metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Vzpomínky na Prahu
Větší foto
Plavecký bazén pod Barrandovem (1930) | foto: Wikimedia Commons

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Bazén, který se utopil ve stínu

  10:25
Barrandovské terasy jsou bolavým kazem na půvabu metropole. Před 90 lety tam předci prezidenta Havla zprovoznili problematický bazén, který sloužil jen 25 let.

Prvně se do barrandovské skály kopnulo v roce 1929, krátce před vypuknutí Velké hospodářské krize v říjnu toho roku. Přesně 16. srpna 1930 se podařilo zprovoznit plavecký areál v čele s bazénem. Ten byl technologickým zázrakem své doby s homologovanými rozměry (50 x 18 metrů a hloubkou až čtyři metry) nachystanými i na pořádání mezinárodních soutěží. 

Velkorysý projekt z rýsovacího prkna architekta Václava Kolátora byl ale báječný jen na papíře. „Koupaliště se skrývá mezi vápencovými stěnami lomu otevřeným směrem na východ. To v praxi znamená dopolední sluníčko, ale odpolední stín,“ uvádí publicista a cestovatel Tomáš Pigula. A dodává, že z teras vedly schody a jídlo s nápoji bylo dopravováno z horní restaurace lanovkou. „Doprava jídla lanovkou vypadá sice romanticky, ale chůze po schodech byla, řečeno současnou hantýrkou, poněkud uživatelsky nevstřícná,“ podotýká Pigula s tím, že architekt Kolátor, který bazén s betonovou skokanskou věží navrhl, příliš podlehl kouzlu efektnosti a zapomněl na efektivnost.

Bazénu, který byl co do obliby Pražanů daleko za branickými Žlutými a Modrými lázněmi, zasadil hřebíček do rakve nezájem komunistického režimu. Ten chátrající bazén uzavřel roku 1955. O 33 let později byl spolu s celými terasami vyhlášen kulturní památkou.

Po revoluci se barrandovský areál vrátil do rukou rodiny Havlů. Dagmar, vdova po prezidentu Václavu Havlovi, prodala roku 2003 majoritní podíl libereckému podnikateli Michalisi Dzikosovi. Od roku 2016 probíhá revitalizace teras, otevření restaurace či plánovaného hotelu je v horizontu několika let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy