metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 3 fotografie v galerii
Architekt Marek Kundrata představil Manuál tvorby veřejných prostranství. | foto: ČTK

Z metropole zmizí bariéry, přibudou lavičky a zeleň. Bude na to manuál

  16:22
Praha představila novou kuchařku. Nebude se podle ní vařit v bufetu na magistrátu, ale vylepšovat ulice, parky a náměstí. „Chceme, aby Pražané v ulicích nenaráželi na bariéry, ale aby si veřejný prostor užívali,“ řekl primátor Tomáš Hudeček.

Podle odborníků je nový manuál veřejného prostoru knihou, která ukazuje na problémy ve městě a nastiňuje jejich možná řešení. Konkrétní výsledky budou zřetelné během jednoho až dvou let, ale první pozitivní změny už se mají projevit třeba při opravě Karlova náměstí, která začne 28. července.

Městské organizace se podle knihy musejí řídit

Přibýt by měla zeleň, ale i lavičky, cyklostojany a další městský mobiliář. Naopak v ulicích už nemá zbytečně překážet známé červenobílé zábradlí nebo nevhodné předzahrádky a ubýt by mělo zbytečných sloupů. „Když zařizujete byt, taky dodržujete určitá pravidla, pokud ne, tak se vám pak doma nemusí dobře bydlet. No a s městem je to stejné. Praha dosud tato pravidla neměla,“ dodává k manuálu Hudeček. 

Pro městské organizace, jako je Technická správa komunikací nebo dopravní podnik, bude manuál závazný. Měly by jej zohledňovat třeba při opravách komunikací nebo tramvajových tratí. Koordinace činností přinese časovou a finanční úsporu, tvrdí architekti. Pro samosprávu, městské části i soukromé investory poslouží příručka jako návod, řídit se jím ale nemusí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek