metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 3 fotografie v galerii
Architekt Marek Kundrata představil Manuál tvorby veřejných prostranství. | foto: ČTK

Z metropole zmizí bariéry, přibudou lavičky a zeleň. Bude na to manuál

  16:22
Praha představila novou kuchařku. Nebude se podle ní vařit v bufetu na magistrátu, ale vylepšovat ulice, parky a náměstí. „Chceme, aby Pražané v ulicích nenaráželi na bariéry, ale aby si veřejný prostor užívali,“ řekl primátor Tomáš Hudeček.

Podle odborníků je nový manuál veřejného prostoru knihou, která ukazuje na problémy ve městě a nastiňuje jejich možná řešení. Konkrétní výsledky budou zřetelné během jednoho až dvou let, ale první pozitivní změny už se mají projevit třeba při opravě Karlova náměstí, která začne 28. července.

Městské organizace se podle knihy musejí řídit

Přibýt by měla zeleň, ale i lavičky, cyklostojany a další městský mobiliář. Naopak v ulicích už nemá zbytečně překážet známé červenobílé zábradlí nebo nevhodné předzahrádky a ubýt by mělo zbytečných sloupů. „Když zařizujete byt, taky dodržujete určitá pravidla, pokud ne, tak se vám pak doma nemusí dobře bydlet. No a s městem je to stejné. Praha dosud tato pravidla neměla,“ dodává k manuálu Hudeček. 

Pro městské organizace, jako je Technická správa komunikací nebo dopravní podnik, bude manuál závazný. Měly by jej zohledňovat třeba při opravách komunikací nebo tramvajových tratí. Koordinace činností přinese časovou a finanční úsporu, tvrdí architekti. Pro samosprávu, městské části i soukromé investory poslouží příručka jako návod, řídit se jím ale nemusí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy