metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Billboard (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Z dálnic mizí do měst. Tady by billboardy mohla zakazovat policie

  8:12
Přesně 457. Tolik billboardů zmizelo od začátku loňského roku do konce letošního března z okrajů českých dálnic a silnic první třídy. Je to vítězství jejich odpůrců?

Téměř pětistovka billboardů z odhadovaných asi tří tisíc během dvou let zmizela ze silnic a dálnic. Jak předloni v květnu odsouhlasil parlament, od října roku 2017 by již mimoměstské tahy měly být kompletně od reklamních poutačů očištěny, povolení pro umístění nových už Ředitelství silnic a dálnic nevydává.

Lepší pár korun oficiálně než nic z černé reklamy

Vojtěch Razima ze sdružení Acta Non Verba, které léta upozorňovalo na nebezpečí spojené s billboardy a lobbovalo za jejich omezení, je s tempem odstraňování dálničních billboardů spokojen. „S čím ale nejsme spokojeni, to je situace ve městech,“ říká. Na městské reklamní poutače se totiž stejné omezení jako na ty u dálnic nevztahuje.

„Když jejich provozovatelé cítí, že přicházejí o příležitosti u dálnic, zkouší to ve městech,“ dodává Razima, podle kterého města jsou více než vstřícná reklamním společnostem vyhovět. Například pražští radní teď řeší návrh na uzavření smlouvy s firmami na pronájem opěrných a protihlukových zdí k reklamám. Podle týdeníku Euro jsou firmy ochotny městu platit dva tisíce korun za metr čtvereční a rok, což sice nezní extra výhodně, ale je to pořád lepší než výlep reklam načerno.

Hlavní slovo mají města, pravomoc má přejít na policii

Vůbec nejnebezpečnějšími billboardy, se kterými se lze ve městech setkat, jsou obří televizní obrazovky, na kterých běží reklama. I policie je považuje za největší problém, protože odvádějí pozornost řidičů od řízení. Jenže s tím zatím nic nesvede.

Vydá-li k umístění nového billboardu policie nesouhlasné stanovisko, rozhodující slovo má stejně obec. I to by se však mělo zanedlouho změnit. Ministerstvo dopravy totiž připravuje zákon, který počítá s tím, že vyjádření policie bude určující. „V současné době návrh míří do meziresortního připomínkového řízení,“ potvrdil deníku Metro mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy