metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Dalších 44 fotografií v galerii
Stařenka, která přemalovala fresku, spustila lavinu internetových vtipů.

Z Krista udělala Španělka opici, nyní jí slavná patlanina vydělává peníze

  14:53
Přesně před rokem se dvaaosmdesátiletá španělská důchodkyně dostala do médií celého světa, když se odvážně chopila štětce a pokusila se amatérsky restaurovat fresku Ježíše Krista v místním kostele. Tehdy jí nepovedený pokus vynesl jen ostudu. Nyní se ale situace obrátila - a vysmívaná freska jí začne vydělávat peníze za celosvětový prodej obrázku, na němž Kristus vypadá tak trochu jako opice.

Fotogalerie

Obětí Cecilie Giménezové se stala malba Ecce Homo (Ejhle člověk) od Elíase Garcíi Martíneze, která byla více než 100 let chloubou kostela v městečku Borja nedaleko Zaragozy. Výsledek její amatérské restaurátorské snahy byl tak příšerný, že se stal okamžitě internetovým hitem a v mnoha úpravách a mutacích začal kolovat po celém světě.

Jeho sláva zvedla také návštěvnost kostela, do kterého jen za uplynulý rok přijelo 57 tisíc lidí, aby se s uměleckou katastrofou vyfotografovali. To přivedlo kostelní nadaci, kterou provozuje místní radnice, k nápadu účtovat jedno euro (asi 25 korun) za každého návštěvníka. Z výtěžku se bude udržovat freska a financovat charitativní práce. Píše o tom agentura AFP.

Polovinu peněz dostane autorka svatého obrázku

Ovšem mnohem větší peníze by měly začít proudit z prodeje práv na použití obrázku na cokoli - od lahví vína, přes kávové šálky až po trička. A na základě dohody, kterou s nadací podepsala ve středu, bude paní Giménezová dostávat 49 procent z výtěžku.

Amatérská restaurátorka Cecilia Gimenezová

Amatérská restaurátorka Cecilia Gimenezová

"Postarší umělkyni už se dnes nikdo nevysmívá," řekl její právní zástupce Antonio Val-Carreres. Před časem měla v městečku Borja velmi dobře přijatou výstavu vlastních obrazů a navíc peníze získané ze své verze Krista nechce pro sebe, uvedl. "Všechny půjdou na charitu," dodal s tím, že o využití obrázku už projevilo zájem několik mezinárodních společnostní. O které se jedná, ale odmítl upřesnit, aby neohrozil možnou dohodu.

Dílo je zničené, ať žije nové

Pro dámu, která si před rokem vysloužila titul "nejhorší restaurátorka na světě", je to dramatický zvrat v událostech. "Zdá se, že teď jsou všichni spokojeni," řekla místnímu listu Heraldo de Aragon. Ale to není tak docela pravda. Potomci autora původní fresky jsou rozčíleni, že se kostel nesnaží dílo vrátit do původní podoby - což je ale podle odborníků prakticky nemožné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy