metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

Z Budějovické na Pankrác jezdí metro pomaleji. Je potřeba na pár týdnů omezit otřesy

  17:51
Pozorné čtenáře deníku Metro a jejich schopnost odhalovat i ty nejdrobnější zvláštnosti při cestování pražskou hromadnou dopravou neradno podceňovat. Nedávno si totiž povšimli, že mezi stanicemi metra C Pankrác a Budějovická jezdí v posledních dnech soupravy metra o něco pomaleji než obvykle. Podobné postřehy zaplavily i sociální sítě.

„Neví někdo, proč je zde pomalá jízda už několik dní?“ ptá se například ve facebookové skupině MILUJU METRO uživatel Honzík Kladivo. Podle vedoucího odboru komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka není dojmologie čtenářů Metra rozhodně mylná. Vlaky metra C totiž mezi uvedenými stanicemi zpomalují proto, aby nevyvolávaly zbytečné otřesy.

„Když jsme zahajovali geologický průzkum pro metro D, upozorňovali jsme, že se v určité fázi s průzkumnými pracemi dostaneme až pod kolejové tubusy stávající linky C mezi stanicemi Pankrác a Budějovická. V současnosti probíhají razicí práce a injektáže přímo pod kolejovými tunely mezi stanicemi Pankrác a Budějovická. Z preventivních důvodů jsme se po dobu probíhajících razicích a injektážních prací rozhodli v daných úsecích snížit rychlost na dvacet kilometrů v hodině,“ vysvětluje pro Metro Šabík.

Nejvášnivější fanoušky hromadné dopravy by však toto vysvětlení nejspíše neuspokojilo. Šabík proto ještě přispěchal s upřesněním, že pod první kolejí ve směru do centra jde o úsek kilometrů 25,600 až 25,320, v opačném směru o úsek 25,340 až 26,600. „Omezení rychlosti zrušíme, jakmile budou průzkumné práce v daném úseku dokončeny a přesunou se do další oblasti. Předpokládáme, že omezení rychlosti ve zmiňovaných úsecích potrvá vzhledem k charakteru průzkumných prací řádově několik týdnů,“ odhaduje Šabík. Dlouho plánovaná stavba metra D, která má propojit Náměstí Míru s budoucí stanicí Depo Písnice, oficiálně začala loni v létě. Stavět se má minimálně osm let, nová linka vyjde na zhruba 70 miliard korun. Hloubení prvních šachet a štol v rámci geologického průzkumu započalo právě na Pankráci.

Méně známým projektem než metro D, jež do budoucna možná ještě více ovlivní podzemní cestování v hlavním městě, je chystaný projekt metra S. Správa železnic chce totiž v následujících letech zbudovat novou podzemní vlakovou síť, která by Praze de facto přinesla dvě trasy „metra“ navíc.

Magistrát si od přesunu vlaků pod zem slibuje především to, že Středočeši získají lákavou a pohodlnou alternativu aut.

Podobně vlaky už několik let křižují podzemí měst také v německém Lipsku nebo švédském Malmö. Podle kritiků se ale Praha snaží přiblížit městům, která mají jiné predispozice než kopcovitá česká metropole. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy