metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z hospody na kole? Ano, ale jen v přilbě

  6:42
Češi kola milují. Stále víc jich umírá po pádu, nenosí přilby

Kdo má doma kolo, ten na něj usedne alespoň jednou týdně. Pozoruhodné je, že nejaktivnějšími „kolisty“ jsou lidé nad padesát let. Obliba jízdy stoupla především poté, co výrazněji klesla cena elektrokol s příšlapem, které nachází stále více zákazníků právě mezi staršími cyklisty. Zjistil to nedávný průzkum pojišťovny Generali mezi šesti stovkami cyklistů.

Smutným zjištěním v průzkumu bylo i to, že každý čtvrtý majitel kola o svého miláčka už alespoň jednou přišel. Potvrzuje to například Adrian, který pracuje v Praze jako kurýr právě na kole. Za osm let mu ukradli už tři bicykly. „Jen jednou se mi vrátil, ještě ten den zadržela policie dodávku plnou kradených kol, bylo mezi nimi i to moje,“ prozradil deníku Metro cyklokurýr. Jinak se prý zloději nerozpakují krást i dobře přivázané kolo třeba na nejrušnější ulici před zraky kolemjdoucích. „Lidem je to vcelku jedno, zloděj to zkusí, buď se mu podaří zabezpečení překonat, nebo jde dál a zkusí to jinde,“ říká kurýr.

Statistiky však vykazují vedle krádeží i další nelichotivou bilanci ze světa kol. Stoupá totiž počet úrazů hlavy, meziročně přibývá o třetinu víc mrtvých bez přilby. Nejvíc těžkých a smrtelných případů je mezi staršími generacemi. Například loni zemřelo na silnicích více než čtyřicet cyklistů, z nichž polovina byli senioři.

Z vinic bez postihu

0,5

Maximálně tolik promile alkoholu v krvi navrhuje skupina senátorů pro cyklisty. Představuje to jednu dvojku vína nebo dvě piva. Mělo by se tak podle nich vyjít vstříc kolařům, kteří brázdí hlavně na Moravě tematické vinařské cyklotrasy. Nejvíc alkoholu – 0,8 promile – tolerují cyklistům v Irsku a Velké Británii. Pokutu dostanou jenom tehdy, když nejsou schopni jízdy.

Několik let se diskutuje, jestli by měli být cyklisté vyjmuti z nulové tolerance alkoholu v silničním provozu. Především v souvislosti s vinařskými stezkami, kterých je v Česku hodně přes tisíc kilometrů, převážně na jižní Moravě. Jedním ze zastánců malého množství alkoholu v krvi je senátor a zároveň lékař Jaroslav Malý. „Do jednoho promile alkoholu v krvi neplatí souvislost, že čím vyšší hladina, tím více nehod cyklisté zaviní,“ argumentuje senátor. Přiznává, že kritickou hranicí, nad kterou prudce stoupá riziko nehody a zranění, je jedno promile alkoholu. Což jsou obvykle jízdy z restaurace domů.

Senátor Malý by se proto přimlouval, aby musel mít každý konzument alkoholu za řídítky povinně přilbu. Ta je totiž v České republice povinná pouze u cyklistů do patnácti let. „Vnímal bych to jako první krok k tomu, aby jednou měly přilbu všechny věkové kategorie, a to na všech komunikacích,“ navrhuje senátor Malý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy