metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Xindl X | foto: Dalibor Konopáč

Xindl X: Většinou nepíšu o moc příjemných věcech

  15:50
Zpěvák a skladatel Ondřej Ládek alias Xindl X je aktuálně naplno vytížen. Kromě nahrávání nové desky Sexy Exity, která vyjde na podzim, také čile koncertuje. Letos slaví deset let na scéně.

V poslední době se mluví o vašem duetu se Sabinou Křovákovou k filmu Věčně tvá nevěrná. Jak jste se dostal k této spolupráci?
Režisér Milan Cieslar mi volal a říkal mi do telefonu příběh filmu s tím, že mi ještě pošle scénář. Ale ještě než mi přišel, už mě napadl text. Když jsem pak scénář četl, tak jsem se jen modlil, abych se trefil. A naštěstí ano. Samotný film jsem ale ještě neviděl.

Úspěch té písně, jejíž klip má na YouTube už skoro dva miliony zhlédnutí, se ale podle mě dostavil i kvůli melodii a textu...
Písničky si žijí samostatným životem, i když v tomto případě je klip skoro celý postříhaný z toho snímku. Ale i když píši něco pro film, snažím se, aby to fungovalo i jako píseň sama o sobě.

Bude zmíněná skladba i na novém albu?
Ano, bude na desce Sexy Exity, kterou chystáme na září. Už máme všechny písničky napsané a zhruba polovinu i natočenou. Tu druhou doufám nahrajeme během dubna a května. Budou tam i tři duety. Jeden se Sabinou Křovákovou a další dva si nechám zatím jako překvapení. Brzy vypustíme singl s názvem Byznys. Je to píseň o těch, kteří se kamarádí jenom s těmi lidmi, co jim můžou být k něčemu užiteční, tedy o zištných přátelstvích. Myslím, že řada lidí se v tom pozná.

Podobná témata ve svých textech používáte poměrně často…
Já většinou nepíši o moc příjemných věcech. Když člověku něco vadí, tak se z toho může aspoň vyzpívat, takže se snažím většinou zpívat vesele o neveselých tématech.

Zmínil jste duety, kterých máte na kontě už docela dost. Máte je nějak víc v oblibě?
No, dala by se z nich už udělat celá deska. Já myslím, že je to takové obohacení písničky a pohled do jiného světa. Zároveň si na sebe pletu bič, protože máme pak řadu duetů, které naživo zpívám sám. Kromě Cudzinky v tvojej zemi, na kterou si vozíme s sebou Mirku Miškechovou.

Když nějakou píseň vymýšlíte, píše se vám u některých témat duet lépe?
U Věčně nevěrné jsem si říkal, že když je to píseň o nevěře, mělo by na ni být pohlíženo z obou stran. Takže by bylo férové, aby to byl duet. U Cudzinky jsem využil i toho, že Mirka si sama píše texty, a tak jsme ho napsali dohromady. I na připravované desce by měly být autorské spolupráce.

V létě vás čeká řada festivalů. Budete na nich hrát i nové písně?
Teď teprve máme první zkoušku s kapelou po zimním spánku a zhruba pět věcí z nové desky už bychom chtěli hrát na festivalech. Teď budeme hrát každý víkend až někdy do půlky října. Pak si dáme tři týdny pauzu a začne turné k nové desce. To v předpremiéře proběhne na dvou místech na Slovensku už v září. Rádi bychom na turné měli i hosty, kteří se objeví na desce.

Navíc píšete písničky i pro další interprety. Jak všechno stíháte?
Snažím se neflákat. Kromě toho, že jsem si naskládal písničky na svojí desku, tak jsem otextoval album Holomráz Slze. Dělám na jedné písni pro paní Zagorovou a napsal jsem nějaké skladby na desku i Sabině Křovákové. Je mi vlastní sedět na víc židlích.

U Slzy mi přijde, že jsou texty i v jiném stylu než v případě vašich písní. Dokážete to rozlišit?
Když píšu pro sebe, začínám od textu, na který skládám hudbu. Ale u Slzy mám hotovou muziku, od které se nemůžu odchýlit a nechám se ovlivnit. Napíšu tak třeba i věc, co bych pro sebe nenapsal.

Óčko Star

  • Xindl X je jednou z tváří kampaně televizní stanice Óčko Star. Ta se zaměřuje na největší hity od 80. let až do současnosti.
  • Óčko Star můžete naladit od loňského října. Předtím se stanice jmenovala Óčko Gold.
  • Právě na Óčko Star je k vidění také nový seriál Vesničan. V něm účinkuje mimo jiné také herec Josef Polášek. Ten přijde ve středu 11. dubna do pořadu Mixxxer Show, který začíná v 15 hodin na televizi Óčko. Vyprávět bude nejen o seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek