metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Nádraží Bubny | foto: Petr Sporer

Z nádraží Bubny, odkud odjížděly transporty smrti, bude muzeum

  16:57,  aktualizováno  17:31
Pražské nádraží Bubny by se v budoucnosti mohlo změnit ve vzpomínkové centrum válečných osudů pražských Židů. Z bubenského nádraží totiž před více než půl stoletím vyjížděly židovské transporty smrti. Společnost Památník ŠOA chce místo proměnit, už nyní zde připravilo expozici s doprovodným programem na téma holokaustu. První veřejná prezentace vzpomínkového projektu se chystá na úterý.

Ze starého nádraží zůstala zachována původní odjezdová hala, pokladna, úschovna zavazadel a peron. Právě odsud bylo deportováno na smrt téměř 50 tisíc lidí. Jako zázemí železniční stanice už se objekt nevyužívá, podle organizátorů je jen souhrou náhod, že ještě nepodlehla asanaci developerů. Dohoda s vlastníkem objektu - Českými drahami, je podle Staňka před uzavřením.

Společnost Památník ŠOA zde připravilo výstavu s názvem Kadiš podle starozákonní modlitby za zesnulé. "Kadiš se jmenuje i plastika Aleše Veselého, která měla být před nádražní budovou, ale kvůli současné povodňové situaci nebylo možné nadměrnou sochu přivést," řekl dnes o připravovaném projektu jeden z organizátorů Tomáš Staněk. Expozici doplní koncerty, vzdělávací projekty, diskuse, živá čtení a setkání s pamětníky. "Krátkodobá expozice má zahájit budoucí řadu sezonních výstav," uvedl Staněk. Výstava Kadiš i s doprovodným programem potrvá do 18.června.

Jak bude památník vypadat

  • Návštěvnická trasa bude začínat na místě někdejšího výstavního pavilonu Radiotrh, ze kterého byly v letech 1941 až 1945 vypravovány židovské transporty.
  • Před dnešním Parkhotelem by měla vyrůst zvláštní plakátovací plocha s návrhy Veselého sochy plánované právě pro toto místo.
  • Cesta od Parkhotelu k nádraží bude vyznačena obrazy v podobě praporů na sloupech pouličního osvětlení.
  • Doplní je scénografie Xenie a Adama Hoffmeisterových a velkoplošné tisky se stručnou informací o výstavě.
  • V nádražní budově si příchozí prohlédnou dobové jízdní řády s fragmenty z průkazových fotografií - oči lidí, kteří se z transportů nevrátili.
  • V nádražní hale budou i staré pultíky okolo okénka na výdej jízdenek s dobovým tiskem.
  • Noviny budou mít titulní stránku z října a listopadu 1941, tedy z doby, kdy byly z Prahy vypraveny první židovské transporty.
  • Obsah však bude aktuální a nabídne vzpomínky pamětníků, názory současníků a prezentaci záměru vybudování Památníku ŠOA na nádraží Bubny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek