metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Nádraží Bubny
Nádraží Bubny | foto: Petr Sporer

Z nádraží Bubny, odkud odjížděly transporty smrti, bude muzeum

10. června 2013  16:57,  aktualizováno  17:31 ČTK
Pražské nádraží Bubny by se v budoucnosti mohlo změnit ve vzpomínkové centrum válečných osudů pražských Židů. Z bubenského nádraží totiž před více než půl stoletím vyjížděly židovské transporty smrti. Společnost Památník ŠOA chce místo proměnit, už nyní zde připravilo expozici s doprovodným programem na téma holokaustu. První veřejná prezentace vzpomínkového projektu se chystá na úterý.

Ze starého nádraží zůstala zachována původní odjezdová hala, pokladna, úschovna zavazadel a peron. Právě odsud bylo deportováno na smrt téměř 50 tisíc lidí. Jako zázemí železniční stanice už se objekt nevyužívá, podle organizátorů je jen souhrou náhod, že ještě nepodlehla asanaci developerů. Dohoda s vlastníkem objektu - Českými drahami, je podle Staňka před uzavřením.

Společnost Památník ŠOA zde připravilo výstavu s názvem Kadiš podle starozákonní modlitby za zesnulé. "Kadiš se jmenuje i plastika Aleše Veselého, která měla být před nádražní budovou, ale kvůli současné povodňové situaci nebylo možné nadměrnou sochu přivést," řekl dnes o připravovaném projektu jeden z organizátorů Tomáš Staněk. Expozici doplní koncerty, vzdělávací projekty, diskuse, živá čtení a setkání s pamětníky. "Krátkodobá expozice má zahájit budoucí řadu sezonních výstav," uvedl Staněk. Výstava Kadiš i s doprovodným programem potrvá do 18.června.

Jak bude památník vypadat

  • Návštěvnická trasa bude začínat na místě někdejšího výstavního pavilonu Radiotrh, ze kterého byly v letech 1941 až 1945 vypravovány židovské transporty.
  • Před dnešním Parkhotelem by měla vyrůst zvláštní plakátovací plocha s návrhy Veselého sochy plánované právě pro toto místo.
  • Cesta od Parkhotelu k nádraží bude vyznačena obrazy v podobě praporů na sloupech pouličního osvětlení.
  • Doplní je scénografie Xenie a Adama Hoffmeisterových a velkoplošné tisky se stručnou informací o výstavě.
  • V nádražní budově si příchozí prohlédnou dobové jízdní řády s fragmenty z průkazových fotografií - oči lidí, kteří se z transportů nevrátili.
  • V nádražní hale budou i staré pultíky okolo okénka na výdej jízdenek s dobovým tiskem.
  • Noviny budou mít titulní stránku z října a listopadu 1941, tedy z doby, kdy byly z Prahy vypraveny první židovské transporty.
  • Obsah však bude aktuální a nabídne vzpomínky pamětníků, názory současníků a prezentaci záměru vybudování Památníku ŠOA na nádraží Bubny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám