metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Dalších 5 fotografií v galerii
Nejčastější obrana je osobka, každý běhá se svým hráčem a následuje ho a nekontaktně mu brání v hodu. | foto: Archiv Terrible MonkeysMetro.cz

Frisbee ultimate, pohodová fair play, se hraje bez rozhodčího

  8:43
Pevně stát nohama na zemi. Ukotvené tělo pomůže soustředit se na pohyb, který vychází ze zápěstí. „Při backhandu držíte ruku jakoby v pěst, kdy je palec proti ostatním prstům,“ radí Jaromír Jáchym, jeden z trenérů týmu Terrible Monkeys, kteří hrají ultimate frisbee. Je to další sport v Praze, který deník Metro představuje.

Ultimate frisbee se hraje sedm na sedm hráčů na polovičním fotbalovém hřišti - dlouhá nudle po jeho délce a polovina jeho šířky. Připomíná bezkontaktní americký fotbal a ragby, má i prvky z házené a basketbalu. S diskem se nesmí chodit a smí se přihrát kamkoli.

„Jednoduše je to sport, kde se pomocí přihrávek snažíte dostat s diskem do soupeřovy zóny. Házet se dá kamkoli, ale je potřeba ho chytnout v té koncové zóně. Hráč tam musí doběhnout a chytit přihrávku vzduchem,“ popisuje pravidla hry Jáchym.

Jakmile disk spadne na zem, do autu, chytí ho nebo srazí soupeř, nastane turnover, kdy se role obrací a útočí druhý tým. Jeden tým má útok a druhý brání své území.

Zvláštností hry je, že si hráči soudcují sami. „Sám jsem k tomu byl kdysi skeptický, ale nesetkal jsem se s tím, že by se někdy vyskytl problém. Vše se dalo vždy vyřešit mezi hráči,“ vzpomíná Jáchym.

Například na posledním mistrovství světa v Londýně byli na některých zápasech adviseři - rádci z lajny, kteří můžou poradit. Lze se jich zeptat, ale jejich hlas nemá finální slovo. Rozhodující je, jak se hráči domluví mezi sebou.

„Samozřejmě jsou situace, kdy se hráči v zápalu hry neshodnou, například pokud při výskoku pro disk nastane kontakt, pak se to může ještě vrátit zpátky do situace než nastala kolize,“ vysvětluje Jáchym. Jinak se protihráči k sobě nesmí přiblížit na 27 centimetrů, tedy na velikost talíře.

Pro nováčky

Terrible Monkeys nabírají nové tváře během celého roku.

Ideálně od deseti let až do neomezeného věku. Výhodou je předchozí vztah ke sportu a dlouhé nohy.

Roční poplatek v klubu stojí od 1000 do 2500 korun.

S sebou sportovní oblečení, ideálně bílé a černé triko, kopačky, ručník, lahev s vodou a dobrou náladu.

Více najdete na www.terriblemonkeys.cz.

Díky tomu, že na hráče nikdo nekřičí, je pro mnohé příjemnější.

„Všichni musí znát pravidla a už k tomu tak přistupují. A kdyby přišel někdo s jiným přístupem, týmy si ho vycepují, aby se tak nechoval. Občas přišel někdo z jiného sportu, kde byl zvyklý se hádat. Ale po pár letech, když se zlepšil a zvykl si na prostředí, opustilo ho to,“ dodává Jáchym. F

risbee ultimate si tak nese příjemnou pohodovou atmosféru. Je založené na fair play. „Občas k nám přijdou lidé z jiných sportů, které odradilo, že na ně někdo pořád řval,“ usmívá se Jáchym.

Tréninky probíhají dvakrát týdně na Palmovce a na Ládví, dohromady všechny kategorie - od nejmladších po nejstarší. „Ale naši mladší studující na Gymnáziu Špitálská absolvují ještě školní trénink. Tam se jim věnujeme individuálně, aby se naučili základy, aby se mohli na tréninku zapojit rychleji,“ dodává Jáchym.

Když pak trénují Terrible Monkeys na turnaj, dělí se do družstev. „Část sezony jsme rozděleni na muže a ženy a část sezony hrajeme mixově,“ dodává Jáchym.

Terrible Monkeys roku 2014 ve Frankfurtu získali v mixu bronz ve finále evropské ligy. „Potom máme několik českých medailí, před dvěma lety zlato, minulý rok stříbro v kategorii mužů. V mixu máme spíše čtvrtá a pátá místa,“ přiznává Jáchym.

Proč Terrible Monkeys?

Původně tým založili studenti roku 1993.

Traduje se, že jednou jeli na jakýsi turnaj, kde měly všechny týmy název na dveřích. Tak se rozhodli, že si musí také rychle nějaký vymyslet. A prý měli v sobotu ráno tak strašnou opici, že je inspirovala.

Jiní říkají, že měl někdo z hráčů plyšáka od přítelkyně a to byla taky strašná opice. Nevím, co je na těch historkách pravdy, protože mi tenkrát byl teprve rok.

A co se týče reprezentace? „Když se dívám na hřiště, tak nás bylo šest na mistrovství světa v Londýně, a to jenom z lidí, které vidím teď na tréninku,“ odpovídá Jáchym.

Asi deset členů bylo letos v reprezentaci a asi pět jich bylo v juniorech. Dokonce i člen z Terrible Monkeys byl jejich trenérem.„Teď se budeme připravovat na plážové mistrovství, které je takovou volnější odnoží frisbee ultimate. „Zatím jsme v Česku sport bez peněz, takže všichni trenéři jsou sami hráči,“ uzavírá Jáchym.

Frisbee je poměrně levný sport, stačí sportovní oblečení a kopačky. Hraje se na celém fotbalovém hřišti a jsou potřeba kopačky, aby hráč mohl rychleji běhat a lépe měnit směr. Za půl hodiny se naučíte oba základní hody a zkusíte si i složitější.

Když chce pak člověk opravdu hrát tak potom disk, aby si případně mohl házet i mimo trénink. „Hody jsou základ, který se hráč potřebuje rychle naučit, aby mohl hned hrát. Základní taktiky nejsou až tak složité.“

„Házení je fajn dělat co nejdřív. Čím lidi později začínají, tím je pro ně horší si to osvojit,“ říká Aneta Höschlová členka Terrible Monkeys. Ptáme se jí a co nehty? „No nemáme. Ale jde to, máme v týmu hráčku, která má pořádný gelový nehty a zvládá to,“ přiznává Aneta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek

Komerční sdělení

Investování do nemovitostí dostupné všem

vydáno 28. června 2022

Od studentských let má podnikavého ducha, zkušenosti sbíral ve věhlasném Silicon Valley. Od roku 2019 v Česku rozvíjí projekt, který přibližuje možnost...  celý článek