metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Sobota, 4. dubna 2020. Svátek má Ivana.
Poslední validátor
Větší foto
Poslední validátor | foto: Metro.cz

Vzpomínka na Opencard asi poputuje do muzea MHD

2. března 2020  10:08 Filip Jaroševský Metro.cz
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice Nemocnice Motol před pár dny. Přesluhoval kvůli záruce.

Ač se jich v metru dříve nacházelo více než osmdesát, v současnosti už v hlavním městě neuvidíte ani jediný. Řeč je o validátorech – chytrých sloupcích s displejem a čtečkou, které nechal dopravní podnik v loňském roce na většině míst buďto zcela odstranit, nebo předělat na bezkontaktní terminály pro nákup jízdenek. 

Zařízení, jež do roku 2018 sloužila pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách Opencard a později Lítačky, se však přece jen na některých místech dochovala až do letošního roku. 

Poslední kousek nechal dopravce odstranit teprve minulé úterý. „Ve všech stanicích s výjimkou Bořislavky, Petřin a Nemocnice Motol byly validátory nainstalovány na samostatných stojanech, ve kterých je vedena kabeláž. Tudíž nebylo pro jejich deinstalaci a úpravu kabeláže v noze stojanu a nasazení bezkontaktních terminálů nutné zasahovat do podlah nebo obkladů stěn stanic. Na Bořislavce, Petřinách a Nemocnici Motol ale byly validátory nainstalovány na zeď. Proto jejich odstranění představovalo technický problém,“ říká pro deník Metro šéf odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík. 

Až 13 let

  • První validátory byly v Praze uvedeny do provozu ve stejnou dobu jako karta Opencard, v roce 2006. V metru tak některé stály i třináct let. 
  • Validátory ztratily svůj smysl v srpnu 2018. Od té doby totiž není třeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu dopravního podniku aktivovat ve validátoru.

Validátory umístěné v trojici stanic metra A byly de facto součástí nástěnné mozaiky, respektive obkladu zdi. Když je tedy chtěli pracovníci dopravního podniku odmontovat, zjistili, že musejí nejprve najít způsob, jak si poradit s kabely vedenými za kachlíky. 

Do velkého předělávání se navíc podle Šabíka nemohli pracovníci dopravce rok a půl po vypnutí zařízení pustit také kvůli záruce. Ta běžela celkem šest let od předání stanice do provozu. „Pokud by byl totiž zásah do obkladu nutný, bylo jej nutné konzultovat a nechat schválit architektem stanice i architektkou metra. Dopravnímu podniku se podařilo najít řešení pouze s využitím zaslepujícího prvku, které nevyžadovalo zásah do obkladů,“ dodává Šabík.
Historicky poslední validátor zmizel ze stanice metra Nemocnice Motol minulé úterý. Z Bořislavky a Petřin pak o pár dní dříve. Bezkontaktní terminály, které slouží na nákup jízdenek či na ověření platnosti časového kuponu, jsou tak nyní skutečně ve všech stanicích pražského metra. 

Poslední historické validátory teď s největší pravděpodobností zamíří do muzea MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domeček na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám