metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Větší foto
Napadený smrk | foto: M. Č. PRAHA 2

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

  5:46
Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.

Když se do městského parku nastěhuje kůrovec, není to pro milovníky zeleně dobrá zpráva. Armáda těchto brouků se nyní usídlila na území druhé městské části, kde jí po zásahu dřevorubců z místního odboru životního prostředí padly za oběť již čtyři vzrostlé smrky.

„Tři z nich se nacházely v severní části Riegrových sadů. Usychaly zde od loňského podzimu a minulý týden se potvrdilo napadení kůrovcem. Stromy byly pokáceny a dřevní hmota odstraněna, aby se kůrovec nešířil dál,“ říká pro deník Metro mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Kůrovec vs. feromony

  • Na hmyzího škůdce v Praze dříve zkoušeli klást lapače. Šlo o zařízení s feromonovým odparníkem. Nefungovala.
  • Pracovníci Lesů ČR na problém vyzráli až loni. Pokládali více návnad v podobě pokácených modřínových kmenů, do kterých se škůdce vydává rozmnožovat. Z porostů jej poté včas odváželi.

Pracovníci z odboru životního prostředí tohoto hmyzího nepřítele, jenž má ve zvyku napadat také pražské modříny, odhalili snadno. Po odloupnutí kůry podle Zoulové našli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Následně dle pořízených fotografií proběhla konzultace s dalšími odborníky z řad soudních znalců, arboristů a pedagogů České zemědělské univerzity. „Dřevina byla spálena, aby se škůdce dále nešířil a nenapadal další jehličnaté skupiny,“ dodává Zoulová.

Podobné problémy před časem řešila také společnost Lesy Praha. Ta byla loni na svých pozemcích v Ďáblickém háji, Bohnickém údolí a v Kunratickém lese kvůli kůrovci nucena pokácet více než dva a půl tisíce metrů krychlových dřeva. Právě její pracovníci dobře vědí, že v případě napadení stromů armádou těchto nenechavých brouků pomáhá jen pravidelná kontrola a nebát se kácet i zdánlivě zdravé kusy.

Podle dendrologa Aleše Rudla mají pracovníci odboru životního prostředí čas do začátku dubna, kdy se kůrovec začíná rojit. Pokud do té doby nevykácejí opravdu všechny napadené stromy, mohou klidně Riegrovy sady skončit zcela bez smrků, borovic či modřínů. „Do začátku rojení by mělo být z lesa odstraněno i pro kůrovce atraktivní dříví, které je vhodné pro další namnožení,“ vysvětluje Rudl.

Zda se cestou preventivního kácení v Praze 2 vydají, je otázka. Zatím to podle Zoulové vypadá, že si tu s lýkožroutem, jak se kůrovec odborně nazývá, poradí preventivními kontrolami dřevin.

„Pracovníci budou v kontrolách pokračovat i v následujících týdnech a měsících. V tuto chvíli tak není možno další vývoj předjímat a cokoli plánovat,“ doplňuje pro Metro Zoulová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek