metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec
Jan Čižinský dostal od radnice pokutu za sběr podpisů, nyní bude radnici šéfovat. | foto: Tereza Venkrbcová

Z učitele starostou. V Praze 7 už se rýsuje koalice pod vedením Prahy 7 sobě

  16:17
Volby mají vítěze a své příběhy. Jeden se odehrál i v Praze 7, kde politiky porazilo sousedské hnutí. Novým starostou čtvrtí Holešovice, Bubny a Letná se pravděpodobně stane aktivista a bojovník proti předražené radnici Jan Čižinský. Koalice se zde podle něj již rýsuje.

Komunální volby na sedmičce s velkou převahou vyhrálo hnutí Praha 7 sobě. „Složíme koalici, takže to je pravděpodobné,“ potvrzuje Čižinský, který není politikem, ale učí dějepis a latinu na základní a střední škole. Nově vzniklé hnutí získalo neuvěřitelných 43,69 procenta hlasů. Nad dalšími stranami zvítězilo s náskokem více než třiceti procentních bodů. V 29členném zastupitelstvu bude mít 15 křesel.

Radnice odmítla referendum, soud jí ho nařídil

Budoucí starosta na sebe upozornil především neúnavným bojem za referendum o stavbě nové radnice. Místní hlasování, pro které sdružení sebralo tisíce podpisů, dosavadní koalice ODS a ČSSD odmítla. Soud ale vedení radnici nařídil referendum vypsat. A lidé nakonec odhlasovali regulaci ceny, za kterou má městská část diskutovanou budovu postavit.

„Během tří let jsme potkali během sbírání podpisů pro referendum tisíce lidí. Jsme skupinou sousedů, kteří se domluvili, že to po úspěchu referenda zkusí i v komunální politice,“ vysvětluje Čižinský. Na radnici budou pravděpodobně vládnout spolu s druhou stranou podle výsledků Koalicí PRO 7, která získala 11,5 procenta hlasů. Čižinský už to prakticky potvrdil.

Novou radnici chce Čižinský v blízkosti nádraží Bubny

Na Čižinském teď paradoxně bude, aby postavil novou radnici, proti které organizoval referendum. „Budeme jednat s ministerstvem financí o prodloužení pronájmu stávající budovy,“ popisuje Čižinský. Nová radnice by totiž podle něj měla být umístněna v budoucím centru Prahy 7, které má vzniknout u nádraží Bubny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek