metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Úterý, 27. července 2021. Svátek má Věroslav.

Větší foto
Veřejné toalety | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

WC zadarmo? Možnosti mizí, platit musí všichni

  7:51
Míst, kde si můžete dojít zdarma na toaletu, stále ubývá. Musíte pátrat. Ale i tam, co to ještě nedávno šlo, máte smůlu. Dokonce i na místech, kde by to člověk očekával nejméně. Kuriózní situaci zažila návštěvnice výstavy Czech Press Photo, která se konala ve Staroměstské radnici v Praze.

„Nemile mě překvapilo, že pro návštěvníky expozice není WC dostupné zdarma, jak je to obvyklé v jiných prostorách, kde se platí vstupné,“ svěřila se Klára Pirochová deníku Metro. Zajdete-li si na toaletu před i po návštěvě expozice, zaplatíte pokaždé dvacet korun – cena za návštěvu se navýší téměř o třetinu.

Pořadatelé výstavy nejlepších českých fotografií Czech Press Photo v tom ale byli nevinně, prostory si pronajali od radnice a ta návštěvníkům výstavy toaletu zdarma neumožnila, a to ani přesto, že vstup na výstavu stál 150 korun.

Čtenáře rozčiluje obsluha WC

  • Placené toalety mohou přinést nevšední zážitky.
  • Michal Šimonek: Deset korun mi připadalo normální, ale paní na mě křičela, že si beru do kabinky moc papíru.
  • Marek Kráčmar: Můj nejdražší záchod byl v šesti letech. Tatínek mi dal stovku. Ale já jsem si nenechal vrátit.
  • Klára Berková: EET na poplatek za WC v Chorvatsku. Dokud nedostanete účet, ani vás tam nepustí. Děs.
  • Michal Pavelka: V metru jsem proběhl bez placení, paní na mě chtěla volat policii.

Ještě nedávno byly volně přístupné toalety v pražské městské knihovně na Mariánském náměstí. Jenže je jako veřejné WC využívali turisté i bezdomovci, ti se tady dokonce umývali. „Museli jsme vstup umožnit jen s použitím čtenářského průkazu,“ řekla deníku Metro mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Další WC v objektu budovy je za 10 korun. Po letech volného vstupu zpoplatnili záchody třeba v obchodním centru Nový Smíchov v Praze. I tady sloužily záchody nejen návštěvníkům centra.

Možnosti vyčurat se bezplatně se postupně vytrácejí i mimo města. Toalety zpoplatňují některé čerpací stanice, hlavně na dálničních tazích. Například u značky Shell zaplatíte 15 korun. Dříve byly volně přístupné záchody v restauracích rychlého občerstvení. Dnes je do nich většinou vstup jen přes turnikety, za pět až deset korun.

Problémy s toaletami řeší i jinde. V Plzni stojí veřejné WC 10 korun. Po vzoru Německa tu funguje také možnost zajít si zdarma na záchod do zhruba 40 restaurací. Radnice přispívá podnikům na provoz záchodů například nižším nájmem za předzahrádky. Podobný projekt provozuje městská část Praha 7. Zdarma je možné dojít si na záchod do vybraných restaurací, ve stanici metra či na radnici.

Na veřejnosti se zdržte. Pokuta je často velice mastná

  • Vykonávání potřeby zadarmo se někdy může pořádně prodražit. Pokud vás při ní strážníci přistihnou, může vás to vyjít i na několik stovek. Zvláště přísní jsou v Německu a v Itálii.
  • V německém Ulmu můžete vyfásnout za močení na základy zdejší katedrály ze 14. století pokutu až 100 eur. Údržba katedrály zjistila, že časté kropení zdí agresivní močí rozežírá kamenné zdi. Nejvíc poškozují katedrálu lidé během pravidelných slavností vína a vánočních trhů.
  • Nejvyšší pokutu za veřejné pohoršení dostal mladík v italském Janově. Při močení u stromu ho při návratu z večírku přistihli strážníci, úřad udělil mladému muži postih v přepočtu čtvrt milionu korun. U soudu se postižený domohl snížení o dvě třetiny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Odpálený most zlobil D11. Vše komplikoval „dobře utajený“ kabel vysokého napětí

vydáno 27. července 2021  6:13,  aktualizováno  11:15

Trosky zdemolované stavby silničáři uklidili o den a půl později. Uvnitř to vypadalo jinak než v dokumentaci, kterou měli silničáři k dispozici.  celý článek

Bez pásů či bez sedačky. Nezodpovědní rodiče často vědomě riskují zdraví a životy svých dětí

vydáno 27. července 2021  10:43

Na silnicích ke denně k vidění ledacos. Třeba když na místě řidiče sice sedí dospělý muž, ovšem volant třímá asi čtyřleté dítě sedící na jeho klíně.  celý článek

Komerční sdělení

Vzhůru na lov! Jaké lovecké oblečení a vybavení by vám nemělo chybět?

vydáno 27. července 2021

Lovíte různá zvířata a pohybujete se fakticky neustále v lese? Pak zcela jistě víte, že byste se měli řádně obléct a vzít s sebou vhodnou výbavu. Vždyť v...  celý článek

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

vydáno 26. července 2021  18:58

V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám