metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Noc kostelů v kostele svatého Prokopa na Žižkově.
Další 4 fotografie v galerii
Noc kostelů v kostele svatého Prokopa na Žižkově. | foto: nockostelu.czMetro.cz

Z kostelů se stanou kina. Noc kostelů zpřístupní více než tisíc staveb

29. května 2015  8:15 Marek Hýř Metro.cz
Křesťanské farnosti na území pražské arcidiecéze otevřou dnes své kostely zájemcům o křesťanství i architekturu. Letos na Noc kostelů naváže festival křesťanství Dny víry.

Kromě divadelních představení či varhanních koncertů se letos mohou návštěvníci těšit i na filmovou premiéru. „První díl historické trilogie Jan Hus bude v den své televizní premiéry promítán také v desítkách kostelů a modliteben,“ zve na premiéru Aleš Pištora, organizátor Noci kostelů.

V souvislosti s letošním 600. výročím upálení mistra Jana Husa je spojeno hned několik dalších akcí a na své si přijdou i ti nejmenší. „Za zmínku stojí projekt V kole po kostelech s mistrem Janem Husem. Pro děti je připraven zábavný program. V každém z kostelů, který je do projektu zapojen, děti plní zábavnou formou drobné úkoly a sbírají body,“ říká o dětské hře Pištora.

Novinkou letošní ročníku jsou Dny víry. Tento projekt se uskuteční v Praze od 30. května do 6. června. Na mnoha místech v centru i okrajových částech Prahy se uskuteční přednášky, koncerty, výstavy, duchovní programy, ale i filmový festival či programy pro děti a rodiny.

Na projektu, který navazuje na již zavedenou Noc kostelů, se společně podílí zhruba sedmdesát farností, sborů a křesťanských církví, které si dosud připravily více než 250 bodů programu.

Pražská Noc kostelů

V metropoli a Středočeském kraji se Noc kostelů koná již pošesté. Letos se jí zúčastní více než 250 farností a sborů.

  • Praha 1 – V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha je připraveno několik varhanních koncertů. Večer budou veřejnosti i představeny i samotné svatovítské varhany. V kostele sv. Tomáše se zase dozvíte o svatotomášském pivu a klášterních legendách.
  • Praha 2 – Vůbec poprvé se otevře rotunda sv. Longina Na Rybníčku.
  • Praha 3 – Žižkův sbor na náměstí Barikádníků si od 18 hodin připravil pro zájemce hru s názvem Jaké je to být sociálně znevýhodněný, kde si každý může zkusit být sociálně vyloučený a také jaké to je, když vám může někdo pomoci.
  • Praha 4 – V kostele Panny Marie Královny Míru začíná od 18 hodin poutavé uvedení do křížové cesty od akademického sochaře Karla Stádníka. Husův sbor v Táborské ulici chce letos připomenout upálení mistra Jana Huse čtením jeho osobních listů z vězení.
  • Praha 5 – V kostele sv. Jana Nepomuckého zahájí Noc kostelů v 18 hodin vyzvánění trojice zvonů laděných do C-dur. Součástí akce bude i komentovaná prohlídka funkcionalistického chrámu s bohatou symbolikou.
  • Praha 6 – Bazilika sv. Markéty má od 20.30 hodin připravené představení Popelka nazaretská v podání břevnovské scholy pod vedením manželů Salákových.
  • Praha 7 – V kostele sv. Antonína Paduánského návštěvníky během Noci kostelů pustí i na běžně nepřístupné věže.
  • Praha 8 – Kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše si pro děti i dospělé nachystal výtvarnou dílnu a prohlídku kostela. Součástí večera bude i ochutnávka mešního vína.
  • Praha 10 – Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích si připravil loutkové divadlo. Farní nadnárodní teátr sehraje jeden ze svých veleúspěšných divadelních kusů od 18.30 hodin. Součástí akce je i noční komentovaná prohlídka kostela, ta začíná ve 22.15 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Stojan s hustilkou a nářadím dostane deset následovníků. O umístění rozhodnou Pražané

Stojan na Vltavské
vydáno 18. června 2019  6:33

Cyklisté z Prahy 7 mají u metra Vltavská již rok k dispozici pomocníka. Pokud potřebují na svém bicyklu narychlo něco opravit a nechtějí se kvůli tomu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám