metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Pátek, 25. září 2020. Svátek má Zlata.

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Rudolfova skrytá perla

1. září 2020  5:00 David Halatka Metro.cz
Řada Pražanů nemá tušení, že se mezi Pohořelcem a Chrámem svatého Víta choulí Nový Svět. Přitom se jedná o jedno z nejmalebnějších míst metropole. Dnes slaví 422. narozeniny.

Samotné Hradčany, do nichž je Nový Svět vklíněný, byly založeny roku 1320, za vlády Jana Lucemburského. Přímo k Hradčanům byla ovšem „přilepeno“ ještě několik chudinských domků, kterým se započalo říkat Nový Svět. Hradčany, s nimiž postupně Nový Svět splynul, byly povýšeny na královské město přesně před 422 lety, tedy 1. září 1598, a to dekretem císaře Rudolfa II. V této době už Nový Svět ztratil původní syrový nádech, vždyť se zde zabydlel i Rudolfův ctěný hvězdář Tycho de Brahe.

Nejpozději v 19. století tajuplná mikročtvrť rozkvetla v pražský Montmartre, kde se potkával Jan Neruda s Jakubem Arbesem. Ten mimochodem zasadil děj svého romaneta Zázračná madona do domu U Raka z druhé poloviny 18. století, jenž je jedinou roubenkou v historickém centru Prahy.

Ještě něž se z Nového Světa stal turistický skanzen (nájem garsonky tu vyjde na 35 tisíc korun měsíčně), bydlíval tu v šedesátých letech minulého století Milan Knížák. V jeho novosvětském příbytku ho v roce 1965 navštívil i tehdejší král majálesu, americký beatník Allen Ginsberg.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné legíny šijí „líné“ holky z Brna

Petra Němečková (vlevo) a Petra „Petruccya“ Bartoňková
vydáno 25. září 2020  5:07

Mladou oděvní značku Pura Vida založily dvě kamarádky Petry, aby měly motivaci cvičit.  celý článek

Ředitelka Kongresového centra Praha je optimistka: „Žampiony pěstovat nebudeme“

Lenka Žlebková
vydáno 24. září 2020  16:50

Kongresový a veletržní byznys patří k těm, který dostal s epidemickým omezením těžkou ránu. V podstatě stojí. Nemůže si pomoci ani tím, že jako restaurace...  celý článek

Pražští hospodští teď sklízejí plody arogance vůči domácím

ilustrační snímek
vydáno 24. září 2020  14:18

Centrum metropole úpí. Našinci se zdejším restauracím a hospodám vyhýbají obloukem.  celý článek

Nejnižší riziko korupce ze všech částí Prahy je na „trojce“

Starosta městské části Prahy 3 Jiří Ptáček
vydáno 24. září 2020  7:06

Tahle městská část patří po dobu své historie mezi nejsvéráznější v Praze. Známá je žižkovskými Pepíky, slavnými hospodami, kde se scházely nejrůznější...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám