metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Stánek na Václavském náměstí | foto: Metro.cz

Z Václavského náměstí už zase zmizí poslední stánky

  9:05
Během letošního roku by z Václavského náměstí měly definitivně zmizet kritizované stánky. Čtyřem z nich vyprší nájemní smlouva v lednu, poslední zůstane v provozu do konce prosince.

Kiosky za milion

  • Na Václavském náměstí měly stát prosklené moderní stánky už před dvěma lety. Nakonec z nich ale sešlo. Povolení prodávat klobásy měly do současné doby pouze tři stánky. Město se s dalšími soudilo.
  • Rekonstrukce by měla přinést čtyři řady platanů, nové lavičky a fontány. Povrch by měla pokrýt štípaná žulová dlažba, vápencové mozaiky a žulové kostky. Přibýt by měly také rampy pro budoucí vybudování podzemních garáží, přípojky pro umístění stánků, srovnat by se měly také výškové rozdíly vozovky oproti chodníku. Odhadovaná cena je 150 až 200 milionů korun.
  • Podle odpůrců odstranění stánků nelze stánek na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice jen tak odsunout. Pod ním je totiž vstup do kolektoru a jeho přesunem by vznikla jáma. Podobné je to údajně také na můstku u Bati. Zde je stánek napojen na vzduchotechniku metra a plní funkci jejího opláštění.

I když podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana nemohou na základě tržního řádu čtyři zmíněné stánky již prodávat zboží, podle zjištění deníku Metro se tam ale klobásky dál prodávají, a to ve velkém.

„Pokud vím, i nadále zůstáváme,“ divila se před pár dny Světlana, která prodává ve stánku v dolní části Václaváku.

O něco méně sdílná byla obsluha u druhého z dolních stánků. „K tomu, že nadále prodáváme, se nehodláme my ani vedení vyjadřovat,“ řekla deníku Metro obsluha stánku. Od prvního února, kdy vyprší čtyřem z pěti stánků výpovědní lhůta, by měly být městem obratem odstraněny. Zůstat by měl pouze jeden.

„V lokalitě Václavského náměstí je nyní zařazeno pouze jedno tržní místo se stánkem s občerstvením, jehož doba provozu je omezena do konce letošního roku. Najdeme ho na rohu Vodičkovy ulice,“ dodává Hofman.

Na to, až stánky zmizí, se těší také Praha 1. Radnice chce ale věc řešit až s plánovanou rekonstrukcí dolní části náměstí.

„Odstraňování stánků probíhá nekoncepčně, mělo by to být navázáno na revitalizaci náměstí, která však ještě nemá bohužel termín zahájení,“ říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Komplexní oprava dolní části náměstí, podle vítězného projektu architekta Jakuba Ciglera, si klade mimo jiné za cíl odstranit z prostoru překážky, které omezují pohyb chodců. Prodejní místa by se ale mohla v omezené míře znovu na Václavské náměstí vrátit. Magistrát však tuto možnost podmínil novým jednotným vzhledem, který zapadne do centra památkové zóny.

Obnova náměstí v centru metropole je diskutovaným tématem již několik let. Začít by konečně měla příští rok a práce by měly trvat zhruba pět měsíců. Zatím však půjde pouze o spodní část mezi Můstkem a Vodičkovou ulicí. Rekonstrukce přijde až na dvě stě milionů korun.

„Opravu bude připravovat akciová společnost Kolektory, letos se začne projektovat,“ potvrdila radní pro infrastrukturu Jana Plamínková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek