metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Poslední validátor | foto: Metro.cz

Vzpomínka na Opencard asi poputuje do muzea MHD

  10:08
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice Nemocnice Motol před pár dny. Přesluhoval kvůli záruce.

Ač se jich v metru dříve nacházelo více než osmdesát, v současnosti už v hlavním městě neuvidíte ani jediný. Řeč je o validátorech – chytrých sloupcích s displejem a čtečkou, které nechal dopravní podnik v loňském roce na většině míst buďto zcela odstranit, nebo předělat na bezkontaktní terminály pro nákup jízdenek. 

Zařízení, jež do roku 2018 sloužila pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách Opencard a později Lítačky, se však přece jen na některých místech dochovala až do letošního roku. 

Poslední kousek nechal dopravce odstranit teprve minulé úterý. „Ve všech stanicích s výjimkou Bořislavky, Petřin a Nemocnice Motol byly validátory nainstalovány na samostatných stojanech, ve kterých je vedena kabeláž. Tudíž nebylo pro jejich deinstalaci a úpravu kabeláže v noze stojanu a nasazení bezkontaktních terminálů nutné zasahovat do podlah nebo obkladů stěn stanic. Na Bořislavce, Petřinách a Nemocnici Motol ale byly validátory nainstalovány na zeď. Proto jejich odstranění představovalo technický problém,“ říká pro deník Metro šéf odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík. 

Až 13 let

  • První validátory byly v Praze uvedeny do provozu ve stejnou dobu jako karta Opencard, v roce 2006. V metru tak některé stály i třináct let. 
  • Validátory ztratily svůj smysl v srpnu 2018. Od té doby totiž není třeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu dopravního podniku aktivovat ve validátoru.

Validátory umístěné v trojici stanic metra A byly de facto součástí nástěnné mozaiky, respektive obkladu zdi. Když je tedy chtěli pracovníci dopravního podniku odmontovat, zjistili, že musejí nejprve najít způsob, jak si poradit s kabely vedenými za kachlíky. 

Do velkého předělávání se navíc podle Šabíka nemohli pracovníci dopravce rok a půl po vypnutí zařízení pustit také kvůli záruce. Ta běžela celkem šest let od předání stanice do provozu. „Pokud by byl totiž zásah do obkladu nutný, bylo jej nutné konzultovat a nechat schválit architektem stanice i architektkou metra. Dopravnímu podniku se podařilo najít řešení pouze s využitím zaslepujícího prvku, které nevyžadovalo zásah do obkladů,“ dodává Šabík.
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice metra Nemocnice Motol minulé úterý. Z Bořislavky a Petřin pak o pár dní dříve. Bezkontaktní terminály, které slouží na nákup jízdenek či na ověření platnosti časového kuponu, jsou tak nyní skutečně ve všech stanicích pražského metra. 

Poslední historické validátory teď s největší pravděpodobností zamíří do muzea MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek