metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.
Barbara Nesvadbová
Větší foto
Barbara Nesvadbová | foto: Archiv

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

23. září 2018  7:28 Iveta Benáková Metro.cz
Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, v současnosti je šéfredaktorkou prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar. Roku 1997 vydala svou prvotinu Řízkaři a poté následovaly další knihy, mimo jiné Bestiář, Pohádkář, Pralinky nebo Laskonky. Nedávno jí vyšla kniha Síla stylu s podtitulem: Styl je vaše DNA. Nenechte si ho vzít. V ní kromě textu najdou čtenáři i konkrétní módní tipy.

Aktuálně vám vyšla kniha o hledání vlastního stylu – jak byste popsala ten váš?
Jako střízlivý, povětšinou v civilu nenápadný, nudně černý. Jako takové montérky (smích).

Co všechno čtenáři v knize Síla stylu najdou, pro koho je určena?
Pro kohokoliv, koho baví nejen se oblékat, ale i zkoumat svět a ostatní kolem sebe. Existuje úžasná kniha od Vladimíra 518, nazvaná Kmeny, kde jsou precizně popsány různé skupiny, někdo by řekl sociální minority, mně spíš přijde skupiny společnosti. A on ten komunikační signál nemusí být až tak nápadný, jako je třebas punk nebo scene styl, ale můžeme příslušnost ke skupině dekódovat podle sukně i kabelky.

Módu nazýváte komunikačním prostředkem, jaké jsou vaše osvědčené modely na různé příležitosti, poraďte našim čtenářkám?
V Česku se ustálil dress code, což je fajn. Myslím, že nikdy nic se nezkazí černými koktejlkami. Existují prostě nesmrtelné a takřka komukoliv nositelné kousky, jako je bílá blůza a béžový baloňák. Nikdy nikoho nekritizuji, nemám to v povaze, ale jediná věc mi vážně až bolestně vadí, a to jsou džíny do Národního. Jednou vedle v lóži seděl dokonce pán v jasně zelených šortkách. Chápu, že někdo na poslední chvíli koupí lístky a třebas nemá čas, pak asi o. k., ale vnímám trochu jako povinnost úctu k situaci, prostředí a protagonistům.

Když lidi s vámi přijdou na schůzku, „diagnostikujete je“ podle modelu
To bych si nedovolila. Ale podle očí, podle pohledu asi ano… A taky podle rukou. Naštěstí už zmizela ta děsná pomluva, že nás v zahraničí hodnotí podle bot. To už říkal kdysi dávno můj táta, že na festivalech spisovatelů v Anglii vždycky bezpečně pozná Čecha (smích). Tak nevím, zda by byl pan Baťa rád.

Síla stylu je spíš o fotkách, módních doporučeních, chystáte i nějakou beletrii?
V říjnu mi vychází povídková knížka Momentky. A velmi ráda bych na knižní veletrh připravila pro Motto pokračování své pohádkové knížky. Tak uvidíme, zda ke mně příběhy přijdou. Jinak, na co se hrozně moc těším, bude uvedení knížek na divadlo. Laskonky režíruje Irena Žantovská, Bestiář Roman Štolpa. Tak snad to bude diváky bavit.

Na posledních vašich projektech, jako knihy Laskonky a Borůvky nebo váš Diář Báry Nesvadbové, se podíleli zajímaví mladí čeští výtvarníci – Pasta Oner, Dana Lédl nebo Martin Krajc. Máte v plánu pokračovat v těchto spolupracích? Máte vyhlédnutého nějakého dalšího talentovaného umělce?
V Momentkách má prostor Iva Skřivánek, spolužačka Martina Krajce. Sloupky pro Vogue ilustruje Musa.

Čemu se teď aktuálně věnujete?
Našemu nadačnímu fondu Be Charity, původně jsme zamýšleli mít neziskovku jen pro radost a pomoc bližnímu, ale stává se z toho každodenní náplň. Kromě jiných akcí chystáme i populární bazárek na Žofíně, ten bude 22. listopadu, pak se přesuneme do Brna a Třince. Navrhla jsem klobouky pro firmu Tonak ke 100 letům republiky, budou se jmenovat Adina, Milena, Toyen a V&W. Vnímám je jako poctu osobnostem, které dodnes rezonují, baví a inspirují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám