metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita
Jarka Brokešová | foto: Metro.cz

Youtubeři z tramvají strach natáčet nemají

  17:15
Příběhy pražských tramvajáků youtuberů k potěše mnoha fanoušků pokračují. Děje se tak i přes omezení ze strany jejich zaměstnavatele - dopravního podniku, který loni kvůli GDPR zakázal umisťovat na internet pořízené nahrávky z kabin. Deník Metro zapátral, jak se nejznámějším zástupcům tramvajáckého řemesla vede.

Pozitivně naladěnou a plnou elánu jsme zastihli tramvajačku Jaroslavu Brokešovou. Ta vystupuje již řadu let na svém youtubovém kanále pod přezdívkou Jarka Broki.

„Jsem živá a zaplať pánbůh v dnešní době zdravá. Makám jako ďas, jak v práci, tak i ve svém srdečním koníčku v rámci tvorby videí. Teď mám například radosti z velkých maličkostí. Vybudovala jsem si doma televizní studio, zapracovala na odbavování živých streamů a na kvalitě zvuku. To ostatně mohu fanoušci posoudit sami,“ říká pro Metro Brokešová, která se podle svých slov za pár korun zbavila i mikrofonů viditelných na kameře. „Jsem konečně dokonalá,“ směje se Brokešová, která pracuje v podniku 13 let.

Spolupráce s tramvajačkou
Až doposud měli fanoušci za to, že co se oficiální spolupráce na videích týče, oslovil dopravní podnik v pouze kolegu Josefa Chodounského. Brokešová nám však svěřila, že to byla právě ona, která se coby první řidič tramvaje zveřejňující videa na internetu, dostal do hledáčku zaměstnavatele. „Dopravní podnik mě oslovil pro spolupráci již před mnoha lety. Dokonce jsem natočila pilot seriálu o dopravním podniku. Bylo mi ctí, že se o mou tvorbu někdo zajímal. Od té doby se mi nikdo neozval,“ vzpomíná. „Ale nevidím do toho. Mojí prací je řídit tramvaj, bezpečně přepravit cestující z bodu A do bodu B a ne se starat o podnikový marketing,“ dodává Brokešová.

Jarka Broki vyráží ve svých videích i do zahraničí.

Zákaz, nezákaz
Na případu Jarky Broki se dá také dobře demonstrovat, že když svůj koníček milujete, nic vás nezastaví. Na rozdíl například od své kolegyně Tramvajačky Džejn totiž neutlumila po zákazu postování videí z kabin svou činnost. Pouze ze svých toulek „zakázané“ záběry vynechává. „Svého zaměstnavatele v rámci zpřísnění pravidel, potažmo pracovního řádu, chápu. Dnes je doba, kdy se každý hned soudí a do toho spadá i záležitost GDPR. Podnik nemá potřebu být tomu vystavován,“ vysvětluje.

„Pokud by v budoucnu došlo k nějakému dalšímu oslovení ze strany dopravního podniku, zvážím ho a jsem vstřícná. A co se mého kanálu do budoucna týká, Jarka Broki je firma. Tento název je zapsaný a chráněný ochrannou známkou. Dodržuji veškeré zásady komunity včetně autorských práv. Mám živnostenský list na tvorbu audiovizuálních děl a pronájmu prostoru v rámci reklam,“ popisuje Brokešová.

Josef Chodounský

Tramvaják zachránce
Jednou z nejvýznamnějších osobností mezi řidiči youtubery je i Josef Chodounský alias Rezistor. Jeho video záchrany malého chlapce obletělo před dvěma lety o vánocích světová média. Od vyhlášení zákazu jeho YouTube a Twitter účet podstatně zchudly. Videa ale postuje dál při zamazávání obličejů a registračních značek aut, které se v nich objevují. A také čeká, až se povede domluvit spolupráce s dopravním podnikem. „Už tam nějaký rok jsem, takže chápu procesy, které zde probíhají. A tušil jsem, že celý ten master plán nebude tak jednoduše prosaditelný. Rozhodl jsem se tomu ale nechat naprosto volný průběh a nijak do toho nezasahovat, protože upřímně, zas tak mi na tom nezáleží,“ uvádí Chodounský a dodává: „Radši si nechám určitou svobodu v tvorbě, a pokud za mnou přijde kdokoliv s tím, že bychom spolu něco spáchali, nepotřebuju na to papír.“

Rezistor nedávno přispěl pár sekundami do internetového pořadu Honest Guide. Když mladý řidič zrovna nevozí cestující, rád si pouští videa o historii a přírodě, nebo hraje počítačové hry. A doufá, že díky jeho videím lidé lépe pochopí jeho práci. „Když přihlédnu ke zpětné vazbě od veřejnosti, tak si myslím, že se mi to docela daří,“ uzavírá Chodounský. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek