metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 14 °C

Čtvrtek, 4. března 2021. Svátek má Stela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z hospody na kole? Ano, ale jen v přilbě

23. října 2018  6:42 Pavel Hrabica Metro.cz
Češi kola milují. Stále víc jich umírá po pádu, nenosí přilby

Kdo má doma kolo, ten na něj usedne alespoň jednou týdně. Pozoruhodné je, že nejaktivnějšími „kolisty“ jsou lidé nad padesát let. Obliba jízdy stoupla především poté, co výrazněji klesla cena elektrokol s příšlapem, které nachází stále více zákazníků právě mezi staršími cyklisty. Zjistil to nedávný průzkum pojišťovny Generali mezi šesti stovkami cyklistů.

Smutným zjištěním v průzkumu bylo i to, že každý čtvrtý majitel kola o svého miláčka už alespoň jednou přišel. Potvrzuje to například Adrian, který pracuje v Praze jako kurýr právě na kole. Za osm let mu ukradli už tři bicykly. „Jen jednou se mi vrátil, ještě ten den zadržela policie dodávku plnou kradených kol, bylo mezi nimi i to moje,“ prozradil deníku Metro cyklokurýr. Jinak se prý zloději nerozpakují krást i dobře přivázané kolo třeba na nejrušnější ulici před zraky kolemjdoucích. „Lidem je to vcelku jedno, zloděj to zkusí, buď se mu podaří zabezpečení překonat, nebo jde dál a zkusí to jinde,“ říká kurýr.

Statistiky však vykazují vedle krádeží i další nelichotivou bilanci ze světa kol. Stoupá totiž počet úrazů hlavy, meziročně přibývá o třetinu víc mrtvých bez přilby. Nejvíc těžkých a smrtelných případů je mezi staršími generacemi. Například loni zemřelo na silnicích více než čtyřicet cyklistů, z nichž polovina byli senioři.

Z vinic bez postihu

0,5

Maximálně tolik promile alkoholu v krvi navrhuje skupina senátorů pro cyklisty. Představuje to jednu dvojku vína nebo dvě piva. Mělo by se tak podle nich vyjít vstříc kolařům, kteří brázdí hlavně na Moravě tematické vinařské cyklotrasy. Nejvíc alkoholu – 0,8 promile – tolerují cyklistům v Irsku a Velké Británii. Pokutu dostanou jenom tehdy, když nejsou schopni jízdy.

Několik let se diskutuje, jestli by měli být cyklisté vyjmuti z nulové tolerance alkoholu v silničním provozu. Především v souvislosti s vinařskými stezkami, kterých je v Česku hodně přes tisíc kilometrů, převážně na jižní Moravě. Jedním ze zastánců malého množství alkoholu v krvi je senátor a zároveň lékař Jaroslav Malý. „Do jednoho promile alkoholu v krvi neplatí souvislost, že čím vyšší hladina, tím více nehod cyklisté zaviní,“ argumentuje senátor. Přiznává, že kritickou hranicí, nad kterou prudce stoupá riziko nehody a zranění, je jedno promile alkoholu. Což jsou obvykle jízdy z restaurace domů.

Senátor Malý by se proto přimlouval, aby musel mít každý konzument alkoholu za řídítky povinně přilbu. Ta je totiž v České republice povinná pouze u cyklistů do patnácti let. „Vnímal bych to jako první krok k tomu, aby jednou měly přilbu všechny věkové kategorie, a to na všech komunikacích,“ navrhuje senátor Malý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám