metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 22 °C

Čtvrtek, 9. dubna 2020. Svátek má Dušan.
Napadený smrk
Větší foto
Napadený smrk | foto: M. Č. PRAHA 2

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

29. února 2020  5:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.

Když se do městského parku nastěhuje kůrovec, není to pro milovníky zeleně dobrá zpráva. Armáda těchto brouků se nyní usídlila na území druhé městské části, kde jí po zásahu dřevorubců z místního odboru životního prostředí padly za oběť již čtyři vzrostlé smrky.

„Tři z nich se nacházely v severní části Riegrových sadů. Usychaly zde od loňského podzimu a minulý týden se potvrdilo napadení kůrovcem. Stromy byly pokáceny a dřevní hmota odstraněna, aby se kůrovec nešířil dál,“ říká pro deník Metro mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Kůrovec vs. feromony

  • Na hmyzího škůdce v Praze dříve zkoušeli klást lapače. Šlo o zařízení s feromonovým odparníkem. Nefungovala.
  • Pracovníci Lesů ČR na problém vyzráli až loni. Pokládali více návnad v podobě pokácených modřínových kmenů, do kterých se škůdce vydává rozmnožovat. Z porostů jej poté včas odváželi.

Pracovníci z odboru životního prostředí tohoto hmyzího nepřítele, jenž má ve zvyku napadat také pražské modříny, odhalili snadno. Po odloupnutí kůry podle Zoulové našli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Následně dle pořízených fotografií proběhla konzultace s dalšími odborníky z řad soudních znalců, arboristů a pedagogů České zemědělské univerzity. „Dřevina byla spálena, aby se škůdce dále nešířil a nenapadal další jehličnaté skupiny,“ dodává Zoulová.

Podobné problémy před časem řešila také společnost Lesy Praha. Ta byla loni na svých pozemcích v Ďáblickém háji, Bohnickém údolí a v Kunratickém lese kvůli kůrovci nucena pokácet více než dva a půl tisíce metrů krychlových dřeva. Právě její pracovníci dobře vědí, že v případě napadení stromů armádou těchto nenechavých brouků pomáhá jen pravidelná kontrola a nebát se kácet i zdánlivě zdravé kusy.

Podle dendrologa Aleše Rudla mají pracovníci odboru životního prostředí čas do začátku dubna, kdy se kůrovec začíná rojit. Pokud do té doby nevykácejí opravdu všechny napadené stromy, mohou klidně Riegrovy sady skončit zcela bez smrků, borovic či modřínů. „Do začátku rojení by mělo být z lesa odstraněno i pro kůrovce atraktivní dříví, které je vhodné pro další namnožení,“ vysvětluje Rudl.

Zda se cestou preventivního kácení v Praze 2 vydají, je otázka. Zatím to podle Zoulové vypadá, že si tu s lýkožroutem, jak se kůrovec odborně nazývá, poradí preventivními kontrolami dřevin.

„Pracovníci budou v kontrolách pokračovat i v následujících týdnech a měsících. V tuto chvíli tak není možno další vývoj předjímat a cokoli plánovat,“ doplňuje pro Metro Zoulová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénujeme po sítích. Zabírají výzvy, těší předsedu klubu ABC Braník

Matěj Mráz
vydáno 8. dubna 2020  19:38

Góly v amatérských fotbalových soutěžích snad začnou padat zase až v létě. Většina týmů se proto musela s novou situací vypořádat. Například v Braníku se...  celý článek

Máte nový a inovativní projekt? Přihlaste ho do akcelerátoru

Ilustrační foto
vydáno 8. dubna 2020  17:14

Slovenský podporovatel výjimečných inovativních projektů Perry Talents zamířil také do Česka.  celý článek

Koronavirus umí zkrotit v urychlovači částic

Nahlédli jsme do nepřístupného podzemí pod Vítkovem.
vydáno 8. dubna 2020  5:30

Pracovníci podzemní laboratoře nabízejí zdarma sterilizaci lékařských pomůcek.  celý článek

Tiché ulice jsou past pro lidi bez zraku, chybí jim orientace

ilustrační snímek
vydáno 7. dubna 2020  18:47

Zmizely překážky, podle kterých nevidomí vědí, kde jsou. Není koho požádat o pomoc při přejití ulice.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám