metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Xindl X
Větší foto
Xindl X | foto: Dalibor Konopáč

Xindl X: Většinou nepíšu o moc příjemných věcech

9. dubna 2018  15:50 Pavel Urban Metro.cz
Zpěvák a skladatel Ondřej Ládek alias Xindl X je aktuálně naplno vytížen. Kromě nahrávání nové desky Sexy Exity, která vyjde na podzim, také čile koncertuje. Letos slaví deset let na scéně.

V poslední době se mluví o vašem duetu se Sabinou Křovákovou k filmu Věčně tvá nevěrná. Jak jste se dostal k této spolupráci?
Režisér Milan Cieslar mi volal a říkal mi do telefonu příběh filmu s tím, že mi ještě pošle scénář. Ale ještě než mi přišel, už mě napadl text. Když jsem pak scénář četl, tak jsem se jen modlil, abych se trefil. A naštěstí ano. Samotný film jsem ale ještě neviděl.

Úspěch té písně, jejíž klip má na YouTube už skoro dva miliony zhlédnutí, se ale podle mě dostavil i kvůli melodii a textu...
Písničky si žijí samostatným životem, i když v tomto případě je klip skoro celý postříhaný z toho snímku. Ale i když píši něco pro film, snažím se, aby to fungovalo i jako píseň sama o sobě.

Bude zmíněná skladba i na novém albu?
Ano, bude na desce Sexy Exity, kterou chystáme na září. Už máme všechny písničky napsané a zhruba polovinu i natočenou. Tu druhou doufám nahrajeme během dubna a května. Budou tam i tři duety. Jeden se Sabinou Křovákovou a další dva si nechám zatím jako překvapení. Brzy vypustíme singl s názvem Byznys. Je to píseň o těch, kteří se kamarádí jenom s těmi lidmi, co jim můžou být k něčemu užiteční, tedy o zištných přátelstvích. Myslím, že řada lidí se v tom pozná.

Podobná témata ve svých textech používáte poměrně často…
Já většinou nepíši o moc příjemných věcech. Když člověku něco vadí, tak se z toho může aspoň vyzpívat, takže se snažím většinou zpívat vesele o neveselých tématech.

Zmínil jste duety, kterých máte na kontě už docela dost. Máte je nějak víc v oblibě?
No, dala by se z nich už udělat celá deska. Já myslím, že je to takové obohacení písničky a pohled do jiného světa. Zároveň si na sebe pletu bič, protože máme pak řadu duetů, které naživo zpívám sám. Kromě Cudzinky v tvojej zemi, na kterou si vozíme s sebou Mirku Miškechovou.

Když nějakou píseň vymýšlíte, píše se vám u některých témat duet lépe?
U Věčně nevěrné jsem si říkal, že když je to píseň o nevěře, mělo by na ni být pohlíženo z obou stran. Takže by bylo férové, aby to byl duet. U Cudzinky jsem využil i toho, že Mirka si sama píše texty, a tak jsme ho napsali dohromady. I na připravované desce by měly být autorské spolupráce.

V létě vás čeká řada festivalů. Budete na nich hrát i nové písně?
Teď teprve máme první zkoušku s kapelou po zimním spánku a zhruba pět věcí z nové desky už bychom chtěli hrát na festivalech. Teď budeme hrát každý víkend až někdy do půlky října. Pak si dáme tři týdny pauzu a začne turné k nové desce. To v předpremiéře proběhne na dvou místech na Slovensku už v září. Rádi bychom na turné měli i hosty, kteří se objeví na desce.

Navíc píšete písničky i pro další interprety. Jak všechno stíháte?
Snažím se neflákat. Kromě toho, že jsem si naskládal písničky na svojí desku, tak jsem otextoval album Holomráz Slze. Dělám na jedné písni pro paní Zagorovou a napsal jsem nějaké skladby na desku i Sabině Křovákové. Je mi vlastní sedět na víc židlích.

U Slzy mi přijde, že jsou texty i v jiném stylu než v případě vašich písní. Dokážete to rozlišit?
Když píšu pro sebe, začínám od textu, na který skládám hudbu. Ale u Slzy mám hotovou muziku, od které se nemůžu odchýlit a nechám se ovlivnit. Napíšu tak třeba i věc, co bych pro sebe nenapsal.

Óčko Star

  • Xindl X je jednou z tváří kampaně televizní stanice Óčko Star. Ta se zaměřuje na největší hity od 80. let až do současnosti.
  • Óčko Star můžete naladit od loňského října. Předtím se stanice jmenovala Óčko Gold.
  • Právě na Óčko Star je k vidění také nový seriál Vesničan. V něm účinkuje mimo jiné také herec Josef Polášek. Ten přijde ve středu 11. dubna do pořadu Mixxxer Show, který začíná v 15 hodin na televizi Óčko. Vyprávět bude nejen o seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám