metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Poslední validátor | foto: Metro.cz

Vzpomínka na Opencard asi poputuje do muzea MHD

  10:08
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice Nemocnice Motol před pár dny. Přesluhoval kvůli záruce.

Ač se jich v metru dříve nacházelo více než osmdesát, v současnosti už v hlavním městě neuvidíte ani jediný. Řeč je o validátorech – chytrých sloupcích s displejem a čtečkou, které nechal dopravní podnik v loňském roce na většině míst buďto zcela odstranit, nebo předělat na bezkontaktní terminály pro nákup jízdenek. 

Zařízení, jež do roku 2018 sloužila pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách Opencard a později Lítačky, se však přece jen na některých místech dochovala až do letošního roku. 

Poslední kousek nechal dopravce odstranit teprve minulé úterý. „Ve všech stanicích s výjimkou Bořislavky, Petřin a Nemocnice Motol byly validátory nainstalovány na samostatných stojanech, ve kterých je vedena kabeláž. Tudíž nebylo pro jejich deinstalaci a úpravu kabeláže v noze stojanu a nasazení bezkontaktních terminálů nutné zasahovat do podlah nebo obkladů stěn stanic. Na Bořislavce, Petřinách a Nemocnici Motol ale byly validátory nainstalovány na zeď. Proto jejich odstranění představovalo technický problém,“ říká pro deník Metro šéf odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík. 

Až 13 let

  • První validátory byly v Praze uvedeny do provozu ve stejnou dobu jako karta Opencard, v roce 2006. V metru tak některé stály i třináct let. 
  • Validátory ztratily svůj smysl v srpnu 2018. Od té doby totiž není třeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu dopravního podniku aktivovat ve validátoru.

Validátory umístěné v trojici stanic metra A byly de facto součástí nástěnné mozaiky, respektive obkladu zdi. Když je tedy chtěli pracovníci dopravního podniku odmontovat, zjistili, že musejí nejprve najít způsob, jak si poradit s kabely vedenými za kachlíky. 

Do velkého předělávání se navíc podle Šabíka nemohli pracovníci dopravce rok a půl po vypnutí zařízení pustit také kvůli záruce. Ta běžela celkem šest let od předání stanice do provozu. „Pokud by byl totiž zásah do obkladu nutný, bylo jej nutné konzultovat a nechat schválit architektem stanice i architektkou metra. Dopravnímu podniku se podařilo najít řešení pouze s využitím zaslepujícího prvku, které nevyžadovalo zásah do obkladů,“ dodává Šabík.
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice metra Nemocnice Motol minulé úterý. Z Bořislavky a Petřin pak o pár dní dříve. Bezkontaktní terminály, které slouží na nákup jízdenek či na ověření platnosti časového kuponu, jsou tak nyní skutečně ve všech stanicích pražského metra. 

Poslední historické validátory teď s největší pravděpodobností zamíří do muzea MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek