metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Kristus Salvátor se po opravě na Karlův most vrátil. Ale na jak dlouho? | foto: ČTK

Z Karlova mostu zmizí originály soch. Nahradí se kopiemi, první je na řadě Borgiáš

  15:34
Galerie hlavního města Prahy nechá za zhruba pět milionů korun vytvořit kopii sousoší svatého Františka Borgiáše na Karlově mostě. Vzácný originál ze začátku 18. století, který mají v současnosti v péči restaurátoři, se na most už nevrátí. Už dříve bylo zveřejněno, že do budoucna pravděpodobně postupně zmizí i všechny další originály soch.

Součástí zakázky je nejen vytesání kopie soklu a sousoší sochaře Františka Maxmiliána Brokoffa a jeho osazení zpět na místo, ale i dokončení průzkumu a vyhodnocení laboratorních vzorků samotného originálu, vyplývá to ze zadávací dokumentace.

Kromě barokního sousoší sv. Františka Borgiáše je v péči restaurátorů také socha sv. Vincence Ferrarského a sv. Prokopa, všechny od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Ani jedna z nich se na most už nevrátí. Nahrazeny budou zhruba do tří let.

Sochy budou k vidění v lapisáriu

Galerijní kurátorka veřejné plastiky Marie Foltýnová už dříve řekla, že na mostě je 11 sousoší, které jsou zcela nebo alespoň částečně barokní. Pracovníci galerie ale za historicky cenné originály považují i kopie z 19. století. Na podzim se na most po několikaletém restaurování vrátilo původní barokní sousoší Krista Salvátora, svatého Kosmy a svatého Damiána. Podle Foltýnové by ale všechny originály měly v budoucnu nahradit kopie.

Životnost pískovce je totiž uváděna podle kvality na 200 až 300 let. Většina barokních soch na mostě přitom byla vytvořena v letech 1706 až 1714. Kámen je tak podle kurátorky na hranici životnosti, začínají se ztrácet povrchové vrstvy, čímž se ztrácí i mistrovství autora. "Je to špička tehdejšího sochařství," dodala. Postupem času budou proto všechny původní sochy uschovány v depozitáři. Galerie by je pak ráda vystavila v lapidáriu Karlova mostu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek