metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Úterý, 2. června 2020. Svátek má Jarmil.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Za bouračkami na silnicích na konci roku nestojí pouze alkohol

20. prosince 2019  5:21 Pavel Hrabica Metro.cz
Co do počtů dopravních nehod patří konec roku ke klidnějšímu období. Lidé si sice dopřávají jak jídlo, tak často i pořádnou porci alkoholu, ale hříšníků, kteří usedají za volant, je poměrně málo.

„Hlavní rizika jsou spojená spíše s předvánočními nákupy a vyšší intenzitou dopravy u obchodních center,“ konstatuje Hana Rubášová, policejní mluvčí. Loni se podle ní bouralo nejvíc 20. prosince. Dopraváci v ten den řešili čtyři sta dopravních nehod. Svátky byly potom klidnější, mírnější vzestup havárek evidovali dopravní policisté až během předsilvestrovských nákupů a cest k příbuzným.

Bouračky za miliardy

5400

Zhruba tolik prosincových dopravních nehod registrují doteď policisté. Od ledna se jejich počet blíží 100 tisícům.

1,3

Škody při autohaváriích v miliardách korun za první tři týdny prosince 2019. Letos už přesáhly 9 miliard korun.

Potvrzují to záznamy některých pojišťoven. „V prosinci tradičně registrujeme více nehod od 20. prosince do Silvestra,“ řekla deníku metro Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. V porovnání s říjnem, listopadem a lednem jich je o patnáct až dvacet procent víc.

„Z našich statistik to nevyplývá,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. Počet škodních událostí je prý letos v prosinci naopak lehce pod průměrem posledních let. Týká se to i havárií spojených s alkoholem. „Buď lidé nepijí více než jiné měsíce, nebo jsou aspoň opatrnější,“ doplňuje Káňa. Méně škod může být i proto, že menší škody kvůli vánočnímu shonu lidé hlásí pojišťovně až v lednu.

Podle dopravních expertů za prosincovými nehodami nestojí ani tak zvýšená kumulace řidičů jako spíš jejich chování. „Lidé čím dál častěji sedají za volant s plnou hlavou myšlenek. V duchu si projíždějí nákupní seznamy a odškrtávají úkoly, které je ještě potřeba zařídit. Až u nákupního centra zjišťují, že celou cestu odjeli v podstatě po paměti a ani si ji nevybavují. Po cestě zpět přemýšlejí o nákupu, který vezou, a zda na nic nezapomněli, a na přemýšlení o dopravě nemají kapacitu,“ upozorňuje Dalimil Frič z Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu České republiky. Zaneprázdnění řidiči podle něj jen stěží stihnou zareagovat na nepředvídanou situaci, kdy třeba podobně zamyšlený řidič před nimi nečekaně přibrzdí nebo změní jízdní pruh. 

Hlášení pojišťovny týkající se problémů s automobily

Rozbité či ukradené auto je smutná záležitost. Zpětný popis ale bývá občas veselý.

  • Prosím o urychlené vyřízení škody na autě mé ženy. Manželka mě furt otravuje a musím ji pořád někam vozit.
  • V autě bohužel nemám handsfree. Mobil jsem proto držel v ruce, protože jsem věděl, že má volat tchyně. Když jí to nezvednu do tří zazvonění, mám peklo. Nějak jsem se ale lekl a zvonící telefon mi upadl. Šátral jsem po něm a sjel do příkopu. Žádám o shovívavost. Tchyně mi to už spočítala.
  • Pojištění proti odcizení auta sice nemám, ale takové svinstvo by mi přece měl někdo nahradit!
  • Vinu z havárie nese jednoznačně řidička druhého auta. Nedala mi přednost. Není co řešit. Je to blondýna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trampování se vrací. Hitem jsou stany, ale i chemická WC

Kempování (ilustrační foto)
vydáno 1. června 2020  10:20

Velké obchody se sportovními potřebami přestavěly regály. U vchodů vás vítají stany, spacáky, boty na výšlapy.  celý článek

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám