metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 2 fotografie v galerii
Helena Urban si zkusila 30 různých archetypů. Na tomto snímku je v roli Dámy. | foto: Vojtěch BrtnickýMetro.cz

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

  11:53
V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem stojí, se proměnila ve třicet ženských archetypů. Snímky bude možné zhlédnout až do konce prázdnin.

Pasáž českého designu působila klidně, kolem prošlo jen pár lidí. Kousek od východu směrem na ulici Na Příkopě se nachází galerie a kavárna Art-n-Coffee. Bylo kousek po půl čtvrté a v kavárně se nacházelo, kromě zaměstnanců, jen pár žen. Jedna z nich umísťovala fotografie na červenou síť na stěně, potom se ohlédla a zeptala se: „Je to takhle v pořádku?“ Performerka a herečka Helena Urban, která je na všech vystavených snímcích, s úsměvem přikývne.

Kavárna se postupně zaplnila souborem třiceti fotografií, které byly součástí projektu a výstavy 30 Shades of Women. Za samotným nápadem stojí právě Helena Urban, která se během své kariéry mnohokrát setkala s názorem, že není dostatečně ženská.

„Nevěděla jsem, jestli to znamená, že mám být sexy nebo jestli mám ukázat prsa. Ženskostí je obrovské množství, a tak jsem si řekla, že jich vyzkouším třicet, protože mě to napadlo na moje třicáté narozeniny loni v srpnu,“ říká autorka projektu na začátku vernisáže.

Ženy se mohly na den stát někým jiným
Herečka a performerka začala postupně plnit svůj plán. Společně s maskérkou, stylistkou a kostymérkou Alenou Štěpánovou a fotografem Vojtěchem Brtnickým dala Urban dohromady třicet archetypů.

„Velkou inspirací mi byla Ayesha Faines, která vycházela z Carla Gustava Junga. Podle ní je vyfocených třináct archetypů,“ dodává Urban. Zbylé archetypy odráží ženy, které autoři projektu vypozorovali sami. Urban se tak proměnila například v Bohyni, Holku od koní nebo Čarodějnici.

Kromě fotografií bylo možné vidět archetypy i naživo. Autoři projektu dali několika ženám možnost, aby si jednu z „rolí“ vyzkoušely. Jedna z „modelek“ se procházela v kavárně v tmavěmodrých šatech, s podvazkem čouhajícím z rozparku a na vysokých podpatcích. Načesaná a namalovaná upoutávala pozornost ostatních coby takzvaná Siréna.

„Její magnetická erotická energie je neodolatelná. Siréna potřebuje milovat, zamilovat se, svádět, stejně jako potřebuje dýchat. A nikdy nemine svůj cíl,“ stojí v popisu archetypu pod jeho fotkou.

Opuštění komfortní zóny
Adéla Márová si Sirénu zvolila sama. O možnosti vyzkoušet si jeden z archetypů se dozvěděla přes Facebook. „Zatím jsem z toho nesvá. Normálně na podpatcích nechodím, poprvé mám na sobě podvazky, ani jsem je neuměla zapnout,“ směje se nervózně Márová. Podle svých slov vystoupila ze své komfortní zóny. „Radši se na lidi nedívám, protože se ještě stydím,“ svěřuje se Márová.

V průběhu vernisáže se však zdálo, že se role zmocnila a proměna v někoho jiného jí dodala sebevědomí, což sama později přiznala. „Nervy už ze mě lehce opadly. Vlastně bych se asi do role Sirény zvládla vžít. Jeden muž by mě obsluhoval, druhý masíroval nohu a já bych jen seděla,“ vtipkuje Márová.

Stejně změna působila i na další z „modelek“ – Marii Šťastnou. Ta se po konzultaci s autorkou projektu rozhodla, že se vtělí do Rebelky.

Alena Štěpánová tak nasadila Šťastné v kavárně růžovou paruku. Společně s výrazným líčením a potrhanými černými rukávy na rukách byla dívka k nepoznání. Při kratší procházce po ulici sice zaznamenala pohledy ostatních, nebylo jí to však nijak nepříjemné.

„Nevypadám vůbec jako já. Takže jsem si užívala, že se lidé nekoukají na mě, ale na ni,“ upřesňuje k proměně Šťastná, která je v reálném životě majitelkou obchodu s oblečením.

Projekt Heleny Urban sledovala od začátku. Když ji herečka oslovila, s účastí na vernisáži souhlasila: „Člověku se málokdy přihodí, že se může stát někým jiným.“

Muže i ženy bavila Koketa
Během vernisáže Helena Urban umožnila přítomným, aby hlasovali, který archetyp jim je nejbližší. Dámy měly označit fotky červeným puntíkem, muži modrým. Každý měl dva hlasy a ke konci vernisáže bylo rozhodnuto. Muže nejvíce oslovila Císařovna, ženy Amazonka. V těsném závěsu se držela Koketa, jejíž popisek byl označen jak červenými, tak modrými kolečky.

„Nejvíce mě oslovila Influencerka. Zaprvé se mi líbí vizuálně, přijde mi správně praštěná. A zároveň učím na střední škole a mám k tomu typu blízko,“ řekla Daniela Veselá, která se nechala během realizace projektu v roli Influencerky vyfotit. Hlasování se mohou účastnit všichni návštěvníci Art-n-Coffee, barevné puntíky budou k dostání u pokladny kavárny a galerie.

Jak se zapojit?

  • Aby projekt 30 Shades of Women neskončil, nabízí autorka, aby se mohl zapojit kdokoliv.
  • Stačí si vybrat jeden archetyp a nechat se profesionálně vyfotit od Vojtěcha Brtnického.
  • Druhá varianta je, že se dotyčná vyfotí v jednom z archetypů sama. Stačí přidat 30shadesofwomen či označit projekt ve Stories a příspěvcích. Kdo by nevěděl, jak na to, inspiraci najde na https://www.30shadesofwomen.com.
  • Třetí možností je zakoupit si na výstavě v galerii a kavárně Art-n-Coffee nějakou ze třiceti již hotových fotografií.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek