metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 2 fotografie v galerii
Pohled na křižovatku ulic Zenklova a Na žertvách. | foto: Google MapsMetro.cz

Z které Palmovky mi to jede? Zastávky vyfasují po vzoru Londýna nová označení

  11:21
Palmovka, Klamovka, Bavorská či Nové Butovice. Názvům zastávek a stanic pražské MHD bezesporu originalita nechybí. Problém však nastává ve chvíli, kdy se některé z nich objevují v jízdním řádu i několikrát po sobě. Zastávky se stejným názvem, které jsou ve skutečnosti vzdáleny od sebe někdy i několik set metrů, tak často mohou zmást nejen turisty, ale i rodilé Pražany.

„V Nových Butovicích se neustále někdo ptá, odkud jede sto třicet sedmička do Stodůlek,“ diví se čtenář Josef Dřízhal, který se s podobnými situacemi setkává neustále. „Kdo může dát stanici ve Vrchlického ulici název Klamovka a o tři sta padesát metrů dál dát tentýž název znovu,“ dodává Dřízhal.

O tom, že názvy zastávek mohou jednoho potrápit vědí i v páté městské části. Podle radního Prahy 5 pro dopravu Petra Hnyka by nový systém mnohé zjednodušil. „Ideální by bylo problém řešit doplňkovými hlášeními, které by byly na zastávkách umístěny a tak nedošlo k omylu,“ nabízí řešení Hnyk.

Označení zastávek by tak podle něj rozlišilo nejen zastávky se stejnými názvy, ale i s velmi podobně znějícími. „Na pětce máme Poštovku, na devítce najdeme Poštovskou. Někdy si někdo splete Zborovskou se Zborovem, jindy Jinonickou s Jinonicemi,“ vyjmenovává Hnyk. „Tato jména však mají svůj význam. S přejmenovávání bych byl opatrný,“ varuje Hnyk.

Problému stejných názvů zastávek v jednom přestupním uzlu si je vědom i Regionální organizátor Pražské integrované dopravy Ropid. Podle jeho mluvčího Filipa Drápala by ho měl vyřešit nový systém, který by mohl začít fungovat již v příštím roce.

„Základem je označení jednotlivých nástupišť nebo zastávek písmennými nebo číselnými indexy, jako je tomu například v Londýně,“ prozradil Metru Drápal. „Tyto doplňkové informace by se pak používaly ve všech navigačních a informačních systémech a bylo by možné podle nich jednoduše najít jednotlivé zastávky nejen fyzicky na místě, ale i prostřednictvím různých webových nebo mobilních aplikací,“ popisuje systém Drápal.

Podle Drápala se prvních změn dočkáme až v příštím roce. Ačkoliv Ropid nevylučuje přejmenovávání některých zastávek, raději by se podobnému řešení vyhnul. „Mohlo by naopak dojít k ještě většímu zmatení cestujících, kteří chtějí v daném uzlu přestupovat nebo si vyhledávají spojení podle názvu zastávky,“ vysvětluje Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek