metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Zadržený muž v bekovce je na Andělu údajně „známá firma“. | foto: PRAHA 5

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

  9:40
Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně přesné. Sedm tisíc lidí totiž loni využilo služeb trojice pražských kontaktních center. Dalších zhruba deset tisíc pak využilo pomoci pracovníků terénních programů či jiných podobných adiktologických služeb.

Narkomany Pražané „nemusejí“
Nejen odborníci, kteří se závislými denně přicházejí do styku, vědí své. Pohled na narkomany je „normálnímu“ obyvatelstvu metropole nepříjemný, obzvláště tehdy, pokud musejí denně při procházce rodnou čtvrtí mezi dotyčnými kličkovat. Právě to však v posledních letech zažívali obyvatelé Košíř, respektive obyvatelé okolí Husových sadů a zastávky U Zvonu. V této hustě obydlené části Prahy se totiž nachází jedno ze tří kontaktních center pro lidi se závislostmi. Dlouho tu však zůstat nemá. „Výpovědí se snaží Praha 5 řešit zhoršení situace v okolí našeho zařízení i na celém území Prahy 5. Zhoršené situace jsme si vědomi, nicméně výpověď pár měsíců před volbami, bez jakékoliv alternativy, je tou nejhorší možnou variantou, jak se dá situace řešit,“ říká pro Metro Vojtěch Janouškovec, ředitel organizace Progressive, jež v centru sídlí.

Za situaci podle něj nenese zodpovědnost pouze Praha 5. „Odborníci dlouhá léta upozorňují na potřebu posílit síť a kapacity adiktologických služeb. Bohužel jsme svědky neschopnosti politických reprezentantů zasednout k jednacímu stolu a místo toho si magistrát a městské části přehazují problém jako horký brambor,“ dodává ředitel.

Kam se odstěhují?
Na stranu zaměstnanců centra se před několika dny postavila i Česká asociace streetwork. Její pracovníci nyní žádají radnici Prahy 5, aby měla s centrem trpělivost a prodloužila mu výpovědní lhůtu. Podle asociace, jejíž zaměstnanci pracují s narkomany přímo v terénu, by bylo nejlepší, aby se radnici ve spolupráci s pražským magistrátem nejprve povedlo najít centru nové náhradní prostory, kde by mohlo fungovat. Jinak bude podle nich ohroženo i veřejné zdraví, a to kvůli vyššímu riziku šíření infekčních onemocnění.

VOJTĚCH JANOUŠKOVEC, ŘEDITEL ORGANIZACE PROGRESSIVE

„Naše služby nejsou soukromou aktivitou – poskytujeme veřejné služby s celospolečenským dopadem. K tomu využíváme veřejné finance, jejichž účel se se zánikem dlouho budovaného programu rovněž znehodnocuje. Magistrát i městské části velmi dobře vědí, proč naše služby financují, defakto si je objednávají. Otázka tedy spíše zní: Co bude město dělat, když prostory nenajdeme?“ doplňuje Janouškovec.

Všechna jen v Praze 5
Radnice Prahy 5 v čele se starostkou Renátou Zajíčkovou dlouhodobě kritizuje fakt, že se dvě ze tří kontaktních center v metropoli nachází v Praze 5. V této městské části se také nachází ordinace takzvané substituční léčby, která je určena osobám závislým na opioidech, často s přítomností psychických potíží. Situaci s narkomany v metropoli by podle ní měl řešit magistrát vybudováním sítě míst, kde se budou nabízet adiktologické služby. Zajíčková proto se zástupci Prahy 1 a 2 podepsala loni deklaraci, která k tomu vyzývala. „Magistrát jsme společně s odborníky i aktivními občany dotlačili k restartu pražské protidrogové sítě a přesunu center na vhodnější místa, kde nebudou mít vliv na každodenní život našich obyvatel. Mám radost z toho, že se to hýbe. Tohle místo (okolí ulice Plzeňská, poznámka redakce) si oživení a navrácení důstojnosti a pohody skutečně zaslouží,“ míní Zajíčková.

RENÁTA ZAJÍČKOVÁ, STAROSTKA PRAHY 5

K řešení situace s narkomany v ulicích Prahy vyzývali v petici loni někteří obyvatelé páté městské části. “Ukončení provozu přetíženého centra, které nezvládá své základní poslání a zatěžuje své okolí, je tedy logickým krokem,“ uvedla starostka na svém Facebooku.

Magistrátní plán
Podle strategie, kterou nedávno přijalo vedení magistrátu, by se počet center na území města měl výhledově zvýšit alespoň na devět. Nová centra pro osoby se závislostí mají podle plánů radní Mileny Johnové, v jejíž gesci sociální věci jsou, vznikat během let 2023 a 2024. Stávající by pak měla podle radní postupně snižovat svou kapacitu. Nynější kapacita nabízených adiktologických služeb je podle ní i poskytovatelů těchto služeb v metropoli nedostatečná.

Narkomani v centru
Třetí dosud nejmenované nízkoprahové středisko se nachází v centru metropole, a to v ulici Karoliny Světlé na Praze 1. Tato střediska slouží k tomu, aby si zde drogově závislí mohli v dohodnutých časech vyměnit použité injekční stříkačky za sterilní, dostali další pomůcky pro bezpečnější injekční aplikaci a také nafasovali vitaminy, kondomy, čaje a polévky a podobně. Kdo má chuť, může si také popovídat s odborníky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek