metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Další 4 fotografie v galerii
Noc kostelů v kostele svatého Prokopa na Žižkově. | foto: nockostelu.czMetro.cz

Z kostelů se stanou kina. Noc kostelů zpřístupní více než tisíc staveb

  8:15
Křesťanské farnosti na území pražské arcidiecéze otevřou dnes své kostely zájemcům o křesťanství i architekturu. Letos na Noc kostelů naváže festival křesťanství Dny víry.

Kromě divadelních představení či varhanních koncertů se letos mohou návštěvníci těšit i na filmovou premiéru. „První díl historické trilogie Jan Hus bude v den své televizní premiéry promítán také v desítkách kostelů a modliteben,“ zve na premiéru Aleš Pištora, organizátor Noci kostelů.

V souvislosti s letošním 600. výročím upálení mistra Jana Husa je spojeno hned několik dalších akcí a na své si přijdou i ti nejmenší. „Za zmínku stojí projekt V kole po kostelech s mistrem Janem Husem. Pro děti je připraven zábavný program. V každém z kostelů, který je do projektu zapojen, děti plní zábavnou formou drobné úkoly a sbírají body,“ říká o dětské hře Pištora.

Novinkou letošní ročníku jsou Dny víry. Tento projekt se uskuteční v Praze od 30. května do 6. června. Na mnoha místech v centru i okrajových částech Prahy se uskuteční přednášky, koncerty, výstavy, duchovní programy, ale i filmový festival či programy pro děti a rodiny.

Na projektu, který navazuje na již zavedenou Noc kostelů, se společně podílí zhruba sedmdesát farností, sborů a křesťanských církví, které si dosud připravily více než 250 bodů programu.

Pražská Noc kostelů

V metropoli a Středočeském kraji se Noc kostelů koná již pošesté. Letos se jí zúčastní více než 250 farností a sborů.

  • Praha 1 – V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha je připraveno několik varhanních koncertů. Večer budou veřejnosti i představeny i samotné svatovítské varhany. V kostele sv. Tomáše se zase dozvíte o svatotomášském pivu a klášterních legendách.
  • Praha 2 – Vůbec poprvé se otevře rotunda sv. Longina Na Rybníčku.
  • Praha 3 – Žižkův sbor na náměstí Barikádníků si od 18 hodin připravil pro zájemce hru s názvem Jaké je to být sociálně znevýhodněný, kde si každý může zkusit být sociálně vyloučený a také jaké to je, když vám může někdo pomoci.
  • Praha 4 – V kostele Panny Marie Královny Míru začíná od 18 hodin poutavé uvedení do křížové cesty od akademického sochaře Karla Stádníka. Husův sbor v Táborské ulici chce letos připomenout upálení mistra Jana Huse čtením jeho osobních listů z vězení.
  • Praha 5 – V kostele sv. Jana Nepomuckého zahájí Noc kostelů v 18 hodin vyzvánění trojice zvonů laděných do C-dur. Součástí akce bude i komentovaná prohlídka funkcionalistického chrámu s bohatou symbolikou.
  • Praha 6 – Bazilika sv. Markéty má od 20.30 hodin připravené představení Popelka nazaretská v podání břevnovské scholy pod vedením manželů Salákových.
  • Praha 7 – V kostele sv. Antonína Paduánského návštěvníky během Noci kostelů pustí i na běžně nepřístupné věže.
  • Praha 8 – Kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše si pro děti i dospělé nachystal výtvarnou dílnu a prohlídku kostela. Součástí večera bude i ochutnávka mešního vína.
  • Praha 10 – Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích si připravil loutkové divadlo. Farní nadnárodní teátr sehraje jeden ze svých veleúspěšných divadelních kusů od 18.30 hodin. Součástí akce je i noční komentovaná prohlídka kostela, ta začíná ve 22.15 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek