metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 5 °C

Pondělí, 8. března 2021. Svátek má Gabriela.
Plavecký bazén pod Barrandovem (1930) Vzpomínky na Prahu
Větší foto
Plavecký bazén pod Barrandovem (1930) | foto: Wikimedia Commons

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Bazén, který se utopil ve stínu

18. srpna 2020  10:25 David Halatka Metro.cz
Barrandovské terasy jsou bolavým kazem na půvabu metropole. Před 90 lety tam předci prezidenta Havla zprovoznili problematický bazén, který sloužil jen 25 let.

Prvně se do barrandovské skály kopnulo v roce 1929, krátce před vypuknutí Velké hospodářské krize v říjnu toho roku. Přesně 16. srpna 1930 se podařilo zprovoznit plavecký areál v čele s bazénem. Ten byl technologickým zázrakem své doby s homologovanými rozměry (50 x 18 metrů a hloubkou až čtyři metry) nachystanými i na pořádání mezinárodních soutěží. 

Velkorysý projekt z rýsovacího prkna architekta Václava Kolátora byl ale báječný jen na papíře. „Koupaliště se skrývá mezi vápencovými stěnami lomu otevřeným směrem na východ. To v praxi znamená dopolední sluníčko, ale odpolední stín,“ uvádí publicista a cestovatel Tomáš Pigula. A dodává, že z teras vedly schody a jídlo s nápoji bylo dopravováno z horní restaurace lanovkou. „Doprava jídla lanovkou vypadá sice romanticky, ale chůze po schodech byla, řečeno současnou hantýrkou, poněkud uživatelsky nevstřícná,“ podotýká Pigula s tím, že architekt Kolátor, který bazén s betonovou skokanskou věží navrhl, příliš podlehl kouzlu efektnosti a zapomněl na efektivnost.

Bazénu, který byl co do obliby Pražanů daleko za branickými Žlutými a Modrými lázněmi, zasadil hřebíček do rakve nezájem komunistického režimu. Ten chátrající bazén uzavřel roku 1955. O 33 let později byl spolu s celými terasami vyhlášen kulturní památkou.

Po revoluci se barrandovský areál vrátil do rukou rodiny Havlů. Dagmar, vdova po prezidentu Václavu Havlovi, prodala roku 2003 majoritní podíl libereckému podnikateli Michalisi Dzikosovi. Od roku 2016 probíhá revitalizace teras, otevření restaurace či plánovaného hotelu je v horizontu několika let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče.
vydáno 8. března 2021  5:13

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V...  celý článek

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám