metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil
Billboard (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Z dálnic mizí do měst. Tady by billboardy mohla zakazovat policie

  8:12
Přesně 457. Tolik billboardů zmizelo od začátku loňského roku do konce letošního března z okrajů českých dálnic a silnic první třídy. Je to vítězství jejich odpůrců?

Téměř pětistovka billboardů z odhadovaných asi tří tisíc během dvou let zmizela ze silnic a dálnic. Jak předloni v květnu odsouhlasil parlament, od října roku 2017 by již mimoměstské tahy měly být kompletně od reklamních poutačů očištěny, povolení pro umístění nových už Ředitelství silnic a dálnic nevydává.

Lepší pár korun oficiálně než nic z černé reklamy

Vojtěch Razima ze sdružení Acta Non Verba, které léta upozorňovalo na nebezpečí spojené s billboardy a lobbovalo za jejich omezení, je s tempem odstraňování dálničních billboardů spokojen. „S čím ale nejsme spokojeni, to je situace ve městech,“ říká. Na městské reklamní poutače se totiž stejné omezení jako na ty u dálnic nevztahuje.

„Když jejich provozovatelé cítí, že přicházejí o příležitosti u dálnic, zkouší to ve městech,“ dodává Razima, podle kterého města jsou více než vstřícná reklamním společnostem vyhovět. Například pražští radní teď řeší návrh na uzavření smlouvy s firmami na pronájem opěrných a protihlukových zdí k reklamám. Podle týdeníku Euro jsou firmy ochotny městu platit dva tisíce korun za metr čtvereční a rok, což sice nezní extra výhodně, ale je to pořád lepší než výlep reklam načerno.

Hlavní slovo mají města, pravomoc má přejít na policii

Vůbec nejnebezpečnějšími billboardy, se kterými se lze ve městech setkat, jsou obří televizní obrazovky, na kterých běží reklama. I policie je považuje za největší problém, protože odvádějí pozornost řidičů od řízení. Jenže s tím zatím nic nesvede.

Vydá-li k umístění nového billboardu policie nesouhlasné stanovisko, rozhodující slovo má stejně obec. I to by se však mělo zanedlouho změnit. Ministerstvo dopravy totiž připravuje zákon, který počítá s tím, že vyjádření policie bude určující. „V současné době návrh míří do meziresortního připomínkového řízení,“ potvrdil deníku Metro mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek