se musíte prokázat vysokoškolským diplomem této univerzity,“ upřesňuje Adéla Dittmanová, mluvčí společnosti Elton hodinářská. „Zajímavé je, že o hodinky se už zajímají nejen čerství vysokoškoláci, ale i ti, co školu absolvovali dříve. Případně je chtějí rodiče jako dárek pro své potomky, kteří školu absolvovali už před lety,“ doplňuje Dittmanová.

Vysokoškoláků ubývá

72

Tolik tisíc absolventů opustilo v loňském roce státní a soukromé vysoké školy. Celkově u nás ročně studuje asi 300 tisíc lidí, nejvíc jich bylo v roce 2010, téměř 400 tisíc.

Také zlínská Univerzita Tomáše Bati nabízí reklamní dárky. Lze je koupit, ale některé z nich dávají jednotlivé fakulty na rozloučenou absolventům. Vedle toho si nechala vyrobit pamětní medaile. „Uděluje je rektor nebo děkani osobnostem, které se o univerzitu mimořádně zasloužily. Nejde ale o předměty určené k prodeji,“ uvedl pro deník Metro rektor školy Jan Malý. Že jsou výroční univerzitní medaile dobrým obchodním artiklem, to potvrzuje Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny. „Při významných výročích, například loni v případě Univerzity Karlovy Praha nebo letos Masarykovy univerzity v Brně, vydává mincovna mince nebo medaile,“ říká Černý. Zájem o ně přirozeně neprojevují jen školy či jejich absolventi, je to také zajímavý sběratelský kousek.

Jako cílový klient je čerstvý absolvent vysoké zajímavý zvláště pro zlatníky. „Speciální nabídky pro absolventy nemáme, ale nabízíme briliantové šperky, které lze doplnit věnováním,“ říká Svatopluk Novotný z ALO Diamonds. Připouští, že brilianty jako dárek za diplom se vyskytují.

„Vysokoškoláci jsou marketingově samozřejmě velice zajímavou, ale současně specifickou skupinou, jsou to mladí a také ambiciózní lidé,“ komentuje problematiku Jan Hruška, ředitel Řízení segmentu Mass Retail ČSOB. „Pro banky jsou však zajímavou skupinou především z pohledu budoucích výnosů,“ dodává Hruška. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek