metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Za bouračkami na silnicích na konci roku nestojí pouze alkohol

  5:21
Co do počtů dopravních nehod patří konec roku ke klidnějšímu období. Lidé si sice dopřávají jak jídlo, tak často i pořádnou porci alkoholu, ale hříšníků, kteří usedají za volant, je poměrně málo.

„Hlavní rizika jsou spojená spíše s předvánočními nákupy a vyšší intenzitou dopravy u obchodních center,“ konstatuje Hana Rubášová, policejní mluvčí. Loni se podle ní bouralo nejvíc 20. prosince. Dopraváci v ten den řešili čtyři sta dopravních nehod. Svátky byly potom klidnější, mírnější vzestup havárek evidovali dopravní policisté až během předsilvestrovských nákupů a cest k příbuzným.

Bouračky za miliardy

5400

Zhruba tolik prosincových dopravních nehod registrují doteď policisté. Od ledna se jejich počet blíží 100 tisícům.

1,3

Škody při autohaváriích v miliardách korun za první tři týdny prosince 2019. Letos už přesáhly 9 miliard korun.

Potvrzují to záznamy některých pojišťoven. „V prosinci tradičně registrujeme více nehod od 20. prosince do Silvestra,“ řekla deníku metro Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. V porovnání s říjnem, listopadem a lednem jich je o patnáct až dvacet procent víc.

„Z našich statistik to nevyplývá,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. Počet škodních událostí je prý letos v prosinci naopak lehce pod průměrem posledních let. Týká se to i havárií spojených s alkoholem. „Buď lidé nepijí více než jiné měsíce, nebo jsou aspoň opatrnější,“ doplňuje Káňa. Méně škod může být i proto, že menší škody kvůli vánočnímu shonu lidé hlásí pojišťovně až v lednu.

Podle dopravních expertů za prosincovými nehodami nestojí ani tak zvýšená kumulace řidičů jako spíš jejich chování. „Lidé čím dál častěji sedají za volant s plnou hlavou myšlenek. V duchu si projíždějí nákupní seznamy a odškrtávají úkoly, které je ještě potřeba zařídit. Až u nákupního centra zjišťují, že celou cestu odjeli v podstatě po paměti a ani si ji nevybavují. Po cestě zpět přemýšlejí o nákupu, který vezou, a zda na nic nezapomněli, a na přemýšlení o dopravě nemají kapacitu,“ upozorňuje Dalimil Frič z Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu České republiky. Zaneprázdnění řidiči podle něj jen stěží stihnou zareagovat na nepředvídanou situaci, kdy třeba podobně zamyšlený řidič před nimi nečekaně přibrzdí nebo změní jízdní pruh. 

Hlášení pojišťovny týkající se problémů s automobily

Rozbité či ukradené auto je smutná záležitost. Zpětný popis ale bývá občas veselý.

  • Prosím o urychlené vyřízení škody na autě mé ženy. Manželka mě furt otravuje a musím ji pořád někam vozit.
  • V autě bohužel nemám handsfree. Mobil jsem proto držel v ruce, protože jsem věděl, že má volat tchyně. Když jí to nezvednu do tří zazvonění, mám peklo. Nějak jsem se ale lekl a zvonící telefon mi upadl. Šátral jsem po něm a sjel do příkopu. Žádám o shovívavost. Tchyně mi to už spočítala.
  • Pojištění proti odcizení auta sice nemám, ale takové svinstvo by mi přece měl někdo nahradit!
  • Vinu z havárie nese jednoznačně řidička druhého auta. Nedala mi přednost. Není co řešit. Je to blondýna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek