metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Tak by vypadal Ecce Homo v podání Banksyho.
Dalších 44 fotografií v galerii
Stařenka, která přemalovala fresku, spustila lavinu internetových vtipů.

Z Krista udělala Španělka opici, nyní jí slavná patlanina vydělává peníze

22. srpna 2013  14:53 ČTK
Přesně před rokem se dvaaosmdesátiletá španělská důchodkyně dostala do médií celého světa, když se odvážně chopila štětce a pokusila se amatérsky restaurovat fresku Ježíše Krista v místním kostele. Tehdy jí nepovedený pokus vynesl jen ostudu. Nyní se ale situace obrátila - a vysmívaná freska jí začne vydělávat peníze za celosvětový prodej obrázku, na němž Kristus vypadá tak trochu jako opice.

Fotogalerie

Obětí Cecilie Giménezové se stala malba Ecce Homo (Ejhle člověk) od Elíase Garcíi Martíneze, která byla více než 100 let chloubou kostela v městečku Borja nedaleko Zaragozy. Výsledek její amatérské restaurátorské snahy byl tak příšerný, že se stal okamžitě internetovým hitem a v mnoha úpravách a mutacích začal kolovat po celém světě.

Jeho sláva zvedla také návštěvnost kostela, do kterého jen za uplynulý rok přijelo 57 tisíc lidí, aby se s uměleckou katastrofou vyfotografovali. To přivedlo kostelní nadaci, kterou provozuje místní radnice, k nápadu účtovat jedno euro (asi 25 korun) za každého návštěvníka. Z výtěžku se bude udržovat freska a financovat charitativní práce. Píše o tom agentura AFP.

Polovinu peněz dostane autorka svatého obrázku

Ovšem mnohem větší peníze by měly začít proudit z prodeje práv na použití obrázku na cokoli - od lahví vína, přes kávové šálky až po trička. A na základě dohody, kterou s nadací podepsala ve středu, bude paní Giménezová dostávat 49 procent z výtěžku.

Amatérská restaurátorka Cecilia Gimenezová

Amatérská restaurátorka Cecilia Gimenezová

"Postarší umělkyni už se dnes nikdo nevysmívá," řekl její právní zástupce Antonio Val-Carreres. Před časem měla v městečku Borja velmi dobře přijatou výstavu vlastních obrazů a navíc peníze získané ze své verze Krista nechce pro sebe, uvedl. "Všechny půjdou na charitu," dodal s tím, že o využití obrázku už projevilo zájem několik mezinárodních společnostní. O které se jedná, ale odmítl upřesnit, aby neohrozil možnou dohodu.

Dílo je zničené, ať žije nové

Pro dámu, která si před rokem vysloužila titul "nejhorší restaurátorka na světě", je to dramatický zvrat v událostech. "Zdá se, že teď jsou všichni spokojeni," řekla místnímu listu Heraldo de Aragon. Ale to není tak docela pravda. Potomci autora původní fresky jsou rozčíleni, že se kostel nesnaží dílo vrátit do původní podoby - což je ale podle odborníků prakticky nemožné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám