metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Chátrající kolonie
Dalších 9 fotografií v galerii
Chátrající kolonie | foto: David Sedlecký

Z osady Buďánka se bude ještě v tomhle měsíci odvážet odpad a suť

4. března 2015  12:41 ČTK
Vedení radnice Prahy 5 nechá vyklidit odpad a sutiny z bývalé dělnické kolonie Buďánka. Práce by měly začít v březnu a radnici vyjdou na zhruba 1,2 milionu korun. Informovala o tom Šárka Mlátilíková z kanceláře starosty Prahy 5. Osada je v současné době zdevastovaná a chátrá. „Postupné vyklízení lze považovat za prvotní a nutnou součást revitalizace osady,“ uvedla Mlátilíková.

Po úklidu nechá radnice zajistit a zakonzervovat jednotlivé domy před jejich budoucí rekonstrukcí. Náklady na vyklizení jsou zhruba 1,181 milionu korun a radní Prahy 5 již schválili výběr firmy, která práce provede.

Kdy přesně začne radnice pětici domků vyklízet, zatím není jasné. Nejdříve musí totiž schválit rozpočet na letošní rok - návrh rozpočtu projednají zastupitelé na svém zasedání 19. března. Nyní Praha 5 hospodaří v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje práce financovat, může platit pouze chod městské části.

Místo opravy přišlo kdysi bourání

Praha 5 chce z Buďánek, podle v minulosti schváleného plánu, udělat kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených by měly stát nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Ještě předtím všechny domy prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády někdejšího starosty Milana Jančíka (tehdy ODS) nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám